Whispering Band bedöms vara världens äldsta fortfarande spelande storband. Foto: Malin Strandli
Julkonsert – med världens äldsta storband
Det utlovas en sprakande och svängig julkonsert när världens äldsta storband Whispering Band intar Lindeskolans aula i helgen. Tillsammans med Peter Asplund, en av världens främsta trumpetare, framför de årets julkonsert ”The Christmas Feeling” med amerikanska och svenska julklassiker i jazziga toner.
– Det kommer att bli en riktigt svängig konsert från start till mål, utlovar Lars Tybell från Whispering Band.
Året var 1933 när Whispering Band bildades – och storbandet fortsätter att leverera än idag. Med detta bedöms Whispering Band vara världens äldsta och nu aktiva storband. I orkestern finns flera medlemmar från Lindesberg, däribland Lars Tybell i trombonsektionen. Han berättar att den här kvällen är något som han med glädje ser fram emot.
– Det är femte året som vi uppträder med ”The Christmas Feeling”, tidigare år har vi varit i andra städer men nu sa vi att det blir Lindesberg. Vi har spelat här i stan många gånger i andra sammanhang och har en trogen publik här så det ska bli väldigt kul, förklarar Lars.
Peter Asplund är en av världens främsta trumpetare. Foto: Malin Strandli
Med en av världens främsta trumpetare i spetsen – Peter Asplund som prisats med Jazzsveriges främsta utmärkelse Gyllene Skivan hela två gånger, framför de årets sprakande julshow.
– Peter är en fantastisk inspiratör och ledare som tar ut det absolut bästa av banden. Han har spelat med de flesta jazzartisterna på världskartan och är en väldigt duktig musiker, berättar Lars entusiastiskt.
Vivian Buczek, Linda Pettersson och Emmalisa Hallander. Foto: Pressbild
Därtill gästas även årets konsert av tre jazzsångerskor, alla med stor erfarenheter och fina meriter. Vivian Buczek, en väletablerad jazzsångerska, hyllad i Sverige och utomlands. Linda Pettersson har framträtt i allt från duokonstellationer till storband och med större symfoniska orkestrar. Emmalisa Hallander är jazzsångerska, kompositör och textförfattare. Hon har tilldelats stipendier som bland annat Kungliga musikaliska akademiens ungdomsstipendium.
Sammantaget är den stjärnspäckade kvällen upplagd för att bli en riktig succé, något som man enligt Lars inte vill missa.
– Det kommer att bli en riktigt svängig konsert från start till mål, det kan jag lova, avslutar han glatt.
Biljetter till julkonserten köps på Blombergska bokhandeln. Här hittar du mer information.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.