Upprepade fall av skadegörelse och elever som larmat om att delar av skolan känns otrygg har nu gjort att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg fattat beslut om att kameraövervaka delar av den nybyggda Lindbackaskolan. Dessutom kommer skolan att införa ett mobilt team som ska röra sig bland eleverna för att skapa trygghet och minska skadegörelse. Det meddelar nämnden i ett pressmeddelande under tisdagen.
Sedan den nybyggda Lindbackaskolan togs i bruk under höstterminen 2021 har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna. Elever har också gjort vuxna uppmärksamma på att delar av lokalerna kan uppfattas som otrygga.
För att försöka få bukt med problemen har man infört en rad olika åtgärder, bland annat har man haft ett rastvaktsschema och extra så kallade trygghetsvärdar för att stärka närvaron av vuxna i korridorerna. Skolledningen har också haft stormöten med samtliga elever och utöver det har mentorer haft samtal i alla klasser för att diskutera vikten av att ta hand om de nya lokalerna. Barn- och utbildningsnämnden konstaterar nu att åtgärderna inte varit tillräckliga, varför man tar ett nytt tag om problemet.
”Ovanstående åtgärder har inte räckt för att komma tillrätta med problemet och kostnaden för skadegörelsen läsåret 21/22 har varit höga.
För att minska problemen med skadegörelse samt att skapa en ökad trygghet i lokalerna kommer skolan att införa ett mobilt team. Teamet kommer hela tiden ska röra sig i byggnaden och skapa relationer, vara närvarande om det händer någonting. En handledare, trygghetsamordnare samt socialpedagog kommer att ingå i teamet.
Dessutom anses det vara nödvändigt med kameraövervakning på vissa strategiska platser. Lindbackaskolans lokaler är vidsträckta och svåra att överblicka. Det finns många trapphus, prång och andra ytor där skadegörelse har förekommit.”
– Utifrån det så fattade vi i barn och utbildningsnämnden enhälligt den 15 aug beslut om att ge förvaltningschefen i uppdrag att införskaffa kameraövervakning för Lindbackaskolan, säger Kristine Andersson (S) Ordförande i Barn och Utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.