Whispering Band bedöms vara världens äldsta fortfarande spelande storband. Foto: Malin Strandli
Julkonsert – med världens äldsta storband
Det utlovas en sprakande och svängig julkonsert när världens äldsta storband Whispering Band intar Lindeskolans aula i helgen. Tillsammans med Peter Asplund, en av världens främsta trumpetare, framför de årets julkonsert ”The Christmas Feeling” med amerikanska och svenska julklassiker i jazziga toner.
– Det kommer att bli en riktigt svängig konsert från start till mål, utlovar Lars Tybell från Whispering Band.
Året var 1933 när Whispering Band bildades – och storbandet fortsätter att leverera än idag. Med detta bedöms Whispering Band vara världens äldsta och nu aktiva storband. I orkestern finns flera medlemmar från Lindesberg, däribland Lars Tybell i trombonsektionen. Han berättar att den här kvällen är något som han med glädje ser fram emot.
– Det är femte året som vi uppträder med ”The Christmas Feeling”, tidigare år har vi varit i andra städer men nu sa vi att det blir Lindesberg. Vi har spelat här i stan många gånger i andra sammanhang och har en trogen publik här så det ska bli väldigt kul, förklarar Lars.
Peter Asplund är en av världens främsta trumpetare. Foto: Malin Strandli
Med en av världens främsta trumpetare i spetsen – Peter Asplund som prisats med Jazzsveriges främsta utmärkelse Gyllene Skivan hela två gånger, framför de årets sprakande julshow.
– Peter är en fantastisk inspiratör och ledare som tar ut det absolut bästa av banden. Han har spelat med de flesta jazzartisterna på världskartan och är en väldigt duktig musiker, berättar Lars entusiastiskt.
Vivian Buczek, Linda Pettersson och Emmalisa Hallander. Foto: Pressbild
Därtill gästas även årets konsert av tre jazzsångerskor, alla med stor erfarenheter och fina meriter. Vivian Buczek, en väletablerad jazzsångerska, hyllad i Sverige och utomlands. Linda Pettersson har framträtt i allt från duokonstellationer till storband och med större symfoniska orkestrar. Emmalisa Hallander är jazzsångerska, kompositör och textförfattare. Hon har tilldelats stipendier som bland annat Kungliga musikaliska akademiens ungdomsstipendium.
Sammantaget är den stjärnspäckade kvällen upplagd för att bli en riktig succé, något som man enligt Lars inte vill missa.
– Det kommer att bli en riktigt svängig konsert från start till mål, det kan jag lova, avslutar han glatt.
Biljetter till julkonserten köps på Blombergska bokhandeln. Här hittar du mer information.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nora kyrka omfamnad av Bergslagens natur. Foto: Sami Rahkonen
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...
Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...