Kampen lönade sig – Ramsberg får öppna kulturcentrum
För två år sedan beslutades det att biblioteket i Ramsberg skulle stängas och ersättas med en bokbuss, något som väckte stora protester från byborna som svarade med att gömma de nästan 4000 biblioteksböckerna.
Men nu är det dags för dem att återse dagens ljus, efter att Tillväxtutskottet idag beslutat att Ramsberg ska få öppna sitt efterlängtade kulturcentrum i den gamla prästgården
– Det känns jättebra, nästan för bra för att vara sant, säger en lycklig Britt-Marie Olsson som har varit en av kämparna bakom beslutet.
Vi sa att vi aldrig skulle ge oss, och det gjorde vi inte heller, säger hon och skrattar.
Kanske kan det sporra andra att kämpa för sådant de tycker är viktigt!
Böckerna som legat gömda på hemlig ort i nästan två år, får nu återigen se dagens ljus. Foto: Fredrik Norman
En mötesplats är ju viktigt att ha, både för gamla och unga. Nu kommer vi också kunna ha lite caféverksamhet, föreläsningar, gruppverksamheter och även turistinformation från kommunen.
Det kommer även finnas datorer med internetuppkoppling om man vill sitta och läsa nyheter eller släktforska, och föreningar kommer kunna ha detta som möteslokal, så det gynnar verkligen hela bygden, fortsätter hon.
De närmare 4000 böcker som i dagsläget ligger nedpackade i kartonger i prästgården, ska så fort som möjligt plockas fram igen.
Men först ska lokalerna fräschas upp något innan de öppnas under våren.
– De bygger om lite just nu, sen ska vi upp med fler hyllor, det är framförallt det som vi har brist på. Kyrkan har donerat en del möbler till oss men när man har så mycket böcker går det åt hyllor. Sedan hoppas vi på att få upp läslusten i byn igen! avslutar Britt-Marie glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.