För elfte året i rad bjöds det idag på kaffe och tårta i stora lass vid Lindesbergs lasarett.- Det är trevligt att kunna samlas så här och också få en chans att träffa arbetskamrater som gått i pension, säger Christel Fredriksson och Gaineth Nilsson, som varit anställda sedan mitten av 80-talet och jobbar på Städ.
Medarbetare på sjukhuset, fd medarbetare, patienter – ja t o m de som passerar tillfälligt är välkomna. Sjukhuschefen Per-Olof Larsson är värd och han har varit med vid de tidigare kalasen också. Han berättar att personalen bjuds på annat också – julklappar eller de Stilla Dagar som anställda kan vara med på Finnåkers Kursgård.
Hanne Alvner är moderat politiker och sitter bl a i nämnden för specialistsjukvård. Hon bor i Nora och får ibland åka till Lindesbergs lasarett om hon behöver sjukvård. Idag är hon också en av dem som njuter under kaffekalaset, även om det är litet kyligt och småregnigt.
Kaffekalaset är så etablerat att de som sköter ruljangsen har röda arbetsskjortor med Kaffekalaset tryckt på ryggen. Det är Transport- och logistikavdelningen som ansvarar med hjälp av Städ och Kök. Margaretha Carlsson och hennes arbetskamrater hade 40 långpannor med tårta att skära upp bitar från.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.