Första helgen i juni fylls Lindesberg Arena av Sveriges elit inom judo, då Svenska Mästerskapen går av stapeln. Uppskattningsvis mellan 300-400 deltagare från hela landet väntas komma och göra upp om medaljerna och den åtråvärda titeln Svensk Mästare.
– Det är jätteroligt! Vi har aldrig haft en hel SM-helg med alla fyra kategorierna U18, U21, seniorer och veteraner, så det blir första gången, berättar Björn Nyberg och fortsätter:
– Från början var det en annan klubb som skulle ha tävlingarna, men det uppstod problem när alla boenden helt plötsligt blev uppbokade av ett stort företag, och då gick frågan till oss. I Lindesberg uppstår inte de problemen eftersom alla samarbetar, vi jobbar ju nära tillsammans med kommunen när vi har våra tävlingar, och de brukar vara med och hälsa deltagare välkomna.
Det blir en minst sagt hektisk vår för Frövi Judo som bara två veckor innan SM arrangerar judofestivalen, där hundratals unga judokas från hela landet kommer för att träna under tre intensiva dagar. Dessutom erbjuds löpning runt sjön, hinderbana med gladiatorer, klättervägg, parkour, guidade MTB turer och kanotutlåning.
– Det blir mycket jobb, men ganska angenämt ändå. Vi har så många duktiga aktiva i alla kategorier, så det passar väldigt bra att få hålla SM på hemmaplan, avslutar Björn glatt.
Svenska Mästerskapen i judo pågår 2-3 juni i Lindesberg Arena, och arrangeras av Svenska Judoförbundet tillsammans med Frövi Judoklubb.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.