Upprepade fall av skadegörelse och elever som larmat om att delar av skolan känns otrygg har nu gjort att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg fattat beslut om att kameraövervaka delar av den nybyggda Lindbackaskolan. Dessutom kommer skolan att införa ett mobilt team som ska röra sig bland eleverna för att skapa trygghet och minska skadegörelse. Det meddelar nämnden i ett pressmeddelande under tisdagen.
Sedan den nybyggda Lindbackaskolan togs i bruk under höstterminen 2021 har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna. Elever har också gjort vuxna uppmärksamma på att delar av lokalerna kan uppfattas som otrygga.
För att försöka få bukt med problemen har man infört en rad olika åtgärder, bland annat har man haft ett rastvaktsschema och extra så kallade trygghetsvärdar för att stärka närvaron av vuxna i korridorerna. Skolledningen har också haft stormöten med samtliga elever och utöver det har mentorer haft samtal i alla klasser för att diskutera vikten av att ta hand om de nya lokalerna. Barn- och utbildningsnämnden konstaterar nu att åtgärderna inte varit tillräckliga, varför man tar ett nytt tag om problemet.
”Ovanstående åtgärder har inte räckt för att komma tillrätta med problemet och kostnaden för skadegörelsen läsåret 21/22 har varit höga.
För att minska problemen med skadegörelse samt att skapa en ökad trygghet i lokalerna kommer skolan att införa ett mobilt team. Teamet kommer hela tiden ska röra sig i byggnaden och skapa relationer, vara närvarande om det händer någonting. En handledare, trygghetsamordnare samt socialpedagog kommer att ingå i teamet.
Dessutom anses det vara nödvändigt med kameraövervakning på vissa strategiska platser. Lindbackaskolans lokaler är vidsträckta och svåra att överblicka. Det finns många trapphus, prång och andra ytor där skadegörelse har förekommit.”
– Utifrån det så fattade vi i barn och utbildningsnämnden enhälligt den 15 aug beslut om att ge förvaltningschefen i uppdrag att införskaffa kameraövervakning för Lindbackaskolan, säger Kristine Andersson (S) Ordförande i Barn och Utbildningsnämnden i ett pressmeddelande.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.