Idag bjöd Lindesbergs lasarett in till det årliga kaffekalaset. Anställda, pensionerade medarbetare och patienter inbjuds till att vara med. Man försöker att hålla på traditionerna, men i år skedde dock en liten förändring. Den sedvanliga tårtan byttes ut mot tjusiga Regionsbakelser.
Det var i samband med lasarettets 40-årsjubileum som kaffekalaset fick sin start och upprepas nu en gång om året. Det är fjortonde året i rad och man kalasar i alla väder. Man har fått värja sig mot hagel, hukat för stormen och avnjutit strålande sol, det sistnämnda så även idag.
– Det är traditionsbundet, konstaterar Maria Lindstedt, kommunikationsstrateg vid Lindesbergs lasarett, och fortsätter:
– Lindeblecket spelar under dagen och vi har en tipspromenad med frågor om Bergslagen. Sedan ska även sjukhuskören framträda. Sjukhuskören är en friskvårdsaktivitet. Det ordnas med en körledare från Kulturskolan Garnalia en gång i veckan och alla yrkeskategorier är med. Vi ser det som friskvård.

Tårtan har i år ersatts av Regionsbakelser och Maria förklarar varför:
– Det har ju varit Region Örebro län sedan årsskiftet och för att lyfta fram den nya organisationen så ordnades en Regionbakelse. Det finns ett tänkt bakom hur den ser ut och smakar.

Zelmer Westerback, 3 år, tyckte att det var en smaskig bakelse.
Områdeschefen Per-Olof Larsson tog till orda för att officiellt inviga kaffekalaset, välkomna gästerna och önska dessa en trevlig dag.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.