Camping- och fritidsanläggningen Kalmarslund är till salu. Ägarna, som förvärvade fastigheten för bara tre år sedan, har nu gett en mäklarfirma i uppdrag att finna en ny ägare.
Kalmarslund har drivits i nuvarande regi sedan 2006. Barbro Svensson berättar att hon och maken gärna vill sälja anläggningen men att det inte är någon större panik för det. Finns det någon intresserad så är vi med på noterna, menar hon.
-Man kan ju alltid höra sig för lite om det finns någon där ute som vill ta över Kalmarslund, men det är absolut inte bråttom för vår del. Finns det inget intresse så kör vi vidare bara, säger Barbro.
Mäklarfirman har värderat anläggningen till 5 miljoner kronor. Sedan 2006 har man investerat och rustat ganska friskt.
-Vi har installerat solfångare och rustat ganska ordentligt eftersom det var i så dåligt skick när vi köpte fastigheten. Men om man tittar på fastigheten i sin helhet, så kanske det är marken som kan tänkas locka investerare mest, påpekar Barbro.
Marken som tillhör fastigheten är på totalt 20,8 hektar varav 14 är skog.
Detaljerad information om Kalmarslund finns på följande länk: Klicka här
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.