Inget biter på mig, menar Sarawan Karim och tar ett rejält bett i den ugnsvarma frukostmackan. På det lilla kafét, intill Flugparken, är det nu full kommers igen efter att verksamheten tidigare i år tvingades stänga på grund av ett olyckligt tillbud. En vattenledning hade sprungit läck och tvingade Sarawans att stänga mitt i högsäsongen. Nu är kafét åter öppet och kunderna verkar inte ha svikit.
Trots att sommaren var torr och varm, så är det ändå vätan som är det Sarawan Karim kommer att komma ihåg mest av rekordsommaren 2002. När det relativt nyöppnade kafét blomstrade hände det som inte fick hända. En vattenledning sprang läck och tvingade Sarawan att slå igen mitt i den bästa kafétiden på året. –September är bäst, då vill alla sitta och mysa med vännerna på ett kafé och prata om sommaren och vad man gjort under ledigheten. Och då tvingades jag hålla stängt. Det kändes inte alls roligt, säger Sarawan.
Olyckan i Sarawans inträffade under en helg. Det kunde inte ha varit mer olägligt, menar Sarawan Karim. –När jag kom hit morgonen därpå, så stod brandkåren utanför. Först då fick jag reda på vad som hade hänt och då var det redan för sent. Flera tusen liter vatten hade runnit ut under golvet, ner i källaren och ut i de källarförråd som hyresgästerna använder sig av, berättar han. Men med sin envishet och med målsättningen om att bidra med något positivt till staden genom sin verksamhet, så fanns det ändå aldrig något tvivel om att åter få fart på kafét. –Jag vill jobba i Lindesberg, och jag vill försöka bidra med något som får lite mer liv i staden, säger Sarawan.
Snabbfakta
Sarawans öppnade åter i fredags. Kafét har sedan starten för snart ett år sedan blivit ett mycket omtyckt och populärt lunchställe för många. En vanlig dag lunchar ca 60 personer där. Utöver lunchgästerna kommer stora mängder kaffesurplare gärna förbi för en tår. Sarawans hette tidigare Pronto och låg på Kungsgatan. På den tiden var verksamheten helt inriktad på lunchmackor. Idag kallar Sarawans sig för en s k coffeeshop – en verksamhet som är vanlig i storstäder där kaffe i många olika varianter och smaker serveras.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.