Vädret till trots gjorde man sitt bästa för att skapa en marknad i julens tecken i Ramsbergs församlingsgård. Med i stort sett bara lokala knallar rådde en hemtrevlig stämning, och efter marknaden välkomnas man till kyrkan för att avnjuta en stor julkonsert. – Det är en stor julkonsert där Ramsbergs kör och Hörkens och Ljusnarsbergs körer är med, säger Ullami.
När man närmar sig Ramsberg kan man faktiskt urskilja några snöfläckar här och var, vilket gör Ramsbergs julmarknad till den första med snö, om än inte några skrytsamma mängder. Dock regnar det frikostigt, men inne i Ramsbergs församlingsgård är det varmt och julen står uppdukad på knallarnas bord. De är ungefär tio stycken till antalet och förutom en av dem som är från Lindesberg, är resterande lokala från Ramsberg och Morskoga. Det är församlingspedagogen Ullami Carlsson som samordnar det årliga arrangemanget.
– Vi brukar alltid ha julmarknad andra advent på söndagen. S:t Mary från Lindesbergs bergslags församling försäljer korv med bröd. Socialdemokratiska gruppen i Ramsberg har kaffeservering. Vi försöker att ta vara på de föreningar som finns här i Ramsberg. Sedan är det olika sorters hantverk, kakor, surdegsbröd, sydda förkläden och glögg. Jag började redan i september att höra efter om de ville vara med i år också. Julmarknaden är en gammal tradition som ryttarföreningen här i Ramsberg förut ansvarade för, men nu är det tillbaka på församlingen igen, och det har varit i den regin i ett par år nu, berättar Ullami.

Åttaåriga Jolin, som dagen till ära klätt upp sig i tomteklänning, är julmarknadens yngsta försäljare och hon har verkligen bakat och stått i. Sorterna är många och hon sköter försäljningen på egen hand.
– Jag har gjort syltgrottor, russinkakor, chokladbollar, lussekatter, Mozartkulor och några som jag inte minns namnet på. Det har tagit mycket tid, men det är kul, säger Jolin leende.
Ramsbergs hembygdsförening har också sett till att få vara med under dagen och har ett eget bord. På bordet ryms böcker om byn och gamla vykort från olika platser i Ramsberg som är till försäljning. I Ramsberg bor trehundrafemtio invånare och i dagsläget är det någonstans mellan tvåhundra och tvåhundrafemtio medlemmar i föreningen.
– Vi vill finnas kvar här hur länge som helst i byn, men vi behöver medlemmar för att finnas. Vi vill ha ny energi och få uppdateras lite grann. Bland annat underhåller vi Lasse Maja-leden och en förening behöver pengar och därmed medlemmar. Vi måste synas även här i byn, säger Elvira som är föreningens kassör.

När marknaden når sitt slut vid 16.45 på eftermiddagen är man välkommen över vägen för att lyssna på en pampig julkonsert som ska komma att äga rum i Ramsbergs kyrka. Ullami berättar om planerna:
– Det är en stor julkonsert där Ramsbergs kör och Hörkens och Ljusnarsbergs körer är med. Det är fritt inträde och det är en kul grej att göra tillsammans med julmarknaden. Det är många som dyker upp här vid tre, fyra för att sedan gå direkt upp till kyrkan och lyssna på konserten.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.