Det som inte fick hända, har nu hänt. Kraftigt regn i stora mängder har fallit de senaste två dygnen, något som nu orsakat oro inför kräftfiskekvällen som arrangeras nu på fredag.
– Det är inte roligt, det är verkligen inte roligt. Det är precis det här vi inte ville se dagarna innan fisket. Vattennivån har stigit med en halvmeter nere i Dalkarlshyttan och det kommer troligtvis fortsätta att stiga under kommande dagar, suckar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Ja, förutsättningarna för ett lyckat fiske ser inte alls så bra ut som för några dagar sedan. Detta konstaterar fiskearrangören efter att ha uppmätt närmare 60 mm nederbörd på två dygn. Det är främst Dalkarlshyttans 50 fiskeland man är mest oroad för. Där nere skapar de höga vattenflödet starka strömmar, som helt enkelt kan ställa till det för den som vill att kräftburen skall ligga stilla på botten.
– Strömmarna kan förstöra fisket. Jag var nere där idag (läs onsdag) och såg att vattennivån har stigit med en halvmeter. Det är ändå 50 land nere i ån så det är många som blir drabbade av det här, säger Kurt Ahlström.
Några direkta råd inför fisket, knep för bättre fiskelycka under svåra omständigheter, kan Ahlström dessvärre inte delge.
– Nej, det är ju som det är. Det enda jag kan säga, det är att man måste vara extra försiktig när man fiskar under dessa omständigheter.
Lindessjöns FVO har under sommaren provfiskat och flyttat kräftor från Dalkarlshyttan upp till sjön och ån. Totalt har cirka 1500 kräftor flyttats.
– Vi var nyss ute och provfiskade igen och även då fick vi gott om kräftor. Det har blivit totalt 1500 kräftor under de turer vi gjort nu i sommar, så det ser ju väldigt bra ut vad gäller beståndet. Det är bara vädret vi kan klaga på just nu, säger Kurt.
Att blåsa av fisket är inte aktuellt i dagsläget.
– Nej, det är inte möjligt så här tätt inpå. Vi får se hur det ser ut på fredag och om det visar sig att man inte ens kan fiska på de drabbade sträckorna, så får vi ta beslut då om vi kan arrangera en fiskekväll senare istället, säger Kurt.
Trots den dystra situationen, finns ändå hopp om en trevlig fredagskväll för de allra flesta.
– Blir det nu bara fint väder på fredag, då blir det naturligtvis ganska trevligt ändå. Många som vi pratar med påpekar just detta, att man inte bryr sig så mycket om fångsten, utan att det handlar om att få komma ut och ha en trevlig stund tillsammans med andra, avslutar Kurt Ahlström.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.