Tjejfesten i Guldsmedshyttans ishall, Råsshallen, återuppstår. Så löd budskapet i slutet av 2012. Men med endast ett par veckor kvar ser det ut som att festen tvingas stanna i graven.- Den här veckan blir avgörande om vi kan köra eller inte och för att underlätta har vi beslutat att sätta in bussresor mellan Lindesberg och festen så att fler kan ta sig dit, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi & Buss.
Biljettförsäljningen har inte gått som arrangören hade hoppats på och därför sitter man nu i en situation där man inom de närmaste dagarna måste fatta ett beslut om festen skall genomföras eller inte. Tjejfesten arrangeras fredag 31 maj och till dags dato har endast knappt 200 biljetter sålts.
– Vi kan inte köra festen med så få gäster, det håller inte ekonomiskt. Vi skulle behöva ett par hundra till för att vara på det säkra, förklarar arrangören Håkan Einarsson.
Han understryker dock att man envist jobbar för att det skall bli fest i hallen den sista maj.
– Intresset verkar ju ändå finnas, för det är många som har kontaktat oss om festen och sagt att de vill gå, men det är inte lika många som väljer att köpa sin biljett. Problemet är att vi behöver veta nu i denna vecka om vi har tillräckligt med gäster för att det skall gå att genomföra det här utan att vi måste ta en för stor förlust, säger Håkan och tillägger:
– I ett sista försök har vi beslutat att sätta in bussar mellan Lindesberg och Tjejfesten så att fler har möjlighet att ta sig dit och hem. Kanske att det kan bli avgörande för om vi kan fullfölja festplanerna eller tvingas ställa in det hela.
– Vi får se om det lossnar nu i veckan, säger en hoppfull Håkan Einarsson.
Fotnot: Om festen ställs in kommer de som har köpt biljett att få sina pengar åter.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.