Under fredagen blev det helt klart att backen Dustin Hatlelid från Kanada förstärker Lindlöven inför kommande Div 1-säsong, skriver klubben i ett pressmeddelande idag.- Vi är jätteglada att vi sytt ihop den här affären och att den görs till 100% med hjälp av externa finansiärer så Lindlövens IF behöver inte ta några kostnader, säger John Falck i Sportgruppen.
Dustin Hatelid är 27 år och kommer från staden Kelowna, i British Columbia, som är en provins på Kanadas Stillahavskust. I Kelowna har Dustin tillbringat sommaren och försäsongstränat med stadens 10 NHL-proffs, säger John Falck.
– I Dustin får vi en riktigt bra skridskoskicklig offensiv back som kommer tillföra vårt unga lag massor med rutin och erfarenhet i bl.a. power play, säger en nöjd Staffan Tholson, Lindlövens tränare.
Lindlövens Sportgrupp och Staffan Tholson fick i somras tips om att Dustin ville till Sverige där han har bästa kompisen Jared Aulin på bara några mils avstånd i Örebro.
– Vi har kollat upp all tillgänglig fakta och referenser om Dustin som bla har fyra säsonger och utbildning från meriterande University of Calgary, säger John Falck
-Dustin kommer till Sverige och Lindesberg på tisdag i nästa vecka vilket blir perfekt så hinner han lagom bli av med jetlagen till seriepremiären på bortaplan den 16 september, avslutar John Falck.
Lindlöven spelar första hemmamatchen onsdagen den 19 september mot Hedemora.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.