Idag bjöd Lindesbergs lasarett in till det årliga kaffekalaset. Anställda, pensionerade medarbetare och patienter inbjuds till att vara med. Man försöker att hålla på traditionerna, men i år skedde dock en liten förändring. Den sedvanliga tårtan byttes ut mot tjusiga Regionsbakelser.
Det var i samband med lasarettets 40-årsjubileum som kaffekalaset fick sin start och upprepas nu en gång om året. Det är fjortonde året i rad och man kalasar i alla väder. Man har fått värja sig mot hagel, hukat för stormen och avnjutit strålande sol, det sistnämnda så även idag.
– Det är traditionsbundet, konstaterar Maria Lindstedt, kommunikationsstrateg vid Lindesbergs lasarett, och fortsätter:
– Lindeblecket spelar under dagen och vi har en tipspromenad med frågor om Bergslagen. Sedan ska även sjukhuskören framträda. Sjukhuskören är en friskvårdsaktivitet. Det ordnas med en körledare från Kulturskolan Garnalia en gång i veckan och alla yrkeskategorier är med. Vi ser det som friskvård.

Tårtan har i år ersatts av Regionsbakelser och Maria förklarar varför:
– Det har ju varit Region Örebro län sedan årsskiftet och för att lyfta fram den nya organisationen så ordnades en Regionbakelse. Det finns ett tänkt bakom hur den ser ut och smakar.

Zelmer Westerback, 3 år, tyckte att det var en smaskig bakelse.
Områdeschefen Per-Olof Larsson tog till orda för att officiellt inviga kaffekalaset, välkomna gästerna och önska dessa en trevlig dag.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.