Rallyduon Mats Jonsson och Johnny Johansson har gjort det igen! I helgen säkrade teamet deras 14:e SM-guld när finalen gick av stapeln i skogarna utanför Norrköping.-Det var ett tufft race med mycket dramatik, kommenterar Johnny.
Rallysäsongen har varit sig lik. Team Jonsson/Johansson har kammat hem deltävling efter deltävling och inför finalen hade de ett försprång rent poängmässigt som innebar att det hade räckt med en tredjeplacering för att säkra SM-guldet. Men detta innebar inte att de siktade på ett lugnare tempo. Full fart ut i skogarna är trots allt ett koncept som har gett teamet ofattbart många segrar.
Första tävlingsdagen innehöll ett dramatiskt kapitel för Mats och Johnny, efter ett smärre missöde i höstmörkret.
-Vi kom upp på en ladugårdsbacke och fick snurr på bilen. Inte nog med det så dog motorn också, återblickar Johnny.
Snurren innebar att man tappade massor av tid i tävlingen.
-När motorn stannar är det ju inte bara att starta om och se glad ut, det tar mer tid än man tror eftersom det är ett helt datasystem som måste startas om också, förklarar han.
På grund av detta föll teamet flera placeringar inför sista tävlingsdagen.
-Vi gick ut som sjätte bil på lördagen och hade en del tid att hämta in. Nu hade vi en fördel att nyttja, att vi inte gick ut som första eller andra bil. Man har bättre fäste på grusvägarna som sjätte bil jämfört med första, därför kan man hålla högre hastighet – och Mats visade att han är oslagbar bakom ratten, säger Johnny.
Teamet hämtade in sekund för sekund och lyckades till sist återta ledningen.
-Jag undrar ibland om Mats verkligen har några begränsningar, det verkar ju inte så. Han höjer sig alltid ett snäpp när det verkligen behövs, säger Johnny och ler.
Är det lika roligt att vinna idag som tidigare i karriären?
-Ja, det är faktiskt det. Det är alltid stort med ett SM-guld.
Hur många pokaler har du fått med dig hem under åren?
-Jag tror det ligger omkring 700 st. Det börjar bli ont om plats att förvara alla bucklor nu, säger han och tittar på de överfyllda montrarna inne på kontoret, som innehåller en bråkdel av alla priser.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.