När Anna-Greta Nordstedt Pettersson, utanför Rockhammar, tittade ut i hagen i måndags morse saknades ett av de sex djuren som gick där kvällen innan. En liten kalv, endast fyra och en halv månad ung, var försvunnen.-Det kan låta märkligt, men enligt polisen är det inte helt ovanligt att djur stjäls, berättar hon.
Anna-Greta bor mellan Rockhammar och Bertilsbro i östra kommundelen och är naturligtvis djupt oroad av det inträffade. Men exakt vad som inträffat är alltså fortfarande oklart. Länsstyrelsen har varit i hagen för att söka spår efter en rovdjursattack men inte funnit några bevis för att detta skall ha inträffat. Det finns visserligen en annan möjlighet beträffande rovdjur, att kalven blivit skrämd och tagit sig ut ur hagen.
-Men vi har gått flera mil och sökt av i omgivningarna, utan att finna ett enda spår efter kalven. Det är dock högt gräs på många platser och om kalven ligger slagen av rovdjur är det inte säkert att man ser resterna av djuret förrän man mer eller mindre kliver på kroppen, säger Anna Greta Nordstedt Pettersson.
Men efter samtal med polis slås en skugga över rovdjursteorin. Det händer då och då att djur stjäls från gårdar ute på landsbygden.
-Ja, tydligen händer sådant ibland så visst är det tänkbart att det är en stöld vi har att göra med här. Hagen har ju stängsel och det finns inga skador på det, så hur den kommit ut därifrån är en gåta, förklarar Anna-Greta.
Att stängslet runt hagen är intakt stärker misstanken om en stöld.
-Vi är tacksamma för all hjälp vi kan få. Om kalven är stulen och någon vet var den finns, ring oss gärna. Detsamma gäller om kalven faktiskt skrämts ut i skogen och går där alldeles ensam nu, ser man den så ring oss, vädjar hon.
Tips om kalven kan lämnas direkt till Anna-Greta på 070-455 64 00
Fotnot: Bilden är tagen när kalven är ett par dagar gammal.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.