När Anna-Greta Nordstedt Pettersson, utanför Rockhammar, tittade ut i hagen i måndags morse saknades ett av de sex djuren som gick där kvällen innan. En liten kalv, endast fyra och en halv månad ung, var försvunnen.-Det kan låta märkligt, men enligt polisen är det inte helt ovanligt att djur stjäls, berättar hon.
Anna-Greta bor mellan Rockhammar och Bertilsbro i östra kommundelen och är naturligtvis djupt oroad av det inträffade. Men exakt vad som inträffat är alltså fortfarande oklart. Länsstyrelsen har varit i hagen för att söka spår efter en rovdjursattack men inte funnit några bevis för att detta skall ha inträffat. Det finns visserligen en annan möjlighet beträffande rovdjur, att kalven blivit skrämd och tagit sig ut ur hagen.
-Men vi har gått flera mil och sökt av i omgivningarna, utan att finna ett enda spår efter kalven. Det är dock högt gräs på många platser och om kalven ligger slagen av rovdjur är det inte säkert att man ser resterna av djuret förrän man mer eller mindre kliver på kroppen, säger Anna Greta Nordstedt Pettersson.
Men efter samtal med polis slås en skugga över rovdjursteorin. Det händer då och då att djur stjäls från gårdar ute på landsbygden.
-Ja, tydligen händer sådant ibland så visst är det tänkbart att det är en stöld vi har att göra med här. Hagen har ju stängsel och det finns inga skador på det, så hur den kommit ut därifrån är en gåta, förklarar Anna-Greta.
Att stängslet runt hagen är intakt stärker misstanken om en stöld.
-Vi är tacksamma för all hjälp vi kan få. Om kalven är stulen och någon vet var den finns, ring oss gärna. Detsamma gäller om kalven faktiskt skrämts ut i skogen och går där alldeles ensam nu, ser man den så ring oss, vädjar hon.
Tips om kalven kan lämnas direkt till Anna-Greta på 070-455 64 00
Fotnot: Bilden är tagen när kalven är ett par dagar gammal.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.