Den gigantiska ackumulatortanken vid Linde Energi kommer att tas i bruk i februari månad. I måndags började man att fylla på med vatten, och det kommer att krävas sådana mängder att man får hålla på i hela tio dagar innan tanken är fylld.-Vi kan inte fylla på snabbare för då skulle inte folk ha något vatten till sina hushåll. Därför måste vi gå lite långsamt fram, förklarar VD Jens Isemo, Linde Energi.
Cirka 400 liter avhärdat vatten pumpas in i tanken varje minut. Påfyllnadsprocessen inleddes i måndags och kommer att pågå ett par dagar in i nästa vecka innan det är dags för nästa steg: provtryckning och isolering. Jens Isemo berättar att man siktar på att koppla på den nya tanken till fjärrvärmenätet i slutet av februari. Man hade visserligen gärna kommit igång tidigare än så, men den rejäla kylan har hindrat arbetet.
-Det går inte att fylla tanken med vatten när det är så extremt kallt som det har varit. Det skulle kunna orsaka skador eftersom vi inte kan fylla på med upphettat vatten. Det ligger omkring 10-15 grader just nu och det är delvis för att man skall kunna påbörja isoleringen i början av januari. Man kan inte göra det om vattnet är 100 grader, förklarar Isemo.
Tanken kommer att få ett 40 cm tjockt lager av isolering innan man slår på tankens yttre skal, som sedan skall målas med en vit färg samt energiverkets egna design, hämtat från deras logo. Se tidigare publicerad bild här.
Tankens kapacitet möjliggör uppvärmning av 2000 villor per dygn – under liknande väderomständigheter vi har just denna dag.
-När man räknar på det så här, så inser man att det är en riktigt bra investering – såväl ekonomiskt som ur miljösynpunkt eftersom vi kan komma bort från eldning med olja, avslutar Jens Isemo.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.