Julgranen i Flugparken blev inte långlivad. Natten till idag vandaliserades den, skadorna innebär att granen nu måste bytas ut mot en ny. Ett kostsamt merarbete som Bergslagens Kommunalteknik inte ser fram emot. Dessutom finns risken att Lindesbergs stad nu inte får någon gran som sprider julstämning till första advent.
I tisdags restes julgranen i Flugparken – idag tas den ner. Julgranens öde slutade i händerna på några vandaler som natten till idag slet ner julgransbelysningen. Granens topp slets helt enkelt av, vilket innebär att granen måste bytas ut mot en ny. Men det görs inte i en handvändning, konstaterar BKT.
-Det är mycket tråkigt. Hela granen är förstörd och nu måste vi införskaffa en ny gran, så det kan mycket möjligt vara svart i Flugparken till första advent, säger Bert Jansson på BKT.
Belysningen hade vandalerna dragit med sig ner i järnvägstunneln ett 100-tal meter bort. Att återställa allt blir kostsamt, uppger BKT. Dessutom ligger glassplitter utspritt i hela parken och i tunneln.
-Allting kommer att kosta mellan 5 000 – 10 000 kronor, säger Bert.
Större bild på julgranen>>
Fångat på webcam
Klockan var exakt 01:16 då belysningen slets ner. Detta har gått att fastställa eftersom LindeNytts webcam har fångat händelseförloppet och tidpunkten då vandaliseringen skedde.
Vet du något om händelsen? Tipsa polisen 0581-875 42 (Anders Nohlgren)
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.