En synnerligen mäktig musikfest arrangeras i höst som en del i firandet av Lindesberg och Nora ”Tillsammans 750 år”. Den folkkäre spelmannen Kalle Moraeus kliver då upp på scenen i Lindeskolans aula för att tillsammans med hela 140 körsångare bjuda på en föreställning utöver det vanliga. Samtidigt hintas om att man kommer locka publiken till allsång också, vilket torde skapa goda förutsättningar att få taket att lätta en smula.
Den stora körfesten med Kalle Moraeus arrangeras lördagen 13 oktober av Lindesbergs kommun och Nora kommun.
Projektledarna Sara Sporre och Elin Sörman berättar i ett pressmeddelande, att man ser mer än bara nöje i denna musikaliska sammandrabbning med hänvisning till modern forskning, att kollektivt sjungande kan minska stress och ångest samtidigt som det ger immunsystemet en boost. Samtidigt markerar man festen med de två städernas gemensamma firande och krafter, detta genom att samla cirka 140 körsångare från de två städerna.
– ”Tillsammans” är själva kärnan i städernas jubileum. Därför är det extra kul att vi fått ihop så många sångare från våra lokala körer i Lindesberg och Nora till den här körfesten. Förutom att sjunga med publiken och Kalle, bjuder de även på fem egna körsånger under ledning av bland andra Richard Larsson, körledare för manskören Harmoni, berättar Sara Sporre i pressmeddelandet.
Mer information finns på kommunens hemsida
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.