Upprepade fall av skadegörelse och elever som larmat om att delar av skolan känns otrygg har nu gjort att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg fattat beslut om att kameraövervaka delar av den nybyggda Lindbackaskolan. Dessutom kommer skolan att införa ett mobilt team som ska röra sig bland eleverna för att skapa trygghet och minska skadegörelse. Det meddelar nämnden i ett pressmeddelande under tisdagen.
Sedan den nybyggda Lindbackaskolan togs i bruk under höstterminen 2021 har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna. Elever har också gjort vuxna uppmärksamma på att delar av lokalerna kan uppfattas som otrygga.
För att försöka få bukt med problemen har man infört en rad olika åtgärder, bland annat har man haft ett rastvaktsschema och extra så kallade trygghetsvärdar för att stärka närvaron av vuxna i korridorerna. Skolledningen har också haft stormöten med samtliga elever och utöver det har mentorer haft samtal i alla klasser för att diskutera vikten av att ta hand om de nya lokalerna. Barn- och utbildningsnämnden konstaterar nu att åtgärderna inte varit tillräckliga, varför man tar ett nytt tag om problemet.
”Ovanstående åtgärder har inte räckt för att komma tillrätta med problemet och kostnaden för skadegörelsen läsåret 21/22 har varit höga.
För att minska problemen med skadegörelse samt att skapa en ökad trygghet i lokalerna kommer skolan att införa ett mobilt team. Teamet kommer hela tiden ska röra sig i byggnaden och skapa relationer, vara närvarande om det händer någonting. En handledare, trygghetsamordnare samt socialpedagog kommer att ingå i teamet.
Dessutom anses det vara nödvändigt med kameraövervakning på vissa strategiska platser. Lindbackaskolans lokaler är vidsträckta och svåra att överblicka. Det finns många trapphus, prång och andra ytor där skadegörelse har förekommit.”
– Utifrån det så fattade vi i barn och utbildningsnämnden enhälligt den 15 aug beslut om att ge förvaltningschefen i uppdrag att införskaffa kameraövervakning för Lindbackaskolan, säger Kristine Andersson (S) Ordförande i Barn och Utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).