Tjejfesten i Guldsmedshyttans ishall, Råsshallen, återuppstår. Så löd budskapet i slutet av 2012. Men med endast ett par veckor kvar ser det ut som att festen tvingas stanna i graven.- Den här veckan blir avgörande om vi kan köra eller inte och för att underlätta har vi beslutat att sätta in bussresor mellan Lindesberg och festen så att fler kan ta sig dit, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi & Buss.
Biljettförsäljningen har inte gått som arrangören hade hoppats på och därför sitter man nu i en situation där man inom de närmaste dagarna måste fatta ett beslut om festen skall genomföras eller inte. Tjejfesten arrangeras fredag 31 maj och till dags dato har endast knappt 200 biljetter sålts.
– Vi kan inte köra festen med så få gäster, det håller inte ekonomiskt. Vi skulle behöva ett par hundra till för att vara på det säkra, förklarar arrangören Håkan Einarsson.
Han understryker dock att man envist jobbar för att det skall bli fest i hallen den sista maj.
– Intresset verkar ju ändå finnas, för det är många som har kontaktat oss om festen och sagt att de vill gå, men det är inte lika många som väljer att köpa sin biljett. Problemet är att vi behöver veta nu i denna vecka om vi har tillräckligt med gäster för att det skall gå att genomföra det här utan att vi måste ta en för stor förlust, säger Håkan och tillägger:
– I ett sista försök har vi beslutat att sätta in bussar mellan Lindesberg och Tjejfesten så att fler har möjlighet att ta sig dit och hem. Kanske att det kan bli avgörande för om vi kan fullfölja festplanerna eller tvingas ställa in det hela.
– Vi får se om det lossnar nu i veckan, säger en hoppfull Håkan Einarsson.
Fotnot: Om festen ställs in kommer de som har köpt biljett att få sina pengar åter.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.