Flera bränder uppstod på måndagen längs järnvägen sedan ett godståg börjat brinna. Foto: Camilla Lagerman
Brand i godståg spred sig till terrängen: ”Flertalet bränder”
UPPDATERAD KL. 12.44. Vid lunchtid på måndagen larmades Nerikes Brandkår ut till flera gräsbränder längs järnvägen på sträckan Gusselby-Storå/Vasselhyttan. Enligt SOS Alarm skall det ha varit en brand i ett godståg som spridit sig till terrängen under färd.
– Det rör sig om flertalet bränder på en längre sträcka. Exakt hur många bränder och i vilken omfattning, är just nu okänt, uppger operatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Det första larmet inkom klockan 11.53. Rökutveckling hade då upptäckts längs järnvägen i höjd med Vasselhyttan. 12.04 kom nästa larm. Den här gången var det i höjd med Gusselby som man upptäckt såväl en gräsbrand längs spåret som en brand i ett godståg.
Foto: Camilla Lagerman
– Det skall ha börjat brinna i godstågets sista vagn. Den branden är nu släckt, men vi har många bränder i terrängen längs spåret, orsakat av branden i godståget, uppger SOS Alarm.
Foto: Camilla Lagerman
Styrkor från stationerna Kopparberg, Guldsmedshyttan och Lindesberg har kallats ut.
– Fler styrkor kommer att skickas ut om det skulle visa sig att det behövs.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.