Camping- och fritidsanläggningen Kalmarslund är till salu. Ägarna, som förvärvade fastigheten för bara tre år sedan, har nu gett en mäklarfirma i uppdrag att finna en ny ägare.
Kalmarslund har drivits i nuvarande regi sedan 2006. Barbro Svensson berättar att hon och maken gärna vill sälja anläggningen men att det inte är någon större panik för det. Finns det någon intresserad så är vi med på noterna, menar hon.
-Man kan ju alltid höra sig för lite om det finns någon där ute som vill ta över Kalmarslund, men det är absolut inte bråttom för vår del. Finns det inget intresse så kör vi vidare bara, säger Barbro.
Mäklarfirman har värderat anläggningen till 5 miljoner kronor. Sedan 2006 har man investerat och rustat ganska friskt.
-Vi har installerat solfångare och rustat ganska ordentligt eftersom det var i så dåligt skick när vi köpte fastigheten. Men om man tittar på fastigheten i sin helhet, så kanske det är marken som kan tänkas locka investerare mest, påpekar Barbro.
Marken som tillhör fastigheten är på totalt 20,8 hektar varav 14 är skog.
Detaljerad information om Kalmarslund finns på följande länk: Klicka här
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.