Enligt Regionledningens första påstående, innan journedstängningen, så skulle journedstängningen medföra en besparing med 3 miljoner per år. PRO Lindesberg och Företagarna blev lovade ett utredningsresultat efter sex månaders nedstängning. Den sexmånaders utredningstiden utgick 31 mars 2021. Idag skriver vi 25 maj 2021, ännu inget utredningsresultat.
Våra uppgifter talar om något helt annat. Det är ett snitt på 3 extra ambulansresor per dygn från Lindesbergs lasarett till USÖ vilket medför 900 ambulansmil extra per månad. 900 mil per månad ger på årsbasis 10.800 extra ambulansmil.
En ambulansmil kostar 960 kr x 10.800 mil en kostnad per år 10.368.000 kr.
Återresan till Lindesberg sker i de flesta fall utan patient i ambulansen.
Patienten skall efter behandling på USÖ åter till Lindesberg , återresan sker i regel med Taxi eller med sjukresor , den kostnaden är ca halva kostnaden av en ambulansmil = 480 kr per mil. Det ger i sin tur en kostnad på 5.184.000 kr. Tillsammans en extra reskostnad på 15.552.000 kr.
Var hittar vi besparingen på 3 miljoner?
Kostnaden för onödiga långa resor i ambulansen med värk och smärtor går ej att räkna i pengar.
Journedstängningen medför inte att patienternas hälsotillstånd förbättras.
Det saknas statistik för resor med egen bil från hemmet direkt till USÖ.
Tillkommer gör onödigt avgasutsläpp i naturen och onödigt vägslitage.
Eventuellt måste ytterligare en ambulans inköpas, den kostnaden tillkommer.
Den 19 maj 2021 offentliggjorde media beslutet om en Rekordbudget för region Örebro län.
Där gick att läsa om nio (9) punkter där pengar skall satsas.
En av dessa punkter var : En förstärkning av nära akutsjukvård.
Budgeten skall fördelas över hela regionen.
Akutsjukvården för norra regiondelen är ju journedstängd mellan 21.00 och 07.30.
Då utgår vi ifrån att beslutet innebär : En förstärkt nära akutsjukvård nattetid även på Lindesbergs lasarett?
Om Regionledningen väljer att besvara oss på sedvanligt sätt, d.v.s. med tystnad, i så fall bekräftar Ni därmed ovanstående.
Reidar Johansson
Ordf. PRO Lindesberg
Jerry Elvin
Sekr. PRO Lindesberg
Peter Larsson
Företagarna
Lars Idstam
SPF-Seniorerna Lindesberg
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.