Enligt Regionledningens första påstående, innan journedstängningen, så skulle journedstängningen medföra en besparing med 3 miljoner per år. PRO Lindesberg och Företagarna blev lovade ett utredningsresultat efter sex månaders nedstängning. Den sexmånaders utredningstiden utgick 31 mars 2021. Idag skriver vi 25 maj 2021, ännu inget utredningsresultat.
Våra uppgifter talar om något helt annat. Det är ett snitt på 3 extra ambulansresor per dygn från Lindesbergs lasarett till USÖ vilket medför 900 ambulansmil extra per månad. 900 mil per månad ger på årsbasis 10.800 extra ambulansmil.
En ambulansmil kostar 960 kr x 10.800 mil en kostnad per år 10.368.000 kr.
Återresan till Lindesberg sker i de flesta fall utan patient i ambulansen.
Patienten skall efter behandling på USÖ åter till Lindesberg , återresan sker i regel med Taxi eller med sjukresor , den kostnaden är ca halva kostnaden av en ambulansmil = 480 kr per mil. Det ger i sin tur en kostnad på 5.184.000 kr. Tillsammans en extra reskostnad på 15.552.000 kr.
Var hittar vi besparingen på 3 miljoner?
Kostnaden för onödiga långa resor i ambulansen med värk och smärtor går ej att räkna i pengar.
Journedstängningen medför inte att patienternas hälsotillstånd förbättras.
Det saknas statistik för resor med egen bil från hemmet direkt till USÖ.
Tillkommer gör onödigt avgasutsläpp i naturen och onödigt vägslitage.
Eventuellt måste ytterligare en ambulans inköpas, den kostnaden tillkommer.
Den 19 maj 2021 offentliggjorde media beslutet om en Rekordbudget för region Örebro län.
Där gick att läsa om nio (9) punkter där pengar skall satsas.
En av dessa punkter var : En förstärkning av nära akutsjukvård.
Budgeten skall fördelas över hela regionen.
Akutsjukvården för norra regiondelen är ju journedstängd mellan 21.00 och 07.30.
Då utgår vi ifrån att beslutet innebär : En förstärkt nära akutsjukvård nattetid även på Lindesbergs lasarett?
Om Regionledningen väljer att besvara oss på sedvanligt sätt, d.v.s. med tystnad, i så fall bekräftar Ni därmed ovanstående.
Reidar Johansson
Ordf. PRO Lindesberg
Jerry Elvin
Sekr. PRO Lindesberg
Peter Larsson
Företagarna
Lars Idstam
SPF-Seniorerna Lindesberg
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.