Rallyduon Mats Jonsson och Johnny Johansson har gjort det igen! I helgen säkrade teamet deras 14:e SM-guld när finalen gick av stapeln i skogarna utanför Norrköping.-Det var ett tufft race med mycket dramatik, kommenterar Johnny.
Rallysäsongen har varit sig lik. Team Jonsson/Johansson har kammat hem deltävling efter deltävling och inför finalen hade de ett försprång rent poängmässigt som innebar att det hade räckt med en tredjeplacering för att säkra SM-guldet. Men detta innebar inte att de siktade på ett lugnare tempo. Full fart ut i skogarna är trots allt ett koncept som har gett teamet ofattbart många segrar.
Första tävlingsdagen innehöll ett dramatiskt kapitel för Mats och Johnny, efter ett smärre missöde i höstmörkret.
-Vi kom upp på en ladugårdsbacke och fick snurr på bilen. Inte nog med det så dog motorn också, återblickar Johnny.
Snurren innebar att man tappade massor av tid i tävlingen.
-När motorn stannar är det ju inte bara att starta om och se glad ut, det tar mer tid än man tror eftersom det är ett helt datasystem som måste startas om också, förklarar han.
På grund av detta föll teamet flera placeringar inför sista tävlingsdagen.
-Vi gick ut som sjätte bil på lördagen och hade en del tid att hämta in. Nu hade vi en fördel att nyttja, att vi inte gick ut som första eller andra bil. Man har bättre fäste på grusvägarna som sjätte bil jämfört med första, därför kan man hålla högre hastighet – och Mats visade att han är oslagbar bakom ratten, säger Johnny.
Teamet hämtade in sekund för sekund och lyckades till sist återta ledningen.
-Jag undrar ibland om Mats verkligen har några begränsningar, det verkar ju inte så. Han höjer sig alltid ett snäpp när det verkligen behövs, säger Johnny och ler.
Är det lika roligt att vinna idag som tidigare i karriären?
-Ja, det är faktiskt det. Det är alltid stort med ett SM-guld.
Hur många pokaler har du fått med dig hem under åren?
-Jag tror det ligger omkring 700 st. Det börjar bli ont om plats att förvara alla bucklor nu, säger han och tittar på de överfyllda montrarna inne på kontoret, som innehåller en bråkdel av alla priser.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.