Den här helgen var Perssons Magasin i Löa öppet för julmarknad. En mysig marknad ute på landsbygden där naturen gör sig som bäst. Det var ett varierat utbud på hantverk, men det fanns även en träutställning, loppis och café till besökarnas förfogande.
För den julmarknadssugne kunde man med fördel bege sig till Löa och besöka Perssons Magasin. Ungefär trettiofem stycken konsthantverkare från Bergslagen hade lämnat in sina alster till Eva Persson, som under dagen fanns till försäljning.
– Det är mycket med jultema, så det är inte det vanliga som brukar vara. Däruppe är det loppis och där har jag plockat fram julsakerna som inte finns vid andra tillfällen, säger Eva.
Förutom vanlig loppis, kunde man även besöka en möbelloppis samt se Mats Lagermans träuställning. På källarvåningen stod det några knallar och sålde sådant som honung, chokladpraliner och mjuka, varma kuddar. Perssons Magasin fungerar vanligtvis som en plats för konstutställning, och framåt sommaren planeras ytterligare två lokaler till användning för konsten.
¬- Det blir lokaler för konstintresserade och de som gillar att shoppa, säger Eva.
Det är andra året i rad som man har julmarknad och ruljangsen är ingenting att klaga på. Någon som kommit förbi för att ta sig en titt, är Stina:
– Det är så trevligt så. Hembygdsföreningen anordnar inte någon julmarknad längre så då är det roligt när andra tar över. Ja, det är mysigt!
I Perssons Magasin är det julmarknad även imorgon, den 23, och helgen därpå, den 29-30 november.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.