En av helgens julmarknader var denna helg belägen i Rockhammar. En välbesökt marknad med sådant som en rad olika utställare, dragspelsspelande, häst och vagn och brända mandlar.
Julen stundar och julmarknaderna pockar på under helgerna. I Rockhammars idrottshall arrangerades idag den trettonde julmarknaden och besökarna var många. De tjugofem utställarna kom från hela länet och flera av dem skyndar sig att boka redan innan det annonserats ut, så med åren har det blivit många återkommande, nöjda försäljare. Det är Rockhammars idrottsklubb som arrangerar, men med Malin Gustavsson och Jill Hedström i täten som drar det största lasset och sköter om regin inför marknaden. De
tycker att det är mycket att göra, mer än vad man kanske kan förstå, men numer på det trettonde året så har de fått rutin på det hela. Och uppskattad, det blir den sannerligen.
– Det var en kvinna idag som sa att det här är den bästa julmarknaden, man får stämning när man kommer hit. Jag vet inte om det kan ha att göra med atmosfären härinne. Och så har vi Sveriges trevligaste cafeteriapersonal! Vi är inte omöjliga om det blir några ändringar eller om man har några särskilda önskemål. Jag vill gärna lyfta fram våra sponsorer, det är tack vare dem som gör att vi kan driva det här. Vi har sponsorer som stöttar år efter år. Vi har också lotteri med jättefina priser, det är allt möjligt och de är väldigt generösa, och det är tack vare våra många sponsorer som det är möjligt, säger Malin.

Rockhammars julmarknad infaller enligt traditionen lördagen vid första adventshelgen. Hästen och vagnen är på plats utanför, såväl också dragspelsmän från byn; Lars Fagré och Arne Gustavsson. Det finns även marknadsgodis och brända mandlar.
– Tjejerna med mandlarna åker runt i hela Sverige, så det är skitkul att de kommer hit också. Men visst, vi skulle önska lite fler stånd utanför. Det vore trevligt att ha både inomhus och utomhus. Hantverkarna härinne har varierade saker som de säljer, det är silversmycken, kransar, cement – det verkar ha blivit väldigt populärt med cement, stickat, tomtar och det är verkligen gediget hantverk. Det finns inget tjafs, det är vi noga med att klargöra. Vi är också noga med att man ska stå tiden ut, att man inte plockar ihop tidigare, för det tycker inte besökarna om, så det är vi tydliga med.
Rockhammar är inte en alltför stor by, men drivet och livet finns, och därför känns det viktigt med den traditionella julmarknaden.
– Det sätter oss på kartan och numer är det många som känner till den. Det har löst sig hur bra som helst och det är bra tryck på försäljningen, säger Malin.
Anita Kutzner Fredriksson och Eva Munkvold sitter vid ett av borden, bredvid skylten LIR – föreningen Liv i Rockhammar. De har slagit på stort med en jubileumsalmanacka med bilder från förr som de säljer under dagen. De har även gjort en tidning:
– Varje år gör vi och ger ut LIR-aren, det är bland annat reportage om företagande i bygden, säger Eva och Anita tillägger:
– Och teckningar som barnen på Rockhammarsskola har målat!
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.