Kampen lönade sig – Ramsberg får öppna kulturcentrum
För två år sedan beslutades det att biblioteket i Ramsberg skulle stängas och ersättas med en bokbuss, något som väckte stora protester från byborna som svarade med att gömma de nästan 4000 biblioteksböckerna.
Men nu är det dags för dem att återse dagens ljus, efter att Tillväxtutskottet idag beslutat att Ramsberg ska få öppna sitt efterlängtade kulturcentrum i den gamla prästgården
– Det känns jättebra, nästan för bra för att vara sant, säger en lycklig Britt-Marie Olsson som har varit en av kämparna bakom beslutet.
Vi sa att vi aldrig skulle ge oss, och det gjorde vi inte heller, säger hon och skrattar.
Kanske kan det sporra andra att kämpa för sådant de tycker är viktigt!
Böckerna som legat gömda på hemlig ort i nästan två år, får nu återigen se dagens ljus. Foto: Fredrik Norman
En mötesplats är ju viktigt att ha, både för gamla och unga. Nu kommer vi också kunna ha lite caféverksamhet, föreläsningar, gruppverksamheter och även turistinformation från kommunen.
Det kommer även finnas datorer med internetuppkoppling om man vill sitta och läsa nyheter eller släktforska, och föreningar kommer kunna ha detta som möteslokal, så det gynnar verkligen hela bygden, fortsätter hon.
De närmare 4000 böcker som i dagsläget ligger nedpackade i kartonger i prästgården, ska så fort som möjligt plockas fram igen.
Men först ska lokalerna fräschas upp något innan de öppnas under våren.
– De bygger om lite just nu, sen ska vi upp med fler hyllor, det är framförallt det som vi har brist på. Kyrkan har donerat en del möbler till oss men när man har så mycket böcker går det åt hyllor. Sedan hoppas vi på att få upp läslusten i byn igen! avslutar Britt-Marie glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...