Den här helgen var Perssons Magasin i Löa öppet för julmarknad. En mysig marknad ute på landsbygden där naturen gör sig som bäst. Det var ett varierat utbud på hantverk, men det fanns även en träutställning, loppis och café till besökarnas förfogande.
För den julmarknadssugne kunde man med fördel bege sig till Löa och besöka Perssons Magasin. Ungefär trettiofem stycken konsthantverkare från Bergslagen hade lämnat in sina alster till Eva Persson, som under dagen fanns till försäljning.
– Det är mycket med jultema, så det är inte det vanliga som brukar vara. Däruppe är det loppis och där har jag plockat fram julsakerna som inte finns vid andra tillfällen, säger Eva.
Förutom vanlig loppis, kunde man även besöka en möbelloppis samt se Mats Lagermans träuställning. På källarvåningen stod det några knallar och sålde sådant som honung, chokladpraliner och mjuka, varma kuddar. Perssons Magasin fungerar vanligtvis som en plats för konstutställning, och framåt sommaren planeras ytterligare två lokaler till användning för konsten.
¬- Det blir lokaler för konstintresserade och de som gillar att shoppa, säger Eva.
Det är andra året i rad som man har julmarknad och ruljangsen är ingenting att klaga på. Någon som kommit förbi för att ta sig en titt, är Stina:
– Det är så trevligt så. Hembygdsföreningen anordnar inte någon julmarknad längre så då är det roligt när andra tar över. Ja, det är mysigt!
I Perssons Magasin är det julmarknad även imorgon, den 23, och helgen därpå, den 29-30 november.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.