Förra veckan skrev vi om en motion från Moderaterna i Lindesberg som vill se att Bytesgatan utnyttjas till fullo under sommaren, då som gågata med uteserveringar för de två restauranger som finns där. Förslaget kommer i samma veva som nya Kristinavägen börjar ta form, och därför passar det utmärkt in i den nya miljön som skapas i området menar Moderaterna i sin motion. Förslaget kommer inom kort att behandlas i kommunfullmäktige.
Hos Sarawans, kaféet på Bytesgatan, togs nyheten emot med glada miner.
–Det är klart det bästa som kan hända i stan!, utbrister en upprymd Sarawan Karim, ägare av kaféet. –Jag hade ändå tänkt mig en liten uteservering till sommaren, men blir det gågata så finns ju möjligheten att ordna med en mycket större och därmed trevligare och finare uteplats för mina kunder. Samtidigt tillför vi som vill ha uteserveringar mer liv och rörelse, man skapar en trevlig stämning och fin stadsmiljö helt enkelt, säger Sarawan.
Hur motionen mottages återstår att se i fullmäktige framöver. Gågatan är begränsad till den korta sträcka mellan korsningarna intill Flugparken – Järnvägsgatan/Bytesgatan och Kristinavägen/Bytesgatan.
En sak som troligtvis får vissa att höja ögonbrynen är att parkeringsplatserna på sträckan försvinner under den aktuella tiden för gågatan. Dock finns numera plats på den motsatta sidan när den gamla körfilen har tagits bort sedan ombyggnaden. Där finns alltså en möjlighet att ordna med parkering på samma sätt som finns på Bytesgatan idag. Det är dock inget som tagits upp offentligt vad LindeNytt fått erfara.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.