Den gigantiska ackumulatortanken vid Linde Energi kommer att tas i bruk i februari månad. I måndags började man att fylla på med vatten, och det kommer att krävas sådana mängder att man får hålla på i hela tio dagar innan tanken är fylld.-Vi kan inte fylla på snabbare för då skulle inte folk ha något vatten till sina hushåll. Därför måste vi gå lite långsamt fram, förklarar VD Jens Isemo, Linde Energi.
Cirka 400 liter avhärdat vatten pumpas in i tanken varje minut. Påfyllnadsprocessen inleddes i måndags och kommer att pågå ett par dagar in i nästa vecka innan det är dags för nästa steg: provtryckning och isolering. Jens Isemo berättar att man siktar på att koppla på den nya tanken till fjärrvärmenätet i slutet av februari. Man hade visserligen gärna kommit igång tidigare än så, men den rejäla kylan har hindrat arbetet.
-Det går inte att fylla tanken med vatten när det är så extremt kallt som det har varit. Det skulle kunna orsaka skador eftersom vi inte kan fylla på med upphettat vatten. Det ligger omkring 10-15 grader just nu och det är delvis för att man skall kunna påbörja isoleringen i början av januari. Man kan inte göra det om vattnet är 100 grader, förklarar Isemo.
Tanken kommer att få ett 40 cm tjockt lager av isolering innan man slår på tankens yttre skal, som sedan skall målas med en vit färg samt energiverkets egna design, hämtat från deras logo. Se tidigare publicerad bild här.
Tankens kapacitet möjliggör uppvärmning av 2000 villor per dygn – under liknande väderomständigheter vi har just denna dag.
-När man räknar på det så här, så inser man att det är en riktigt bra investering – såväl ekonomiskt som ur miljösynpunkt eftersom vi kan komma bort från eldning med olja, avslutar Jens Isemo.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.