Hanna Högström vann DM - här med Nellie och Ubbe. Foto: Hans Andersson

Kan nya tävlingsformer locka unga?

– Hit! Stanna! Skall! Sjuårige Vick lyder. Han stannar, skäller, kryper, hoppar och apporterar. Det är Distriktsmästerskap och arrangör är den här gråblöta novemberdagen Lindesbergs Brukshundklubb, som fostrat tusentals hundar och hundägare. I år firar klubben 50 år.

Vick jobbar i team med Sören Karlsson. Vick är en vallhund, en Border Collie. Domarna har visat med sina vita spadar både femmor och sjuor och Sören, som varit med länge, tror på en andraplats. Det visade sig vid prisutdelningen att han fick rätt. Vann gjorde teamet Uma och Hanna eller som de heter med sina fulla namn – Gränsvallarens Umalin (också det en Border Collie) och Hanna Högström. Hon har haft hundar sedan hon var tolv och tycker att livet i en brukshundklubb ger mycket. Man kan dela intresset, få råd om man har bekymmer och glädjas tillsammans åt framgångar.


Foto: Hans Andersson.

Lindesbergs Brukshundklubb drog igång som självständig klubb på våren 1964. Den första kursen hölls på Kyrkberget och klubbhuset låg i närheten av lasarettet, men sedan av mitten av 70-talet hyr klubben för en billig penning hus och mark av kommunen på andra sidan stan – vid Aspensäng.

 – Det var många klubbar som bildades runt om i landet i mitten av 60-talet. Själv gick jag med 1969, berättar Bernt Eriksson, tidigare långvarig ordförande och idag hedersmedlem. Själv hade jag schäfrar, men idag har jag gått ner i storlek.

Även om det funnits klubbar sedan mitt av 40-talet, så blev det ett uppsving för femtio år sedan. Styrelseledamöterna som varit med ett tag drar sig till minnes att det kan ha varit ett populärt hundprogram på TV, som bidrog. Annars har brukshundarna sitt ursprung i försvaret. Det var t ex rapporthundar som sprang med meddelanden i en hylsa i ett band om halsen. Militären använde också sjukvårdshundar ( sökhundar) för att söka skadade. Ledarhundar har funnits länge. Idag kan hundar vara ”i bruk” både för barn och gamla. En skola har t ex en ”hundrum”, där hundarna bidrar med både empati och lugn och underlättar undervisningen. Det handlar om ”tjänstehundar”.

– Inom äldreomsorgen används nog hundar mest av sociala skäl men  det kan också vara hundar som används av gamla i eget boende – hundar som kan plocka upp föremål eller t ex ta av strumpor eller känna om en diabetiker måste ta sitt insulin, säger Gunnel Rikse, som är ordförande i Lindesbergs Brukshundklubb.


Människans bästa vän. Foto: Hans Andersson
För de flesta är hunden i första hand ett sällskap. Många av dem som söker sig till brukshundsklubben gör det för att lära den litet lydnad,  att den kommer när man kallar på den. Klubben har ca 180 medlemmar. Varje år så går ett fyrtiotal på valpkurs eller annan kurs och ett tiotal blir kvar som aktiva medlemmar.

– I mitten av 90-talet var det en nedgång i hunderiet, som Bernt Eriksson uttrycker det. Jag tror att det berodde på att folk fick det sämre ställt.

Men sedan har det ökat och inom styrelsen tror de att den stora 40-talistgenerationen skaffar hund på äldre dar och att det kommit till hundsportformer som banhoppning dvs agility:

– Där kan man ha en blandrashund och det är inte krav på stamtavla och registrering, säger Gunnel Rikse.

Göte Toftler i domartagen under DM vid Lindesbergs Brukshundsklubb. Foto: Hans Andersson.

En annan tävlingsform är  rallylydnad och då betyder inte rally att det ska gå fort, utan att hundar ”kör” en bana enligt ”kartläsarens” anvisningar som finns  efter banan och som visar både vägen och vad som ska genomföras.

Lindesbergs Brukshundklubb lägger ner en hel del arbete på att hålla klubbhuset i stånd. Bernt Eriksson nämner gamla profiler som Harry Kropp ( Linde Energi) och Arne Eriksson ( Bergslagens Plåt) som stått för mycket praktiskt arbete. Idag är kvinnorna minst lika aktiva – både i styrelsen och som medlemmar – och det är fler kvinnor som har olika uppdrag i klubben. Precis som i andra föreningar funderar styrelsen på hur man ska få med de unga. Ungdomssektionen är vilande. Klubben har inga bidrag och medlemsavgiften är 470 kr om året. Klubben ordnar också utställningar – något som både är roligt för hundägarna och ger tillskott i klubbkassan.

Publicerad 4 november 2014 klockan 07:56

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar

14 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Talltita. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.

13 februari 2026 klockan 18:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun ...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi. – Mina v...
10 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.

9 februari 2026 klockan 19:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-02-16 14:28