Rallyduon Mats Jonsson och Johnny Johansson har gjort det igen! I helgen säkrade teamet deras 14:e SM-guld när finalen gick av stapeln i skogarna utanför Norrköping.-Det var ett tufft race med mycket dramatik, kommenterar Johnny.
Rallysäsongen har varit sig lik. Team Jonsson/Johansson har kammat hem deltävling efter deltävling och inför finalen hade de ett försprång rent poängmässigt som innebar att det hade räckt med en tredjeplacering för att säkra SM-guldet. Men detta innebar inte att de siktade på ett lugnare tempo. Full fart ut i skogarna är trots allt ett koncept som har gett teamet ofattbart många segrar.
Första tävlingsdagen innehöll ett dramatiskt kapitel för Mats och Johnny, efter ett smärre missöde i höstmörkret.
-Vi kom upp på en ladugårdsbacke och fick snurr på bilen. Inte nog med det så dog motorn också, återblickar Johnny.
Snurren innebar att man tappade massor av tid i tävlingen.
-När motorn stannar är det ju inte bara att starta om och se glad ut, det tar mer tid än man tror eftersom det är ett helt datasystem som måste startas om också, förklarar han.
På grund av detta föll teamet flera placeringar inför sista tävlingsdagen.
-Vi gick ut som sjätte bil på lördagen och hade en del tid att hämta in. Nu hade vi en fördel att nyttja, att vi inte gick ut som första eller andra bil. Man har bättre fäste på grusvägarna som sjätte bil jämfört med första, därför kan man hålla högre hastighet – och Mats visade att han är oslagbar bakom ratten, säger Johnny.
Teamet hämtade in sekund för sekund och lyckades till sist återta ledningen.
-Jag undrar ibland om Mats verkligen har några begränsningar, det verkar ju inte så. Han höjer sig alltid ett snäpp när det verkligen behövs, säger Johnny och ler.
Är det lika roligt att vinna idag som tidigare i karriären?
-Ja, det är faktiskt det. Det är alltid stort med ett SM-guld.
Hur många pokaler har du fått med dig hem under åren?
-Jag tror det ligger omkring 700 st. Det börjar bli ont om plats att förvara alla bucklor nu, säger han och tittar på de överfyllda montrarna inne på kontoret, som innehåller en bråkdel av alla priser.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.