Kampen lönade sig – Ramsberg får öppna kulturcentrum
För två år sedan beslutades det att biblioteket i Ramsberg skulle stängas och ersättas med en bokbuss, något som väckte stora protester från byborna som svarade med att gömma de nästan 4000 biblioteksböckerna.
Men nu är det dags för dem att återse dagens ljus, efter att Tillväxtutskottet idag beslutat att Ramsberg ska få öppna sitt efterlängtade kulturcentrum i den gamla prästgården
– Det känns jättebra, nästan för bra för att vara sant, säger en lycklig Britt-Marie Olsson som har varit en av kämparna bakom beslutet.
Vi sa att vi aldrig skulle ge oss, och det gjorde vi inte heller, säger hon och skrattar.
Kanske kan det sporra andra att kämpa för sådant de tycker är viktigt!
Böckerna som legat gömda på hemlig ort i nästan två år, får nu återigen se dagens ljus. Foto: Fredrik Norman
En mötesplats är ju viktigt att ha, både för gamla och unga. Nu kommer vi också kunna ha lite caféverksamhet, föreläsningar, gruppverksamheter och även turistinformation från kommunen.
Det kommer även finnas datorer med internetuppkoppling om man vill sitta och läsa nyheter eller släktforska, och föreningar kommer kunna ha detta som möteslokal, så det gynnar verkligen hela bygden, fortsätter hon.
De närmare 4000 böcker som i dagsläget ligger nedpackade i kartonger i prästgården, ska så fort som möjligt plockas fram igen.
Men först ska lokalerna fräschas upp något innan de öppnas under våren.
– De bygger om lite just nu, sen ska vi upp med fler hyllor, det är framförallt det som vi har brist på. Kyrkan har donerat en del möbler till oss men när man har så mycket böcker går det åt hyllor. Sedan hoppas vi på att få upp läslusten i byn igen! avslutar Britt-Marie glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.