Förra veckan skrev vi om en motion från Moderaterna i Lindesberg som vill se att Bytesgatan utnyttjas till fullo under sommaren, då som gågata med uteserveringar för de två restauranger som finns där. Förslaget kommer i samma veva som nya Kristinavägen börjar ta form, och därför passar det utmärkt in i den nya miljön som skapas i området menar Moderaterna i sin motion. Förslaget kommer inom kort att behandlas i kommunfullmäktige.
Hos Sarawans, kaféet på Bytesgatan, togs nyheten emot med glada miner.
–Det är klart det bästa som kan hända i stan!, utbrister en upprymd Sarawan Karim, ägare av kaféet. –Jag hade ändå tänkt mig en liten uteservering till sommaren, men blir det gågata så finns ju möjligheten att ordna med en mycket större och därmed trevligare och finare uteplats för mina kunder. Samtidigt tillför vi som vill ha uteserveringar mer liv och rörelse, man skapar en trevlig stämning och fin stadsmiljö helt enkelt, säger Sarawan.
Hur motionen mottages återstår att se i fullmäktige framöver. Gågatan är begränsad till den korta sträcka mellan korsningarna intill Flugparken – Järnvägsgatan/Bytesgatan och Kristinavägen/Bytesgatan.
En sak som troligtvis får vissa att höja ögonbrynen är att parkeringsplatserna på sträckan försvinner under den aktuella tiden för gågatan. Dock finns numera plats på den motsatta sidan när den gamla körfilen har tagits bort sedan ombyggnaden. Där finns alltså en möjlighet att ordna med parkering på samma sätt som finns på Bytesgatan idag. Det är dock inget som tagits upp offentligt vad LindeNytt fått erfara.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.