Tjejfesten i Guldsmedshyttans ishall, Råsshallen, återuppstår. Så löd budskapet i slutet av 2012. Men med endast ett par veckor kvar ser det ut som att festen tvingas stanna i graven.- Den här veckan blir avgörande om vi kan köra eller inte och för att underlätta har vi beslutat att sätta in bussresor mellan Lindesberg och festen så att fler kan ta sig dit, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi & Buss.
Biljettförsäljningen har inte gått som arrangören hade hoppats på och därför sitter man nu i en situation där man inom de närmaste dagarna måste fatta ett beslut om festen skall genomföras eller inte. Tjejfesten arrangeras fredag 31 maj och till dags dato har endast knappt 200 biljetter sålts.
– Vi kan inte köra festen med så få gäster, det håller inte ekonomiskt. Vi skulle behöva ett par hundra till för att vara på det säkra, förklarar arrangören Håkan Einarsson.
Han understryker dock att man envist jobbar för att det skall bli fest i hallen den sista maj.
– Intresset verkar ju ändå finnas, för det är många som har kontaktat oss om festen och sagt att de vill gå, men det är inte lika många som väljer att köpa sin biljett. Problemet är att vi behöver veta nu i denna vecka om vi har tillräckligt med gäster för att det skall gå att genomföra det här utan att vi måste ta en för stor förlust, säger Håkan och tillägger:
– I ett sista försök har vi beslutat att sätta in bussar mellan Lindesberg och Tjejfesten så att fler har möjlighet att ta sig dit och hem. Kanske att det kan bli avgörande för om vi kan fullfölja festplanerna eller tvingas ställa in det hela.
– Vi får se om det lossnar nu i veckan, säger en hoppfull Håkan Einarsson.
Fotnot: Om festen ställs in kommer de som har köpt biljett att få sina pengar åter.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.