Det har blivit något av en tradition för Janne Olsson att ägna Allhelgonahelgen åt en så kallad kvalitetsauktion. Nuförtiden vill han dock hellre använda sig av begreppet ”en bra auktion med lite finare saker” än det gamla varumärket. Likväl stundar en mycket uppskattad helg.
För på söndag är det alltså julafton igen – om man önskar sig antika don av olika slag vill säga. Auktionshallen i Fornaboda fylls just nu med mängder av stora och små prylar, möbler, målningar och allehanda ting som får antikhandlarnas smaklökar att kvillra av lycka.
-Det är lite extra roligt med de här auktionerna som vi håller på senhösten eftersom det genomgående handlar om fina saker av högre kvalitet, säger Janne Olsson medan han för luppen mot en silverskål och läser av stämplarna.
De här lite mer kvalitativa auktionerna drar i regel betydligt många fler besökare till auktionshallen. Just därför brukar auktionsfirman också anamma denna händelse lite som en bra avslutning på auktionsåret som gått.
-Så kan man nog säga även om vi kör ett par auktioner till innan årsskiftet. Men det är sällan något större tryck och intresse under december. En riktigt bra auktion är ett bra sätt att runda av året på, poängterar han.
För smakprov av vad som komma skall rekommenderas ett besök på Linde Auktionstjänsts hemsida. Klicka här för att komma dit.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?