Första helgen i juni fylls Lindesberg Arena av Sveriges elit inom judo, då Svenska Mästerskapen går av stapeln. Uppskattningsvis mellan 300-400 deltagare från hela landet väntas komma och göra upp om medaljerna och den åtråvärda titeln Svensk Mästare.
– Det är jätteroligt! Vi har aldrig haft en hel SM-helg med alla fyra kategorierna U18, U21, seniorer och veteraner, så det blir första gången, berättar Björn Nyberg och fortsätter:
– Från början var det en annan klubb som skulle ha tävlingarna, men det uppstod problem när alla boenden helt plötsligt blev uppbokade av ett stort företag, och då gick frågan till oss. I Lindesberg uppstår inte de problemen eftersom alla samarbetar, vi jobbar ju nära tillsammans med kommunen när vi har våra tävlingar, och de brukar vara med och hälsa deltagare välkomna.
Det blir en minst sagt hektisk vår för Frövi Judo som bara två veckor innan SM arrangerar judofestivalen, där hundratals unga judokas från hela landet kommer för att träna under tre intensiva dagar. Dessutom erbjuds löpning runt sjön, hinderbana med gladiatorer, klättervägg, parkour, guidade MTB turer och kanotutlåning.
– Det blir mycket jobb, men ganska angenämt ändå. Vi har så många duktiga aktiva i alla kategorier, så det passar väldigt bra att få hålla SM på hemmaplan, avslutar Björn glatt.
Svenska Mästerskapen i judo pågår 2-3 juni i Lindesberg Arena, och arrangeras av Svenska Judoförbundet tillsammans med Frövi Judoklubb.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.