På lördag är det stor musikfest i Löa igen då Pugh Rogefeldt anländer till byn och delar med sig av sin låtskatt. Men redan innan denne store artist gör entré så kommer en annan stor musiker värma upp publiken.
Heltidsmusikern Sven Zetterberg har hunnit avverka 40 år som artist och släppte så sent som i fjol sitt senaste album ”Mileage”. Nu gästspelar han i Löa timmarna innan kvällens konsert med Pugh Rogefeldt kör igång.
Sven Zetterberg dyker inte upp som gubben i lådan direkt, att han infinner sig på scenen har en naturlig förklaring.
– Han är ju uppväxt här i Kopparberg och kommer ofta på besök. Att han ställer upp och spelar kommer sig av att han är mentor till killarna i Lindesbergsbandet ”Just Started Rollin” som är förband på lördag, förklarar Sören Karlsson i föreningen Kopparberg Rock & Blues som arrangerar Pughkonserten tillsammans med Löafestkommittén.
Just Started Rollin släppte debutskivan ”Louisiana Roll” förra året med Sven Zetterberg som gästartist.
Läs mer om Sven Zetterberg
Läs mer om Just Started Rollin
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.