Hanna Högström vann DM - här med Nellie och Ubbe. Foto: Hans Andersson

Kan nya tävlingsformer locka unga?

– Hit! Stanna! Skall! Sjuårige Vick lyder. Han stannar, skäller, kryper, hoppar och apporterar. Det är Distriktsmästerskap och arrangör är den här gråblöta novemberdagen Lindesbergs Brukshundklubb, som fostrat tusentals hundar och hundägare. I år firar klubben 50 år.

Vick jobbar i team med Sören Karlsson. Vick är en vallhund, en Border Collie. Domarna har visat med sina vita spadar både femmor och sjuor och Sören, som varit med länge, tror på en andraplats. Det visade sig vid prisutdelningen att han fick rätt. Vann gjorde teamet Uma och Hanna eller som de heter med sina fulla namn – Gränsvallarens Umalin (också det en Border Collie) och Hanna Högström. Hon har haft hundar sedan hon var tolv och tycker att livet i en brukshundklubb ger mycket. Man kan dela intresset, få råd om man har bekymmer och glädjas tillsammans åt framgångar.


Foto: Hans Andersson.

Lindesbergs Brukshundklubb drog igång som självständig klubb på våren 1964. Den första kursen hölls på Kyrkberget och klubbhuset låg i närheten av lasarettet, men sedan av mitten av 70-talet hyr klubben för en billig penning hus och mark av kommunen på andra sidan stan – vid Aspensäng.

 – Det var många klubbar som bildades runt om i landet i mitten av 60-talet. Själv gick jag med 1969, berättar Bernt Eriksson, tidigare långvarig ordförande och idag hedersmedlem. Själv hade jag schäfrar, men idag har jag gått ner i storlek.

Även om det funnits klubbar sedan mitt av 40-talet, så blev det ett uppsving för femtio år sedan. Styrelseledamöterna som varit med ett tag drar sig till minnes att det kan ha varit ett populärt hundprogram på TV, som bidrog. Annars har brukshundarna sitt ursprung i försvaret. Det var t ex rapporthundar som sprang med meddelanden i en hylsa i ett band om halsen. Militären använde också sjukvårdshundar ( sökhundar) för att söka skadade. Ledarhundar har funnits länge. Idag kan hundar vara ”i bruk” både för barn och gamla. En skola har t ex en ”hundrum”, där hundarna bidrar med både empati och lugn och underlättar undervisningen. Det handlar om ”tjänstehundar”.

– Inom äldreomsorgen används nog hundar mest av sociala skäl men  det kan också vara hundar som används av gamla i eget boende – hundar som kan plocka upp föremål eller t ex ta av strumpor eller känna om en diabetiker måste ta sitt insulin, säger Gunnel Rikse, som är ordförande i Lindesbergs Brukshundklubb.


Människans bästa vän. Foto: Hans Andersson
För de flesta är hunden i första hand ett sällskap. Många av dem som söker sig till brukshundsklubben gör det för att lära den litet lydnad,  att den kommer när man kallar på den. Klubben har ca 180 medlemmar. Varje år så går ett fyrtiotal på valpkurs eller annan kurs och ett tiotal blir kvar som aktiva medlemmar.

– I mitten av 90-talet var det en nedgång i hunderiet, som Bernt Eriksson uttrycker det. Jag tror att det berodde på att folk fick det sämre ställt.

Men sedan har det ökat och inom styrelsen tror de att den stora 40-talistgenerationen skaffar hund på äldre dar och att det kommit till hundsportformer som banhoppning dvs agility:

– Där kan man ha en blandrashund och det är inte krav på stamtavla och registrering, säger Gunnel Rikse.

Göte Toftler i domartagen under DM vid Lindesbergs Brukshundsklubb. Foto: Hans Andersson.

En annan tävlingsform är  rallylydnad och då betyder inte rally att det ska gå fort, utan att hundar ”kör” en bana enligt ”kartläsarens” anvisningar som finns  efter banan och som visar både vägen och vad som ska genomföras.

Lindesbergs Brukshundklubb lägger ner en hel del arbete på att hålla klubbhuset i stånd. Bernt Eriksson nämner gamla profiler som Harry Kropp ( Linde Energi) och Arne Eriksson ( Bergslagens Plåt) som stått för mycket praktiskt arbete. Idag är kvinnorna minst lika aktiva – både i styrelsen och som medlemmar – och det är fler kvinnor som har olika uppdrag i klubben. Precis som i andra föreningar funderar styrelsen på hur man ska få med de unga. Ungdomssektionen är vilande. Klubben har inga bidrag och medlemsavgiften är 470 kr om året. Klubben ordnar också utställningar – något som både är roligt för hundägarna och ger tillskott i klubbkassan.

Publicerad 4 november 2014 klockan 07:56

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”

Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.

27 november 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – ...

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ...
25 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Fallen Rocks överlämnades som en gåva till Lindesbergs kommun. Foto: Bergskraft Bergslagen

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.

20 november 2025 klockan 09:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-28 14:53