Tjejfesten i Guldsmedshyttans ishall, Råsshallen, återuppstår. Så löd budskapet i slutet av 2012. Men med endast ett par veckor kvar ser det ut som att festen tvingas stanna i graven.- Den här veckan blir avgörande om vi kan köra eller inte och för att underlätta har vi beslutat att sätta in bussresor mellan Lindesberg och festen så att fler kan ta sig dit, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi & Buss.
Biljettförsäljningen har inte gått som arrangören hade hoppats på och därför sitter man nu i en situation där man inom de närmaste dagarna måste fatta ett beslut om festen skall genomföras eller inte. Tjejfesten arrangeras fredag 31 maj och till dags dato har endast knappt 200 biljetter sålts.
– Vi kan inte köra festen med så få gäster, det håller inte ekonomiskt. Vi skulle behöva ett par hundra till för att vara på det säkra, förklarar arrangören Håkan Einarsson.
Han understryker dock att man envist jobbar för att det skall bli fest i hallen den sista maj.
– Intresset verkar ju ändå finnas, för det är många som har kontaktat oss om festen och sagt att de vill gå, men det är inte lika många som väljer att köpa sin biljett. Problemet är att vi behöver veta nu i denna vecka om vi har tillräckligt med gäster för att det skall gå att genomföra det här utan att vi måste ta en för stor förlust, säger Håkan och tillägger:
– I ett sista försök har vi beslutat att sätta in bussar mellan Lindesberg och Tjejfesten så att fler har möjlighet att ta sig dit och hem. Kanske att det kan bli avgörande för om vi kan fullfölja festplanerna eller tvingas ställa in det hela.
– Vi får se om det lossnar nu i veckan, säger en hoppfull Håkan Einarsson.
Fotnot: Om festen ställs in kommer de som har köpt biljett att få sina pengar åter.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.