Drygt 30 mm regn uppmättes vid 14-tiden på tisdagen. Nästa lika mycket till kom att falla fram till onsdagsmorgonen. Foto: Fredrik Norman
Lyssna på artikeln

Kallduschen inför kräftfisket: ”Det är inte roligt…”

Det som inte fick hända, har nu hänt. Kraftigt regn i stora mängder har fallit de senaste två dygnen, något som nu orsakat oro inför kräftfiskekvällen som arrangeras nu på fredag.
– Det är inte roligt, det är verkligen inte roligt. Det är precis det här vi inte ville se dagarna innan fisket. Vattennivån har stigit med en halvmeter nere i Dalkarlshyttan och det kommer troligtvis fortsätta att stiga under kommande dagar, suckar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

Annons

Ja, förutsättningarna för ett lyckat fiske ser inte alls så bra ut som för några dagar sedan. Detta konstaterar fiskearrangören efter att ha uppmätt närmare 60 mm nederbörd på två dygn. Det är främst Dalkarlshyttans 50 fiskeland man är mest oroad för. Där nere skapar de höga vattenflödet starka strömmar, som helt enkelt kan ställa till det för den som vill att kräftburen skall ligga stilla på botten.

– Strömmarna kan förstöra fisket. Jag var nere där idag (läs onsdag) och såg att vattennivån har stigit med en halvmeter. Det är ändå 50 land nere i ån så det är många som blir drabbade av det här, säger Kurt Ahlström.

Några direkta råd inför fisket, knep för bättre fiskelycka under svåra omständigheter, kan Ahlström dessvärre inte delge.

– Nej, det är ju som det är. Det enda jag kan säga, det är att man måste vara extra försiktig när man fiskar under dessa omständigheter.

Lindessjöns FVO har under sommaren provfiskat och flyttat kräftor från Dalkarlshyttan upp till sjön och ån. Totalt har cirka 1500 kräftor flyttats.

– Vi var nyss ute och provfiskade igen och även då fick vi gott om kräftor. Det har blivit totalt 1500 kräftor under de turer vi gjort nu i sommar, så det ser ju väldigt bra ut vad gäller beståndet. Det är bara vädret vi kan klaga på just nu, säger Kurt.

Att blåsa av fisket är inte aktuellt i dagsläget.

– Nej, det är inte möjligt så här tätt inpå. Vi får se hur det ser ut på fredag och om det visar sig att man inte ens kan fiska på de drabbade sträckorna, så får vi ta beslut då om vi kan arrangera en fiskekväll senare istället, säger Kurt.

Trots den dystra situationen, finns ändå hopp om en trevlig fredagskväll för de allra flesta.

– Blir det nu bara fint väder på fredag, då blir det naturligtvis ganska trevligt ändå. Många som vi pratar med påpekar just detta, att man inte bryr sig så mycket om fångsten, utan att det handlar om att få komma ut och ha en trevlig stund tillsammans med andra, avslutar Kurt Ahlström.

Publicerad 18 augusti 2021 klockan 12:01

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Jätteförlust i historiska hemmapremiären: ”Surt”

Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.

7 november 2026 klockan 16:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

En 54 meter hög telemast har rests för att förbättra både täckningen och datahastigheterna i 4G- och 5G-nätet. Foto: Jennie Einarsson

Nya telemaster ska ge bättre fart på surfen: ”Ett jättelyft”

Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.

6 november 2026 klockan 10:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Färgglada löv och gyllene lärkträd

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam n...

Historisk hemmapremiär inom futsalens högsta liga: ”Stort”

På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans gymnasiemässa väckte stort intresse

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både ...

Granhult i Gammelbo. Foto: Privat

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).

4 november 2026 klockan 16:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.

4 november 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad ...
4 november 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vä...
4 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
3 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex ...

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var ...

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Foto: Camilla Lagerman

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.

23 oktober 2026 klockan 14:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker p...
23 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor ...
23 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
23 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-22

2026-10-22

2026-10-21

2026-10-21

2026-10-20

2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-11-08 00:49