Inget biter på mig, menar Sarawan Karim och tar ett rejält bett i den ugnsvarma frukostmackan. På det lilla kafét, intill Flugparken, är det nu full kommers igen efter att verksamheten tidigare i år tvingades stänga på grund av ett olyckligt tillbud. En vattenledning hade sprungit läck och tvingade Sarawans att stänga mitt i högsäsongen. Nu är kafét åter öppet och kunderna verkar inte ha svikit.
Trots att sommaren var torr och varm, så är det ändå vätan som är det Sarawan Karim kommer att komma ihåg mest av rekordsommaren 2002. När det relativt nyöppnade kafét blomstrade hände det som inte fick hända. En vattenledning sprang läck och tvingade Sarawan att slå igen mitt i den bästa kafétiden på året. –September är bäst, då vill alla sitta och mysa med vännerna på ett kafé och prata om sommaren och vad man gjort under ledigheten. Och då tvingades jag hålla stängt. Det kändes inte alls roligt, säger Sarawan.
Olyckan i Sarawans inträffade under en helg. Det kunde inte ha varit mer olägligt, menar Sarawan Karim. –När jag kom hit morgonen därpå, så stod brandkåren utanför. Först då fick jag reda på vad som hade hänt och då var det redan för sent. Flera tusen liter vatten hade runnit ut under golvet, ner i källaren och ut i de källarförråd som hyresgästerna använder sig av, berättar han. Men med sin envishet och med målsättningen om att bidra med något positivt till staden genom sin verksamhet, så fanns det ändå aldrig något tvivel om att åter få fart på kafét. –Jag vill jobba i Lindesberg, och jag vill försöka bidra med något som får lite mer liv i staden, säger Sarawan.
Snabbfakta
Sarawans öppnade åter i fredags. Kafét har sedan starten för snart ett år sedan blivit ett mycket omtyckt och populärt lunchställe för många. En vanlig dag lunchar ca 60 personer där. Utöver lunchgästerna kommer stora mängder kaffesurplare gärna förbi för en tår. Sarawans hette tidigare Pronto och låg på Kungsgatan. På den tiden var verksamheten helt inriktad på lunchmackor. Idag kallar Sarawans sig för en s k coffeeshop – en verksamhet som är vanlig i storstäder där kaffe i många olika varianter och smaker serveras.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.