Whispering Band bedöms vara världens äldsta fortfarande spelande storband. Foto: Malin Strandli
Julkonsert – med världens äldsta storband
Det utlovas en sprakande och svängig julkonsert när världens äldsta storband Whispering Band intar Lindeskolans aula i helgen. Tillsammans med Peter Asplund, en av världens främsta trumpetare, framför de årets julkonsert ”The Christmas Feeling” med amerikanska och svenska julklassiker i jazziga toner.
– Det kommer att bli en riktigt svängig konsert från start till mål, utlovar Lars Tybell från Whispering Band.
Året var 1933 när Whispering Band bildades – och storbandet fortsätter att leverera än idag. Med detta bedöms Whispering Band vara världens äldsta och nu aktiva storband. I orkestern finns flera medlemmar från Lindesberg, däribland Lars Tybell i trombonsektionen. Han berättar att den här kvällen är något som han med glädje ser fram emot.
– Det är femte året som vi uppträder med ”The Christmas Feeling”, tidigare år har vi varit i andra städer men nu sa vi att det blir Lindesberg. Vi har spelat här i stan många gånger i andra sammanhang och har en trogen publik här så det ska bli väldigt kul, förklarar Lars.
Peter Asplund är en av världens främsta trumpetare. Foto: Malin Strandli
Med en av världens främsta trumpetare i spetsen – Peter Asplund som prisats med Jazzsveriges främsta utmärkelse Gyllene Skivan hela två gånger, framför de årets sprakande julshow.
– Peter är en fantastisk inspiratör och ledare som tar ut det absolut bästa av banden. Han har spelat med de flesta jazzartisterna på världskartan och är en väldigt duktig musiker, berättar Lars entusiastiskt.
Vivian Buczek, Linda Pettersson och Emmalisa Hallander. Foto: Pressbild
Därtill gästas även årets konsert av tre jazzsångerskor, alla med stor erfarenheter och fina meriter. Vivian Buczek, en väletablerad jazzsångerska, hyllad i Sverige och utomlands. Linda Pettersson har framträtt i allt från duokonstellationer till storband och med större symfoniska orkestrar. Emmalisa Hallander är jazzsångerska, kompositör och textförfattare. Hon har tilldelats stipendier som bland annat Kungliga musikaliska akademiens ungdomsstipendium.
Sammantaget är den stjärnspäckade kvällen upplagd för att bli en riktig succé, något som man enligt Lars inte vill missa.
– Det kommer att bli en riktigt svängig konsert från start till mål, det kan jag lova, avslutar han glatt.
Biljetter till julkonserten köps på Blombergska bokhandeln. Här hittar du mer information.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...