Första helgen i juni fylls Lindesberg Arena av Sveriges elit inom judo, då Svenska Mästerskapen går av stapeln. Uppskattningsvis mellan 300-400 deltagare från hela landet väntas komma och göra upp om medaljerna och den åtråvärda titeln Svensk Mästare.
– Det är jätteroligt! Vi har aldrig haft en hel SM-helg med alla fyra kategorierna U18, U21, seniorer och veteraner, så det blir första gången, berättar Björn Nyberg och fortsätter:
– Från början var det en annan klubb som skulle ha tävlingarna, men det uppstod problem när alla boenden helt plötsligt blev uppbokade av ett stort företag, och då gick frågan till oss. I Lindesberg uppstår inte de problemen eftersom alla samarbetar, vi jobbar ju nära tillsammans med kommunen när vi har våra tävlingar, och de brukar vara med och hälsa deltagare välkomna.
Det blir en minst sagt hektisk vår för Frövi Judo som bara två veckor innan SM arrangerar judofestivalen, där hundratals unga judokas från hela landet kommer för att träna under tre intensiva dagar. Dessutom erbjuds löpning runt sjön, hinderbana med gladiatorer, klättervägg, parkour, guidade MTB turer och kanotutlåning.
– Det blir mycket jobb, men ganska angenämt ändå. Vi har så många duktiga aktiva i alla kategorier, så det passar väldigt bra att få hålla SM på hemmaplan, avslutar Björn glatt.
Svenska Mästerskapen i judo pågår 2-3 juni i Lindesberg Arena, och arrangeras av Svenska Judoförbundet tillsammans med Frövi Judoklubb.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.