Polisen har spärrat av ett område på Björkhyttevägen sedan allmänheten larmat om pågående skottlossning. Foto: Camilla Lagerman
Två gripna efter misstänkt skottlossning i bostadsområde
UPPDATERAD KL. 18.21. Som tidigare rapporterats, har en större polisinsats pågått på Hagabergsområdet under torsdagen med anledning av en misstänkt skottlossning. Vid halvsextiden kunde polisen meddela att man har lyckats gripa två misstänkta – i Arboga. Omständigheterna talar för att det kan röra sig om en uppgörelse i kriminella kretsar, uppger polisen.
– Det var tack vare bra uppgifter från allmänheten och en uppmärksam patrull, som de här två kunde gripas. I bilen de färdades i hittades ett misstänkt vapen, kommenterar Stefan Dangardt, presstalesperson vid polisen.
Foto: Camilla Lagerman
Klockan 14.23 slog allmänheten larm om att det hade hörts skottlossning på Björkhyttevägen, Hagaberg. Uppemot sju patruller beordrades till platsen, där ett större område spärrades av för spårsökning med hund. Man ägnade också tid åt att knacka dörr för att höra boende i området.
Foto: Jennie Larsson
Klockan 17.30 meddelade polisen att man hade gripit två misstänkta, som man kopplar till händelsen. Duon stoppades i Arboga i en bil som stämde överens med vittnesuppgifterna man hade att gå på.
– Det är två personer i övre tonåren, som ej är skrivna i Lindesbergs kommun. I bilen de färdades i hittades ett misstänkt vapen. De är initialt misstänkta för grovt vapenbrott och försök till grov misshandel, säger Stefan Dangardt.
Enligt uppgift skall den misstänkta skottlossningen ha skett från bilen som stoppades, riktat mot en annan bil i området. I nuläget har man inte lyckats lokalisera någon person som är målsägare i fallet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...