Flera bränder uppstod på måndagen längs järnvägen sedan ett godståg börjat brinna. Foto: Camilla Lagerman
Brand i godståg spred sig till terrängen: ”Flertalet bränder”
UPPDATERAD KL. 12.44. Vid lunchtid på måndagen larmades Nerikes Brandkår ut till flera gräsbränder längs järnvägen på sträckan Gusselby-Storå/Vasselhyttan. Enligt SOS Alarm skall det ha varit en brand i ett godståg som spridit sig till terrängen under färd.
– Det rör sig om flertalet bränder på en längre sträcka. Exakt hur många bränder och i vilken omfattning, är just nu okänt, uppger operatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Det första larmet inkom klockan 11.53. Rökutveckling hade då upptäckts längs järnvägen i höjd med Vasselhyttan. 12.04 kom nästa larm. Den här gången var det i höjd med Gusselby som man upptäckt såväl en gräsbrand längs spåret som en brand i ett godståg.
Foto: Camilla Lagerman
– Det skall ha börjat brinna i godstågets sista vagn. Den branden är nu släckt, men vi har många bränder i terrängen längs spåret, orsakat av branden i godståget, uppger SOS Alarm.
Foto: Camilla Lagerman
Styrkor från stationerna Kopparberg, Guldsmedshyttan och Lindesberg har kallats ut.
– Fler styrkor kommer att skickas ut om det skulle visa sig att det behövs.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...