Inget biter på mig, menar Sarawan Karim och tar ett rejält bett i den ugnsvarma frukostmackan. På det lilla kafét, intill Flugparken, är det nu full kommers igen efter att verksamheten tidigare i år tvingades stänga på grund av ett olyckligt tillbud. En vattenledning hade sprungit läck och tvingade Sarawans att stänga mitt i högsäsongen. Nu är kafét åter öppet och kunderna verkar inte ha svikit.
Trots att sommaren var torr och varm, så är det ändå vätan som är det Sarawan Karim kommer att komma ihåg mest av rekordsommaren 2002. När det relativt nyöppnade kafét blomstrade hände det som inte fick hända. En vattenledning sprang läck och tvingade Sarawan att slå igen mitt i den bästa kafétiden på året. –September är bäst, då vill alla sitta och mysa med vännerna på ett kafé och prata om sommaren och vad man gjort under ledigheten. Och då tvingades jag hålla stängt. Det kändes inte alls roligt, säger Sarawan.
Olyckan i Sarawans inträffade under en helg. Det kunde inte ha varit mer olägligt, menar Sarawan Karim. –När jag kom hit morgonen därpå, så stod brandkåren utanför. Först då fick jag reda på vad som hade hänt och då var det redan för sent. Flera tusen liter vatten hade runnit ut under golvet, ner i källaren och ut i de källarförråd som hyresgästerna använder sig av, berättar han. Men med sin envishet och med målsättningen om att bidra med något positivt till staden genom sin verksamhet, så fanns det ändå aldrig något tvivel om att åter få fart på kafét. –Jag vill jobba i Lindesberg, och jag vill försöka bidra med något som får lite mer liv i staden, säger Sarawan.
Snabbfakta
Sarawans öppnade åter i fredags. Kafét har sedan starten för snart ett år sedan blivit ett mycket omtyckt och populärt lunchställe för många. En vanlig dag lunchar ca 60 personer där. Utöver lunchgästerna kommer stora mängder kaffesurplare gärna förbi för en tår. Sarawans hette tidigare Pronto och låg på Kungsgatan. På den tiden var verksamheten helt inriktad på lunchmackor. Idag kallar Sarawans sig för en s k coffeeshop – en verksamhet som är vanlig i storstäder där kaffe i många olika varianter och smaker serveras.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.