För elfte året i rad bjöds det idag på kaffe och tårta i stora lass vid Lindesbergs lasarett.- Det är trevligt att kunna samlas så här och också få en chans att träffa arbetskamrater som gått i pension, säger Christel Fredriksson och Gaineth Nilsson, som varit anställda sedan mitten av 80-talet och jobbar på Städ.
Medarbetare på sjukhuset, fd medarbetare, patienter – ja t o m de som passerar tillfälligt är välkomna. Sjukhuschefen Per-Olof Larsson är värd och han har varit med vid de tidigare kalasen också. Han berättar att personalen bjuds på annat också – julklappar eller de Stilla Dagar som anställda kan vara med på Finnåkers Kursgård.
Hanne Alvner är moderat politiker och sitter bl a i nämnden för specialistsjukvård. Hon bor i Nora och får ibland åka till Lindesbergs lasarett om hon behöver sjukvård. Idag är hon också en av dem som njuter under kaffekalaset, även om det är litet kyligt och småregnigt.
Kaffekalaset är så etablerat att de som sköter ruljangsen har röda arbetsskjortor med Kaffekalaset tryckt på ryggen. Det är Transport- och logistikavdelningen som ansvarar med hjälp av Städ och Kök. Margaretha Carlsson och hennes arbetskamrater hade 40 långpannor med tårta att skära upp bitar från.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.