Idag hade kommunens arbetsutskott omröstning i frågan om Kalmarslunds fritidsgård ska säljas till ett kommunalt bolag eller inte. Ja-sidan med Socialdemokraterna och Vänsterpartiet fick majoritet med fyra röster mot nej-sidans tre. Moderaterna vill att fritidsgården ska säljas externt, och inte gå till ett kommunalt bolag. Moderaterna fick medhåll från Centern och Kristdemokraterna i sitt yrkande. Kostnaderna läggs bara på ett annat bord, menar en mot förslaget mycket kritisk Pär-Ove Lindqvist.
-När vi nu har en situation i kommunen där vi måste spara 42 miljoner kronor tycker jag det är fel att ta ett sådant beslut. Vi i partiet tycker därför det är bättre att se efter om det går att sälja direkt till någon utomstående intressent som kan driva det vidare. Skulle ingen visa intresse kan man alltid låta Libo ta över, men att låta ett kommunalt bolag ta över en kostsam verksamhet, utan att först annonsera till andra, är för mig rena rama… ja, någonting, kommenterar Pär-Ove Lindqvist.
Frågan ska nu vidare till kommunstyrelsen innan det slutligen hamnar i kommunfullmäktige i maj.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.