Upprepade fall av skadegörelse och elever som larmat om att delar av skolan känns otrygg har nu gjort att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg fattat beslut om att kameraövervaka delar av den nybyggda Lindbackaskolan. Dessutom kommer skolan att införa ett mobilt team som ska röra sig bland eleverna för att skapa trygghet och minska skadegörelse. Det meddelar nämnden i ett pressmeddelande under tisdagen.
Sedan den nybyggda Lindbackaskolan togs i bruk under höstterminen 2021 har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna. Elever har också gjort vuxna uppmärksamma på att delar av lokalerna kan uppfattas som otrygga.
För att försöka få bukt med problemen har man infört en rad olika åtgärder, bland annat har man haft ett rastvaktsschema och extra så kallade trygghetsvärdar för att stärka närvaron av vuxna i korridorerna. Skolledningen har också haft stormöten med samtliga elever och utöver det har mentorer haft samtal i alla klasser för att diskutera vikten av att ta hand om de nya lokalerna. Barn- och utbildningsnämnden konstaterar nu att åtgärderna inte varit tillräckliga, varför man tar ett nytt tag om problemet.
”Ovanstående åtgärder har inte räckt för att komma tillrätta med problemet och kostnaden för skadegörelsen läsåret 21/22 har varit höga.
För att minska problemen med skadegörelse samt att skapa en ökad trygghet i lokalerna kommer skolan att införa ett mobilt team. Teamet kommer hela tiden ska röra sig i byggnaden och skapa relationer, vara närvarande om det händer någonting. En handledare, trygghetsamordnare samt socialpedagog kommer att ingå i teamet.
Dessutom anses det vara nödvändigt med kameraövervakning på vissa strategiska platser. Lindbackaskolans lokaler är vidsträckta och svåra att överblicka. Det finns många trapphus, prång och andra ytor där skadegörelse har förekommit.”
– Utifrån det så fattade vi i barn och utbildningsnämnden enhälligt den 15 aug beslut om att ge förvaltningschefen i uppdrag att införskaffa kameraövervakning för Lindbackaskolan, säger Kristine Andersson (S) Ordförande i Barn och Utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.