Upprepade fall av skadegörelse och elever som larmat om att delar av skolan känns otrygg har nu gjort att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg fattat beslut om att kameraövervaka delar av den nybyggda Lindbackaskolan. Dessutom kommer skolan att införa ett mobilt team som ska röra sig bland eleverna för att skapa trygghet och minska skadegörelse. Det meddelar nämnden i ett pressmeddelande under tisdagen.
Sedan den nybyggda Lindbackaskolan togs i bruk under höstterminen 2021 har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna. Elever har också gjort vuxna uppmärksamma på att delar av lokalerna kan uppfattas som otrygga.
För att försöka få bukt med problemen har man infört en rad olika åtgärder, bland annat har man haft ett rastvaktsschema och extra så kallade trygghetsvärdar för att stärka närvaron av vuxna i korridorerna. Skolledningen har också haft stormöten med samtliga elever och utöver det har mentorer haft samtal i alla klasser för att diskutera vikten av att ta hand om de nya lokalerna. Barn- och utbildningsnämnden konstaterar nu att åtgärderna inte varit tillräckliga, varför man tar ett nytt tag om problemet.
”Ovanstående åtgärder har inte räckt för att komma tillrätta med problemet och kostnaden för skadegörelsen läsåret 21/22 har varit höga.
För att minska problemen med skadegörelse samt att skapa en ökad trygghet i lokalerna kommer skolan att införa ett mobilt team. Teamet kommer hela tiden ska röra sig i byggnaden och skapa relationer, vara närvarande om det händer någonting. En handledare, trygghetsamordnare samt socialpedagog kommer att ingå i teamet.
Dessutom anses det vara nödvändigt med kameraövervakning på vissa strategiska platser. Lindbackaskolans lokaler är vidsträckta och svåra att överblicka. Det finns många trapphus, prång och andra ytor där skadegörelse har förekommit.”
– Utifrån det så fattade vi i barn och utbildningsnämnden enhälligt den 15 aug beslut om att ge förvaltningschefen i uppdrag att införskaffa kameraövervakning för Lindbackaskolan, säger Kristine Andersson (S) Ordförande i Barn och Utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.