Det har blivit något av en tradition för Janne Olsson att ägna Allhelgonahelgen åt en så kallad kvalitetsauktion. Nuförtiden vill han dock hellre använda sig av begreppet ”en bra auktion med lite finare saker” än det gamla varumärket. Likväl stundar en mycket uppskattad helg.
För på söndag är det alltså julafton igen – om man önskar sig antika don av olika slag vill säga. Auktionshallen i Fornaboda fylls just nu med mängder av stora och små prylar, möbler, målningar och allehanda ting som får antikhandlarnas smaklökar att kvillra av lycka.
-Det är lite extra roligt med de här auktionerna som vi håller på senhösten eftersom det genomgående handlar om fina saker av högre kvalitet, säger Janne Olsson medan han för luppen mot en silverskål och läser av stämplarna.
De här lite mer kvalitativa auktionerna drar i regel betydligt många fler besökare till auktionshallen. Just därför brukar auktionsfirman också anamma denna händelse lite som en bra avslutning på auktionsåret som gått.
-Så kan man nog säga även om vi kör ett par auktioner till innan årsskiftet. Men det är sällan något större tryck och intresse under december. En riktigt bra auktion är ett bra sätt att runda av året på, poängterar han.
För smakprov av vad som komma skall rekommenderas ett besök på Linde Auktionstjänsts hemsida. Klicka här för att komma dit.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.