Julgranen i Flugparken blev inte långlivad. Natten till idag vandaliserades den, skadorna innebär att granen nu måste bytas ut mot en ny. Ett kostsamt merarbete som Bergslagens Kommunalteknik inte ser fram emot. Dessutom finns risken att Lindesbergs stad nu inte får någon gran som sprider julstämning till första advent.
I tisdags restes julgranen i Flugparken – idag tas den ner. Julgranens öde slutade i händerna på några vandaler som natten till idag slet ner julgransbelysningen. Granens topp slets helt enkelt av, vilket innebär att granen måste bytas ut mot en ny. Men det görs inte i en handvändning, konstaterar BKT.
-Det är mycket tråkigt. Hela granen är förstörd och nu måste vi införskaffa en ny gran, så det kan mycket möjligt vara svart i Flugparken till första advent, säger Bert Jansson på BKT.
Belysningen hade vandalerna dragit med sig ner i järnvägstunneln ett 100-tal meter bort. Att återställa allt blir kostsamt, uppger BKT. Dessutom ligger glassplitter utspritt i hela parken och i tunneln.
-Allting kommer att kosta mellan 5 000 – 10 000 kronor, säger Bert.
Större bild på julgranen>>
Fångat på webcam
Klockan var exakt 01:16 då belysningen slets ner. Detta har gått att fastställa eftersom LindeNytts webcam har fångat händelseförloppet och tidpunkten då vandaliseringen skedde.
Vet du något om händelsen? Tipsa polisen 0581-875 42 (Anders Nohlgren)
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.