En av helgens julmarknader var denna helg belägen i Rockhammar. En välbesökt marknad med sådant som en rad olika utställare, dragspelsspelande, häst och vagn och brända mandlar.
Julen stundar och julmarknaderna pockar på under helgerna. I Rockhammars idrottshall arrangerades idag den trettonde julmarknaden och besökarna var många. De tjugofem utställarna kom från hela länet och flera av dem skyndar sig att boka redan innan det annonserats ut, så med åren har det blivit många återkommande, nöjda försäljare. Det är Rockhammars idrottsklubb som arrangerar, men med Malin Gustavsson och Jill Hedström i täten som drar det största lasset och sköter om regin inför marknaden. De
tycker att det är mycket att göra, mer än vad man kanske kan förstå, men numer på det trettonde året så har de fått rutin på det hela. Och uppskattad, det blir den sannerligen.
– Det var en kvinna idag som sa att det här är den bästa julmarknaden, man får stämning när man kommer hit. Jag vet inte om det kan ha att göra med atmosfären härinne. Och så har vi Sveriges trevligaste cafeteriapersonal! Vi är inte omöjliga om det blir några ändringar eller om man har några särskilda önskemål. Jag vill gärna lyfta fram våra sponsorer, det är tack vare dem som gör att vi kan driva det här. Vi har sponsorer som stöttar år efter år. Vi har också lotteri med jättefina priser, det är allt möjligt och de är väldigt generösa, och det är tack vare våra många sponsorer som det är möjligt, säger Malin.

Rockhammars julmarknad infaller enligt traditionen lördagen vid första adventshelgen. Hästen och vagnen är på plats utanför, såväl också dragspelsmän från byn; Lars Fagré och Arne Gustavsson. Det finns även marknadsgodis och brända mandlar.
– Tjejerna med mandlarna åker runt i hela Sverige, så det är skitkul att de kommer hit också. Men visst, vi skulle önska lite fler stånd utanför. Det vore trevligt att ha både inomhus och utomhus. Hantverkarna härinne har varierade saker som de säljer, det är silversmycken, kransar, cement – det verkar ha blivit väldigt populärt med cement, stickat, tomtar och det är verkligen gediget hantverk. Det finns inget tjafs, det är vi noga med att klargöra. Vi är också noga med att man ska stå tiden ut, att man inte plockar ihop tidigare, för det tycker inte besökarna om, så det är vi tydliga med.
Rockhammar är inte en alltför stor by, men drivet och livet finns, och därför känns det viktigt med den traditionella julmarknaden.
– Det sätter oss på kartan och numer är det många som känner till den. Det har löst sig hur bra som helst och det är bra tryck på försäljningen, säger Malin.
Anita Kutzner Fredriksson och Eva Munkvold sitter vid ett av borden, bredvid skylten LIR – föreningen Liv i Rockhammar. De har slagit på stort med en jubileumsalmanacka med bilder från förr som de säljer under dagen. De har även gjort en tidning:
– Varje år gör vi och ger ut LIR-aren, det är bland annat reportage om företagande i bygden, säger Eva och Anita tillägger:
– Och teckningar som barnen på Rockhammarsskola har målat!
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.