En synnerligen mäktig musikfest arrangeras i höst som en del i firandet av Lindesberg och Nora ”Tillsammans 750 år”. Den folkkäre spelmannen Kalle Moraeus kliver då upp på scenen i Lindeskolans aula för att tillsammans med hela 140 körsångare bjuda på en föreställning utöver det vanliga. Samtidigt hintas om att man kommer locka publiken till allsång också, vilket torde skapa goda förutsättningar att få taket att lätta en smula.
Den stora körfesten med Kalle Moraeus arrangeras lördagen 13 oktober av Lindesbergs kommun och Nora kommun.
Projektledarna Sara Sporre och Elin Sörman berättar i ett pressmeddelande, att man ser mer än bara nöje i denna musikaliska sammandrabbning med hänvisning till modern forskning, att kollektivt sjungande kan minska stress och ångest samtidigt som det ger immunsystemet en boost. Samtidigt markerar man festen med de två städernas gemensamma firande och krafter, detta genom att samla cirka 140 körsångare från de två städerna.
– ”Tillsammans” är själva kärnan i städernas jubileum. Därför är det extra kul att vi fått ihop så många sångare från våra lokala körer i Lindesberg och Nora till den här körfesten. Förutom att sjunga med publiken och Kalle, bjuder de även på fem egna körsånger under ledning av bland andra Richard Larsson, körledare för manskören Harmoni, berättar Sara Sporre i pressmeddelandet.
Mer information finns på kommunens hemsida
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.