Inget biter på mig, menar Sarawan Karim och tar ett rejält bett i den ugnsvarma frukostmackan. På det lilla kafét, intill Flugparken, är det nu full kommers igen efter att verksamheten tidigare i år tvingades stänga på grund av ett olyckligt tillbud. En vattenledning hade sprungit läck och tvingade Sarawans att stänga mitt i högsäsongen. Nu är kafét åter öppet och kunderna verkar inte ha svikit.
Trots att sommaren var torr och varm, så är det ändå vätan som är det Sarawan Karim kommer att komma ihåg mest av rekordsommaren 2002. När det relativt nyöppnade kafét blomstrade hände det som inte fick hända. En vattenledning sprang läck och tvingade Sarawan att slå igen mitt i den bästa kafétiden på året. –September är bäst, då vill alla sitta och mysa med vännerna på ett kafé och prata om sommaren och vad man gjort under ledigheten. Och då tvingades jag hålla stängt. Det kändes inte alls roligt, säger Sarawan.
Olyckan i Sarawans inträffade under en helg. Det kunde inte ha varit mer olägligt, menar Sarawan Karim. –När jag kom hit morgonen därpå, så stod brandkåren utanför. Först då fick jag reda på vad som hade hänt och då var det redan för sent. Flera tusen liter vatten hade runnit ut under golvet, ner i källaren och ut i de källarförråd som hyresgästerna använder sig av, berättar han. Men med sin envishet och med målsättningen om att bidra med något positivt till staden genom sin verksamhet, så fanns det ändå aldrig något tvivel om att åter få fart på kafét. –Jag vill jobba i Lindesberg, och jag vill försöka bidra med något som får lite mer liv i staden, säger Sarawan.
Snabbfakta
Sarawans öppnade åter i fredags. Kafét har sedan starten för snart ett år sedan blivit ett mycket omtyckt och populärt lunchställe för många. En vanlig dag lunchar ca 60 personer där. Utöver lunchgästerna kommer stora mängder kaffesurplare gärna förbi för en tår. Sarawans hette tidigare Pronto och låg på Kungsgatan. På den tiden var verksamheten helt inriktad på lunchmackor. Idag kallar Sarawans sig för en s k coffeeshop – en verksamhet som är vanlig i storstäder där kaffe i många olika varianter och smaker serveras.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.