När Anna-Greta Nordstedt Pettersson, utanför Rockhammar, tittade ut i hagen i måndags morse saknades ett av de sex djuren som gick där kvällen innan. En liten kalv, endast fyra och en halv månad ung, var försvunnen.-Det kan låta märkligt, men enligt polisen är det inte helt ovanligt att djur stjäls, berättar hon.
Anna-Greta bor mellan Rockhammar och Bertilsbro i östra kommundelen och är naturligtvis djupt oroad av det inträffade. Men exakt vad som inträffat är alltså fortfarande oklart. Länsstyrelsen har varit i hagen för att söka spår efter en rovdjursattack men inte funnit några bevis för att detta skall ha inträffat. Det finns visserligen en annan möjlighet beträffande rovdjur, att kalven blivit skrämd och tagit sig ut ur hagen.
-Men vi har gått flera mil och sökt av i omgivningarna, utan att finna ett enda spår efter kalven. Det är dock högt gräs på många platser och om kalven ligger slagen av rovdjur är det inte säkert att man ser resterna av djuret förrän man mer eller mindre kliver på kroppen, säger Anna Greta Nordstedt Pettersson.
Men efter samtal med polis slås en skugga över rovdjursteorin. Det händer då och då att djur stjäls från gårdar ute på landsbygden.
-Ja, tydligen händer sådant ibland så visst är det tänkbart att det är en stöld vi har att göra med här. Hagen har ju stängsel och det finns inga skador på det, så hur den kommit ut därifrån är en gåta, förklarar Anna-Greta.
Att stängslet runt hagen är intakt stärker misstanken om en stöld.
-Vi är tacksamma för all hjälp vi kan få. Om kalven är stulen och någon vet var den finns, ring oss gärna. Detsamma gäller om kalven faktiskt skrämts ut i skogen och går där alldeles ensam nu, ser man den så ring oss, vädjar hon.
Tips om kalven kan lämnas direkt till Anna-Greta på 070-455 64 00
Fotnot: Bilden är tagen när kalven är ett par dagar gammal.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.