Drygt 30 mm regn uppmättes vid 14-tiden på tisdagen. Nästa lika mycket till kom att falla fram till onsdagsmorgonen. Foto: Fredrik Norman

Kallduschen inför kräftfisket: ”Det är inte roligt…”

Det som inte fick hända, har nu hänt. Kraftigt regn i stora mängder har fallit de senaste två dygnen, något som nu orsakat oro inför kräftfiskekvällen som arrangeras nu på fredag.
– Det är inte roligt, det är verkligen inte roligt. Det är precis det här vi inte ville se dagarna innan fisket. Vattennivån har stigit med en halvmeter nere i Dalkarlshyttan och det kommer troligtvis fortsätta att stiga under kommande dagar, suckar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

Ja, förutsättningarna för ett lyckat fiske ser inte alls så bra ut som för några dagar sedan. Detta konstaterar fiskearrangören efter att ha uppmätt närmare 60 mm nederbörd på två dygn. Det är främst Dalkarlshyttans 50 fiskeland man är mest oroad för. Där nere skapar de höga vattenflödet starka strömmar, som helt enkelt kan ställa till det för den som vill att kräftburen skall ligga stilla på botten.

– Strömmarna kan förstöra fisket. Jag var nere där idag (läs onsdag) och såg att vattennivån har stigit med en halvmeter. Det är ändå 50 land nere i ån så det är många som blir drabbade av det här, säger Kurt Ahlström.

Några direkta råd inför fisket, knep för bättre fiskelycka under svåra omständigheter, kan Ahlström dessvärre inte delge.

– Nej, det är ju som det är. Det enda jag kan säga, det är att man måste vara extra försiktig när man fiskar under dessa omständigheter.

Lindessjöns FVO har under sommaren provfiskat och flyttat kräftor från Dalkarlshyttan upp till sjön och ån. Totalt har cirka 1500 kräftor flyttats.

– Vi var nyss ute och provfiskade igen och även då fick vi gott om kräftor. Det har blivit totalt 1500 kräftor under de turer vi gjort nu i sommar, så det ser ju väldigt bra ut vad gäller beståndet. Det är bara vädret vi kan klaga på just nu, säger Kurt.

Att blåsa av fisket är inte aktuellt i dagsläget.

– Nej, det är inte möjligt så här tätt inpå. Vi får se hur det ser ut på fredag och om det visar sig att man inte ens kan fiska på de drabbade sträckorna, så får vi ta beslut då om vi kan arrangera en fiskekväll senare istället, säger Kurt.

Trots den dystra situationen, finns ändå hopp om en trevlig fredagskväll för de allra flesta.

– Blir det nu bara fint väder på fredag, då blir det naturligtvis ganska trevligt ändå. Många som vi pratar med påpekar just detta, att man inte bryr sig så mycket om fångsten, utan att det handlar om att få komma ut och ha en trevlig stund tillsammans med andra, avslutar Kurt Ahlström.

Publicerad 18 augusti 2021 klockan 12:01

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.

12 mars 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett ...

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ...

En oenig kommunstyrelse beslutade att säga nej till att ansöka om pengar för en förstudie avseende kärnkraft. Foto: Camilla Lagerman

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).

10 mars 2026 klockan 17:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.

9 mars 2026 klockan 17:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
8 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Maja Karlsson - "din vän i garnvärlden" mottog Gunilla Dovsten-stipendiet 2026. Foto: Jennie Einarsson

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.

7 mars 2026 klockan 20:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

7 mars 2026 klockan 12:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.

4 mars 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen...

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ...
27 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
27 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-03-12 17:16