Björn Hellberg och Ingvar Oldsberg tillsammans med SHRA:s Julia Borén Stolt. Foto: Ida Lindkvist
Kända TV-profiler brände gummi på stans motorklubb
Inspelningen av höstens säsong av Sverigequizen pågår för fullt. Och på Ingvar Oldbergs och Björn Hellbergs resa genom landet gjorde de ett stopp i Lindesberg där de just hälsat på hos motorklubben SHRA.
Ett stopp i Lindesberg gjorde Ingvar Oldsberg och Björn Hellberg idag tillsammans med ett gediget kamerateam. Inspelningen av
Inspelning pågår. Foto: Ida Lindkvist
TV4:s Sverigequizen pågår för fullt och duon far omkring i Sverige. Här i Lindesberg hade SHRA under eftermiddagen förberett sig för att visa upp dragracing och tillhörande bilar. Däckskrik, lukten av avgaser och bränt gummi präglar området, och mitt i röken står Oldsberg och Hellberg framför kameran och intervjuar flertalet från SHRA.
När inspelningen är avklarad är Ingvar fylld av entusiasm.
– Det var fantastiskt kul! Enastående att vara med här, och känna den glädjen och inspirationen, ler Oldsberg.
– Jag har varit på dragster tidigare och kommenterat, och det är fascinerande och mycket spänning, man är hela tiden två och två.
Hellberg däremot är inte lika bevandrad som sin kollega på området.
– Det här var debut för mig, men jag delar Ingvars uppfattning. Det är riktiga eldsjälar som håller igång här, och det är jätteviktigt, tycker Björn.
– Ja, det här är inte något plötsligt infall, utan man håller på dag ut och dag in, vinter och sommar, tillägger Ingvar.
– Och det är kostsamt!, inflikar Björn.
Foto: Ida Lindkvist
Man konstaterar att det är såväl tjejer som killar som är aktiva och kör i klubben.
– Det var en åttaåring med och körde nyss, berättar Björn imponerat.
Ingen i duon åkte själva någonting vare sig under eller efter inspelningen.
– Det där är farliga grejer om man inte kan, säger Björn.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.