Den gigantiska ackumulatortanken vid Linde Energi kommer att tas i bruk i februari månad. I måndags började man att fylla på med vatten, och det kommer att krävas sådana mängder att man får hålla på i hela tio dagar innan tanken är fylld.-Vi kan inte fylla på snabbare för då skulle inte folk ha något vatten till sina hushåll. Därför måste vi gå lite långsamt fram, förklarar VD Jens Isemo, Linde Energi.
Cirka 400 liter avhärdat vatten pumpas in i tanken varje minut. Påfyllnadsprocessen inleddes i måndags och kommer att pågå ett par dagar in i nästa vecka innan det är dags för nästa steg: provtryckning och isolering. Jens Isemo berättar att man siktar på att koppla på den nya tanken till fjärrvärmenätet i slutet av februari. Man hade visserligen gärna kommit igång tidigare än så, men den rejäla kylan har hindrat arbetet.
-Det går inte att fylla tanken med vatten när det är så extremt kallt som det har varit. Det skulle kunna orsaka skador eftersom vi inte kan fylla på med upphettat vatten. Det ligger omkring 10-15 grader just nu och det är delvis för att man skall kunna påbörja isoleringen i början av januari. Man kan inte göra det om vattnet är 100 grader, förklarar Isemo.
Tanken kommer att få ett 40 cm tjockt lager av isolering innan man slår på tankens yttre skal, som sedan skall målas med en vit färg samt energiverkets egna design, hämtat från deras logo. Se tidigare publicerad bild här.
Tankens kapacitet möjliggör uppvärmning av 2000 villor per dygn – under liknande väderomständigheter vi har just denna dag.
-När man räknar på det så här, så inser man att det är en riktigt bra investering – såväl ekonomiskt som ur miljösynpunkt eftersom vi kan komma bort från eldning med olja, avslutar Jens Isemo.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.