Kampen lönade sig – Ramsberg får öppna kulturcentrum
För två år sedan beslutades det att biblioteket i Ramsberg skulle stängas och ersättas med en bokbuss, något som väckte stora protester från byborna som svarade med att gömma de nästan 4000 biblioteksböckerna.
Men nu är det dags för dem att återse dagens ljus, efter att Tillväxtutskottet idag beslutat att Ramsberg ska få öppna sitt efterlängtade kulturcentrum i den gamla prästgården
– Det känns jättebra, nästan för bra för att vara sant, säger en lycklig Britt-Marie Olsson som har varit en av kämparna bakom beslutet.
Vi sa att vi aldrig skulle ge oss, och det gjorde vi inte heller, säger hon och skrattar.
Kanske kan det sporra andra att kämpa för sådant de tycker är viktigt!
Böckerna som legat gömda på hemlig ort i nästan två år, får nu återigen se dagens ljus. Foto: Fredrik Norman
En mötesplats är ju viktigt att ha, både för gamla och unga. Nu kommer vi också kunna ha lite caféverksamhet, föreläsningar, gruppverksamheter och även turistinformation från kommunen.
Det kommer även finnas datorer med internetuppkoppling om man vill sitta och läsa nyheter eller släktforska, och föreningar kommer kunna ha detta som möteslokal, så det gynnar verkligen hela bygden, fortsätter hon.
De närmare 4000 böcker som i dagsläget ligger nedpackade i kartonger i prästgården, ska så fort som möjligt plockas fram igen.
Men först ska lokalerna fräschas upp något innan de öppnas under våren.
– De bygger om lite just nu, sen ska vi upp med fler hyllor, det är framförallt det som vi har brist på. Kyrkan har donerat en del möbler till oss men när man har så mycket böcker går det åt hyllor. Sedan hoppas vi på att få upp läslusten i byn igen! avslutar Britt-Marie glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Denna artikel innehåller annonslänkar
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.