När Anna-Greta Nordstedt Pettersson, utanför Rockhammar, tittade ut i hagen i måndags morse saknades ett av de sex djuren som gick där kvällen innan. En liten kalv, endast fyra och en halv månad ung, var försvunnen.-Det kan låta märkligt, men enligt polisen är det inte helt ovanligt att djur stjäls, berättar hon.
Anna-Greta bor mellan Rockhammar och Bertilsbro i östra kommundelen och är naturligtvis djupt oroad av det inträffade. Men exakt vad som inträffat är alltså fortfarande oklart. Länsstyrelsen har varit i hagen för att söka spår efter en rovdjursattack men inte funnit några bevis för att detta skall ha inträffat. Det finns visserligen en annan möjlighet beträffande rovdjur, att kalven blivit skrämd och tagit sig ut ur hagen.
-Men vi har gått flera mil och sökt av i omgivningarna, utan att finna ett enda spår efter kalven. Det är dock högt gräs på många platser och om kalven ligger slagen av rovdjur är det inte säkert att man ser resterna av djuret förrän man mer eller mindre kliver på kroppen, säger Anna Greta Nordstedt Pettersson.
Men efter samtal med polis slås en skugga över rovdjursteorin. Det händer då och då att djur stjäls från gårdar ute på landsbygden.
-Ja, tydligen händer sådant ibland så visst är det tänkbart att det är en stöld vi har att göra med här. Hagen har ju stängsel och det finns inga skador på det, så hur den kommit ut därifrån är en gåta, förklarar Anna-Greta.
Att stängslet runt hagen är intakt stärker misstanken om en stöld.
-Vi är tacksamma för all hjälp vi kan få. Om kalven är stulen och någon vet var den finns, ring oss gärna. Detsamma gäller om kalven faktiskt skrämts ut i skogen och går där alldeles ensam nu, ser man den så ring oss, vädjar hon.
Tips om kalven kan lämnas direkt till Anna-Greta på 070-455 64 00
Fotnot: Bilden är tagen när kalven är ett par dagar gammal.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).