Det som inte fick hända, har nu hänt. Kraftigt regn i stora mängder har fallit de senaste två dygnen, något som nu orsakat oro inför kräftfiskekvällen som arrangeras nu på fredag.
– Det är inte roligt, det är verkligen inte roligt. Det är precis det här vi inte ville se dagarna innan fisket. Vattennivån har stigit med en halvmeter nere i Dalkarlshyttan och det kommer troligtvis fortsätta att stiga under kommande dagar, suckar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Ja, förutsättningarna för ett lyckat fiske ser inte alls så bra ut som för några dagar sedan. Detta konstaterar fiskearrangören efter att ha uppmätt närmare 60 mm nederbörd på två dygn. Det är främst Dalkarlshyttans 50 fiskeland man är mest oroad för. Där nere skapar de höga vattenflödet starka strömmar, som helt enkelt kan ställa till det för den som vill att kräftburen skall ligga stilla på botten.
– Strömmarna kan förstöra fisket. Jag var nere där idag (läs onsdag) och såg att vattennivån har stigit med en halvmeter. Det är ändå 50 land nere i ån så det är många som blir drabbade av det här, säger Kurt Ahlström.
Några direkta råd inför fisket, knep för bättre fiskelycka under svåra omständigheter, kan Ahlström dessvärre inte delge.
– Nej, det är ju som det är. Det enda jag kan säga, det är att man måste vara extra försiktig när man fiskar under dessa omständigheter.
Lindessjöns FVO har under sommaren provfiskat och flyttat kräftor från Dalkarlshyttan upp till sjön och ån. Totalt har cirka 1500 kräftor flyttats.
– Vi var nyss ute och provfiskade igen och även då fick vi gott om kräftor. Det har blivit totalt 1500 kräftor under de turer vi gjort nu i sommar, så det ser ju väldigt bra ut vad gäller beståndet. Det är bara vädret vi kan klaga på just nu, säger Kurt.
Att blåsa av fisket är inte aktuellt i dagsläget.
– Nej, det är inte möjligt så här tätt inpå. Vi får se hur det ser ut på fredag och om det visar sig att man inte ens kan fiska på de drabbade sträckorna, så får vi ta beslut då om vi kan arrangera en fiskekväll senare istället, säger Kurt.
Trots den dystra situationen, finns ändå hopp om en trevlig fredagskväll för de allra flesta.
– Blir det nu bara fint väder på fredag, då blir det naturligtvis ganska trevligt ändå. Många som vi pratar med påpekar just detta, att man inte bryr sig så mycket om fångsten, utan att det handlar om att få komma ut och ha en trevlig stund tillsammans med andra, avslutar Kurt Ahlström.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.