När Anna-Greta Nordstedt Pettersson, utanför Rockhammar, tittade ut i hagen i måndags morse saknades ett av de sex djuren som gick där kvällen innan. En liten kalv, endast fyra och en halv månad ung, var försvunnen.-Det kan låta märkligt, men enligt polisen är det inte helt ovanligt att djur stjäls, berättar hon.
Anna-Greta bor mellan Rockhammar och Bertilsbro i östra kommundelen och är naturligtvis djupt oroad av det inträffade. Men exakt vad som inträffat är alltså fortfarande oklart. Länsstyrelsen har varit i hagen för att söka spår efter en rovdjursattack men inte funnit några bevis för att detta skall ha inträffat. Det finns visserligen en annan möjlighet beträffande rovdjur, att kalven blivit skrämd och tagit sig ut ur hagen.
-Men vi har gått flera mil och sökt av i omgivningarna, utan att finna ett enda spår efter kalven. Det är dock högt gräs på många platser och om kalven ligger slagen av rovdjur är det inte säkert att man ser resterna av djuret förrän man mer eller mindre kliver på kroppen, säger Anna Greta Nordstedt Pettersson.
Men efter samtal med polis slås en skugga över rovdjursteorin. Det händer då och då att djur stjäls från gårdar ute på landsbygden.
-Ja, tydligen händer sådant ibland så visst är det tänkbart att det är en stöld vi har att göra med här. Hagen har ju stängsel och det finns inga skador på det, så hur den kommit ut därifrån är en gåta, förklarar Anna-Greta.
Att stängslet runt hagen är intakt stärker misstanken om en stöld.
-Vi är tacksamma för all hjälp vi kan få. Om kalven är stulen och någon vet var den finns, ring oss gärna. Detsamma gäller om kalven faktiskt skrämts ut i skogen och går där alldeles ensam nu, ser man den så ring oss, vädjar hon.
Tips om kalven kan lämnas direkt till Anna-Greta på 070-455 64 00
Fotnot: Bilden är tagen när kalven är ett par dagar gammal.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.