Rallyduon Mats Jonsson och Johnny Johansson har gjort det igen! I helgen säkrade teamet deras 14:e SM-guld när finalen gick av stapeln i skogarna utanför Norrköping.-Det var ett tufft race med mycket dramatik, kommenterar Johnny.
Rallysäsongen har varit sig lik. Team Jonsson/Johansson har kammat hem deltävling efter deltävling och inför finalen hade de ett försprång rent poängmässigt som innebar att det hade räckt med en tredjeplacering för att säkra SM-guldet. Men detta innebar inte att de siktade på ett lugnare tempo. Full fart ut i skogarna är trots allt ett koncept som har gett teamet ofattbart många segrar.
Första tävlingsdagen innehöll ett dramatiskt kapitel för Mats och Johnny, efter ett smärre missöde i höstmörkret.
-Vi kom upp på en ladugårdsbacke och fick snurr på bilen. Inte nog med det så dog motorn också, återblickar Johnny.
Snurren innebar att man tappade massor av tid i tävlingen.
-När motorn stannar är det ju inte bara att starta om och se glad ut, det tar mer tid än man tror eftersom det är ett helt datasystem som måste startas om också, förklarar han.
På grund av detta föll teamet flera placeringar inför sista tävlingsdagen.
-Vi gick ut som sjätte bil på lördagen och hade en del tid att hämta in. Nu hade vi en fördel att nyttja, att vi inte gick ut som första eller andra bil. Man har bättre fäste på grusvägarna som sjätte bil jämfört med första, därför kan man hålla högre hastighet – och Mats visade att han är oslagbar bakom ratten, säger Johnny.
Teamet hämtade in sekund för sekund och lyckades till sist återta ledningen.
-Jag undrar ibland om Mats verkligen har några begränsningar, det verkar ju inte så. Han höjer sig alltid ett snäpp när det verkligen behövs, säger Johnny och ler.
Är det lika roligt att vinna idag som tidigare i karriären?
-Ja, det är faktiskt det. Det är alltid stort med ett SM-guld.
Hur många pokaler har du fått med dig hem under åren?
-Jag tror det ligger omkring 700 st. Det börjar bli ont om plats att förvara alla bucklor nu, säger han och tittar på de överfyllda montrarna inne på kontoret, som innehåller en bråkdel av alla priser.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.