Inget biter på mig, menar Sarawan Karim och tar ett rejält bett i den ugnsvarma frukostmackan. På det lilla kafét, intill Flugparken, är det nu full kommers igen efter att verksamheten tidigare i år tvingades stänga på grund av ett olyckligt tillbud. En vattenledning hade sprungit läck och tvingade Sarawans att stänga mitt i högsäsongen. Nu är kafét åter öppet och kunderna verkar inte ha svikit.
Trots att sommaren var torr och varm, så är det ändå vätan som är det Sarawan Karim kommer att komma ihåg mest av rekordsommaren 2002. När det relativt nyöppnade kafét blomstrade hände det som inte fick hända. En vattenledning sprang läck och tvingade Sarawan att slå igen mitt i den bästa kafétiden på året. –September är bäst, då vill alla sitta och mysa med vännerna på ett kafé och prata om sommaren och vad man gjort under ledigheten. Och då tvingades jag hålla stängt. Det kändes inte alls roligt, säger Sarawan.
Olyckan i Sarawans inträffade under en helg. Det kunde inte ha varit mer olägligt, menar Sarawan Karim. –När jag kom hit morgonen därpå, så stod brandkåren utanför. Först då fick jag reda på vad som hade hänt och då var det redan för sent. Flera tusen liter vatten hade runnit ut under golvet, ner i källaren och ut i de källarförråd som hyresgästerna använder sig av, berättar han. Men med sin envishet och med målsättningen om att bidra med något positivt till staden genom sin verksamhet, så fanns det ändå aldrig något tvivel om att åter få fart på kafét. –Jag vill jobba i Lindesberg, och jag vill försöka bidra med något som får lite mer liv i staden, säger Sarawan.
Snabbfakta
Sarawans öppnade åter i fredags. Kafét har sedan starten för snart ett år sedan blivit ett mycket omtyckt och populärt lunchställe för många. En vanlig dag lunchar ca 60 personer där. Utöver lunchgästerna kommer stora mängder kaffesurplare gärna förbi för en tår. Sarawans hette tidigare Pronto och låg på Kungsgatan. På den tiden var verksamheten helt inriktad på lunchmackor. Idag kallar Sarawans sig för en s k coffeeshop – en verksamhet som är vanlig i storstäder där kaffe i många olika varianter och smaker serveras.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.