Rallyduon Mats Jonsson och Johnny Johansson har gjort det igen! I helgen säkrade teamet deras 14:e SM-guld när finalen gick av stapeln i skogarna utanför Norrköping.-Det var ett tufft race med mycket dramatik, kommenterar Johnny.
Rallysäsongen har varit sig lik. Team Jonsson/Johansson har kammat hem deltävling efter deltävling och inför finalen hade de ett försprång rent poängmässigt som innebar att det hade räckt med en tredjeplacering för att säkra SM-guldet. Men detta innebar inte att de siktade på ett lugnare tempo. Full fart ut i skogarna är trots allt ett koncept som har gett teamet ofattbart många segrar.
Första tävlingsdagen innehöll ett dramatiskt kapitel för Mats och Johnny, efter ett smärre missöde i höstmörkret.
-Vi kom upp på en ladugårdsbacke och fick snurr på bilen. Inte nog med det så dog motorn också, återblickar Johnny.
Snurren innebar att man tappade massor av tid i tävlingen.
-När motorn stannar är det ju inte bara att starta om och se glad ut, det tar mer tid än man tror eftersom det är ett helt datasystem som måste startas om också, förklarar han.
På grund av detta föll teamet flera placeringar inför sista tävlingsdagen.
-Vi gick ut som sjätte bil på lördagen och hade en del tid att hämta in. Nu hade vi en fördel att nyttja, att vi inte gick ut som första eller andra bil. Man har bättre fäste på grusvägarna som sjätte bil jämfört med första, därför kan man hålla högre hastighet – och Mats visade att han är oslagbar bakom ratten, säger Johnny.
Teamet hämtade in sekund för sekund och lyckades till sist återta ledningen.
-Jag undrar ibland om Mats verkligen har några begränsningar, det verkar ju inte så. Han höjer sig alltid ett snäpp när det verkligen behövs, säger Johnny och ler.
Är det lika roligt att vinna idag som tidigare i karriären?
-Ja, det är faktiskt det. Det är alltid stort med ett SM-guld.
Hur många pokaler har du fått med dig hem under åren?
-Jag tror det ligger omkring 700 st. Det börjar bli ont om plats att förvara alla bucklor nu, säger han och tittar på de överfyllda montrarna inne på kontoret, som innehåller en bråkdel av alla priser.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.