Det som inte fick hända, har nu hänt. Kraftigt regn i stora mängder har fallit de senaste två dygnen, något som nu orsakat oro inför kräftfiskekvällen som arrangeras nu på fredag.
– Det är inte roligt, det är verkligen inte roligt. Det är precis det här vi inte ville se dagarna innan fisket. Vattennivån har stigit med en halvmeter nere i Dalkarlshyttan och det kommer troligtvis fortsätta att stiga under kommande dagar, suckar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Ja, förutsättningarna för ett lyckat fiske ser inte alls så bra ut som för några dagar sedan. Detta konstaterar fiskearrangören efter att ha uppmätt närmare 60 mm nederbörd på två dygn. Det är främst Dalkarlshyttans 50 fiskeland man är mest oroad för. Där nere skapar de höga vattenflödet starka strömmar, som helt enkelt kan ställa till det för den som vill att kräftburen skall ligga stilla på botten.
– Strömmarna kan förstöra fisket. Jag var nere där idag (läs onsdag) och såg att vattennivån har stigit med en halvmeter. Det är ändå 50 land nere i ån så det är många som blir drabbade av det här, säger Kurt Ahlström.
Några direkta råd inför fisket, knep för bättre fiskelycka under svåra omständigheter, kan Ahlström dessvärre inte delge.
– Nej, det är ju som det är. Det enda jag kan säga, det är att man måste vara extra försiktig när man fiskar under dessa omständigheter.
Lindessjöns FVO har under sommaren provfiskat och flyttat kräftor från Dalkarlshyttan upp till sjön och ån. Totalt har cirka 1500 kräftor flyttats.
– Vi var nyss ute och provfiskade igen och även då fick vi gott om kräftor. Det har blivit totalt 1500 kräftor under de turer vi gjort nu i sommar, så det ser ju väldigt bra ut vad gäller beståndet. Det är bara vädret vi kan klaga på just nu, säger Kurt.
Att blåsa av fisket är inte aktuellt i dagsläget.
– Nej, det är inte möjligt så här tätt inpå. Vi får se hur det ser ut på fredag och om det visar sig att man inte ens kan fiska på de drabbade sträckorna, så får vi ta beslut då om vi kan arrangera en fiskekväll senare istället, säger Kurt.
Trots den dystra situationen, finns ändå hopp om en trevlig fredagskväll för de allra flesta.
– Blir det nu bara fint väder på fredag, då blir det naturligtvis ganska trevligt ändå. Många som vi pratar med påpekar just detta, att man inte bryr sig så mycket om fångsten, utan att det handlar om att få komma ut och ha en trevlig stund tillsammans med andra, avslutar Kurt Ahlström.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”