Den här helgen var Perssons Magasin i Löa öppet för julmarknad. En mysig marknad ute på landsbygden där naturen gör sig som bäst. Det var ett varierat utbud på hantverk, men det fanns även en träutställning, loppis och café till besökarnas förfogande.
För den julmarknadssugne kunde man med fördel bege sig till Löa och besöka Perssons Magasin. Ungefär trettiofem stycken konsthantverkare från Bergslagen hade lämnat in sina alster till Eva Persson, som under dagen fanns till försäljning.
– Det är mycket med jultema, så det är inte det vanliga som brukar vara. Däruppe är det loppis och där har jag plockat fram julsakerna som inte finns vid andra tillfällen, säger Eva.
Förutom vanlig loppis, kunde man även besöka en möbelloppis samt se Mats Lagermans träuställning. På källarvåningen stod det några knallar och sålde sådant som honung, chokladpraliner och mjuka, varma kuddar. Perssons Magasin fungerar vanligtvis som en plats för konstutställning, och framåt sommaren planeras ytterligare två lokaler till användning för konsten.
¬- Det blir lokaler för konstintresserade och de som gillar att shoppa, säger Eva.
Det är andra året i rad som man har julmarknad och ruljangsen är ingenting att klaga på. Någon som kommit förbi för att ta sig en titt, är Stina:
– Det är så trevligt så. Hembygdsföreningen anordnar inte någon julmarknad längre så då är det roligt när andra tar över. Ja, det är mysigt!
I Perssons Magasin är det julmarknad även imorgon, den 23, och helgen därpå, den 29-30 november.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.