Förra veckan skrev vi om en motion från Moderaterna i Lindesberg som vill se att Bytesgatan utnyttjas till fullo under sommaren, då som gågata med uteserveringar för de två restauranger som finns där. Förslaget kommer i samma veva som nya Kristinavägen börjar ta form, och därför passar det utmärkt in i den nya miljön som skapas i området menar Moderaterna i sin motion. Förslaget kommer inom kort att behandlas i kommunfullmäktige.
Hos Sarawans, kaféet på Bytesgatan, togs nyheten emot med glada miner.
–Det är klart det bästa som kan hända i stan!, utbrister en upprymd Sarawan Karim, ägare av kaféet. –Jag hade ändå tänkt mig en liten uteservering till sommaren, men blir det gågata så finns ju möjligheten att ordna med en mycket större och därmed trevligare och finare uteplats för mina kunder. Samtidigt tillför vi som vill ha uteserveringar mer liv och rörelse, man skapar en trevlig stämning och fin stadsmiljö helt enkelt, säger Sarawan.
Hur motionen mottages återstår att se i fullmäktige framöver. Gågatan är begränsad till den korta sträcka mellan korsningarna intill Flugparken – Järnvägsgatan/Bytesgatan och Kristinavägen/Bytesgatan.
En sak som troligtvis får vissa att höja ögonbrynen är att parkeringsplatserna på sträckan försvinner under den aktuella tiden för gågatan. Dock finns numera plats på den motsatta sidan när den gamla körfilen har tagits bort sedan ombyggnaden. Där finns alltså en möjlighet att ordna med parkering på samma sätt som finns på Bytesgatan idag. Det är dock inget som tagits upp offentligt vad LindeNytt fått erfara.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.