Förra veckan skrev vi om en motion från Moderaterna i Lindesberg som vill se att Bytesgatan utnyttjas till fullo under sommaren, då som gågata med uteserveringar för de två restauranger som finns där. Förslaget kommer i samma veva som nya Kristinavägen börjar ta form, och därför passar det utmärkt in i den nya miljön som skapas i området menar Moderaterna i sin motion. Förslaget kommer inom kort att behandlas i kommunfullmäktige.
Hos Sarawans, kaféet på Bytesgatan, togs nyheten emot med glada miner.
–Det är klart det bästa som kan hända i stan!, utbrister en upprymd Sarawan Karim, ägare av kaféet. –Jag hade ändå tänkt mig en liten uteservering till sommaren, men blir det gågata så finns ju möjligheten att ordna med en mycket större och därmed trevligare och finare uteplats för mina kunder. Samtidigt tillför vi som vill ha uteserveringar mer liv och rörelse, man skapar en trevlig stämning och fin stadsmiljö helt enkelt, säger Sarawan.
Hur motionen mottages återstår att se i fullmäktige framöver. Gågatan är begränsad till den korta sträcka mellan korsningarna intill Flugparken – Järnvägsgatan/Bytesgatan och Kristinavägen/Bytesgatan.
En sak som troligtvis får vissa att höja ögonbrynen är att parkeringsplatserna på sträckan försvinner under den aktuella tiden för gågatan. Dock finns numera plats på den motsatta sidan när den gamla körfilen har tagits bort sedan ombyggnaden. Där finns alltså en möjlighet att ordna med parkering på samma sätt som finns på Bytesgatan idag. Det är dock inget som tagits upp offentligt vad LindeNytt fått erfara.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.