En av helgens julmarknader var denna helg belägen i Rockhammar. En välbesökt marknad med sådant som en rad olika utställare, dragspelsspelande, häst och vagn och brända mandlar.
Julen stundar och julmarknaderna pockar på under helgerna. I Rockhammars idrottshall arrangerades idag den trettonde julmarknaden och besökarna var många. De tjugofem utställarna kom från hela länet och flera av dem skyndar sig att boka redan innan det annonserats ut, så med åren har det blivit många återkommande, nöjda försäljare. Det är Rockhammars idrottsklubb som arrangerar, men med Malin Gustavsson och Jill Hedström i täten som drar det största lasset och sköter om regin inför marknaden. De
tycker att det är mycket att göra, mer än vad man kanske kan förstå, men numer på det trettonde året så har de fått rutin på det hela. Och uppskattad, det blir den sannerligen.
– Det var en kvinna idag som sa att det här är den bästa julmarknaden, man får stämning när man kommer hit. Jag vet inte om det kan ha att göra med atmosfären härinne. Och så har vi Sveriges trevligaste cafeteriapersonal! Vi är inte omöjliga om det blir några ändringar eller om man har några särskilda önskemål. Jag vill gärna lyfta fram våra sponsorer, det är tack vare dem som gör att vi kan driva det här. Vi har sponsorer som stöttar år efter år. Vi har också lotteri med jättefina priser, det är allt möjligt och de är väldigt generösa, och det är tack vare våra många sponsorer som det är möjligt, säger Malin.

Rockhammars julmarknad infaller enligt traditionen lördagen vid första adventshelgen. Hästen och vagnen är på plats utanför, såväl också dragspelsmän från byn; Lars Fagré och Arne Gustavsson. Det finns även marknadsgodis och brända mandlar.
– Tjejerna med mandlarna åker runt i hela Sverige, så det är skitkul att de kommer hit också. Men visst, vi skulle önska lite fler stånd utanför. Det vore trevligt att ha både inomhus och utomhus. Hantverkarna härinne har varierade saker som de säljer, det är silversmycken, kransar, cement – det verkar ha blivit väldigt populärt med cement, stickat, tomtar och det är verkligen gediget hantverk. Det finns inget tjafs, det är vi noga med att klargöra. Vi är också noga med att man ska stå tiden ut, att man inte plockar ihop tidigare, för det tycker inte besökarna om, så det är vi tydliga med.
Rockhammar är inte en alltför stor by, men drivet och livet finns, och därför känns det viktigt med den traditionella julmarknaden.
– Det sätter oss på kartan och numer är det många som känner till den. Det har löst sig hur bra som helst och det är bra tryck på försäljningen, säger Malin.
Anita Kutzner Fredriksson och Eva Munkvold sitter vid ett av borden, bredvid skylten LIR – föreningen Liv i Rockhammar. De har slagit på stort med en jubileumsalmanacka med bilder från förr som de säljer under dagen. De har även gjort en tidning:
– Varje år gör vi och ger ut LIR-aren, det är bland annat reportage om företagande i bygden, säger Eva och Anita tillägger:
– Och teckningar som barnen på Rockhammarsskola har målat!
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.