En av helgens julmarknader var denna helg belägen i Rockhammar. En välbesökt marknad med sådant som en rad olika utställare, dragspelsspelande, häst och vagn och brända mandlar.
Julen stundar och julmarknaderna pockar på under helgerna. I Rockhammars idrottshall arrangerades idag den trettonde julmarknaden och besökarna var många. De tjugofem utställarna kom från hela länet och flera av dem skyndar sig att boka redan innan det annonserats ut, så med åren har det blivit många återkommande, nöjda försäljare. Det är Rockhammars idrottsklubb som arrangerar, men med Malin Gustavsson och Jill Hedström i täten som drar det största lasset och sköter om regin inför marknaden. De
tycker att det är mycket att göra, mer än vad man kanske kan förstå, men numer på det trettonde året så har de fått rutin på det hela. Och uppskattad, det blir den sannerligen.
– Det var en kvinna idag som sa att det här är den bästa julmarknaden, man får stämning när man kommer hit. Jag vet inte om det kan ha att göra med atmosfären härinne. Och så har vi Sveriges trevligaste cafeteriapersonal! Vi är inte omöjliga om det blir några ändringar eller om man har några särskilda önskemål. Jag vill gärna lyfta fram våra sponsorer, det är tack vare dem som gör att vi kan driva det här. Vi har sponsorer som stöttar år efter år. Vi har också lotteri med jättefina priser, det är allt möjligt och de är väldigt generösa, och det är tack vare våra många sponsorer som det är möjligt, säger Malin.

Rockhammars julmarknad infaller enligt traditionen lördagen vid första adventshelgen. Hästen och vagnen är på plats utanför, såväl också dragspelsmän från byn; Lars Fagré och Arne Gustavsson. Det finns även marknadsgodis och brända mandlar.
– Tjejerna med mandlarna åker runt i hela Sverige, så det är skitkul att de kommer hit också. Men visst, vi skulle önska lite fler stånd utanför. Det vore trevligt att ha både inomhus och utomhus. Hantverkarna härinne har varierade saker som de säljer, det är silversmycken, kransar, cement – det verkar ha blivit väldigt populärt med cement, stickat, tomtar och det är verkligen gediget hantverk. Det finns inget tjafs, det är vi noga med att klargöra. Vi är också noga med att man ska stå tiden ut, att man inte plockar ihop tidigare, för det tycker inte besökarna om, så det är vi tydliga med.
Rockhammar är inte en alltför stor by, men drivet och livet finns, och därför känns det viktigt med den traditionella julmarknaden.
– Det sätter oss på kartan och numer är det många som känner till den. Det har löst sig hur bra som helst och det är bra tryck på försäljningen, säger Malin.
Anita Kutzner Fredriksson och Eva Munkvold sitter vid ett av borden, bredvid skylten LIR – föreningen Liv i Rockhammar. De har slagit på stort med en jubileumsalmanacka med bilder från förr som de säljer under dagen. De har även gjort en tidning:
– Varje år gör vi och ger ut LIR-aren, det är bland annat reportage om företagande i bygden, säger Eva och Anita tillägger:
– Och teckningar som barnen på Rockhammarsskola har målat!
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.