Vädret till trots gjorde man sitt bästa för att skapa en marknad i julens tecken i Ramsbergs församlingsgård. Med i stort sett bara lokala knallar rådde en hemtrevlig stämning, och efter marknaden välkomnas man till kyrkan för att avnjuta en stor julkonsert. – Det är en stor julkonsert där Ramsbergs kör och Hörkens och Ljusnarsbergs körer är med, säger Ullami.
När man närmar sig Ramsberg kan man faktiskt urskilja några snöfläckar här och var, vilket gör Ramsbergs julmarknad till den första med snö, om än inte några skrytsamma mängder. Dock regnar det frikostigt, men inne i Ramsbergs församlingsgård är det varmt och julen står uppdukad på knallarnas bord. De är ungefär tio stycken till antalet och förutom en av dem som är från Lindesberg, är resterande lokala från Ramsberg och Morskoga. Det är församlingspedagogen Ullami Carlsson som samordnar det årliga arrangemanget.
– Vi brukar alltid ha julmarknad andra advent på söndagen. S:t Mary från Lindesbergs bergslags församling försäljer korv med bröd. Socialdemokratiska gruppen i Ramsberg har kaffeservering. Vi försöker att ta vara på de föreningar som finns här i Ramsberg. Sedan är det olika sorters hantverk, kakor, surdegsbröd, sydda förkläden och glögg. Jag började redan i september att höra efter om de ville vara med i år också. Julmarknaden är en gammal tradition som ryttarföreningen här i Ramsberg förut ansvarade för, men nu är det tillbaka på församlingen igen, och det har varit i den regin i ett par år nu, berättar Ullami.

Åttaåriga Jolin, som dagen till ära klätt upp sig i tomteklänning, är julmarknadens yngsta försäljare och hon har verkligen bakat och stått i. Sorterna är många och hon sköter försäljningen på egen hand.
– Jag har gjort syltgrottor, russinkakor, chokladbollar, lussekatter, Mozartkulor och några som jag inte minns namnet på. Det har tagit mycket tid, men det är kul, säger Jolin leende.
Ramsbergs hembygdsförening har också sett till att få vara med under dagen och har ett eget bord. På bordet ryms böcker om byn och gamla vykort från olika platser i Ramsberg som är till försäljning. I Ramsberg bor trehundrafemtio invånare och i dagsläget är det någonstans mellan tvåhundra och tvåhundrafemtio medlemmar i föreningen.
– Vi vill finnas kvar här hur länge som helst i byn, men vi behöver medlemmar för att finnas. Vi vill ha ny energi och få uppdateras lite grann. Bland annat underhåller vi Lasse Maja-leden och en förening behöver pengar och därmed medlemmar. Vi måste synas även här i byn, säger Elvira som är föreningens kassör.

När marknaden når sitt slut vid 16.45 på eftermiddagen är man välkommen över vägen för att lyssna på en pampig julkonsert som ska komma att äga rum i Ramsbergs kyrka. Ullami berättar om planerna:
– Det är en stor julkonsert där Ramsbergs kör och Hörkens och Ljusnarsbergs körer är med. Det är fritt inträde och det är en kul grej att göra tillsammans med julmarknaden. Det är många som dyker upp här vid tre, fyra för att sedan gå direkt upp till kyrkan och lyssna på konserten.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.