Björn Hellberg och Ingvar Oldsberg tillsammans med SHRA:s Julia Borén Stolt. Foto: Ida Lindkvist
Kända TV-profiler brände gummi på stans motorklubb
Inspelningen av höstens säsong av Sverigequizen pågår för fullt. Och på Ingvar Oldbergs och Björn Hellbergs resa genom landet gjorde de ett stopp i Lindesberg där de just hälsat på hos motorklubben SHRA.
Ett stopp i Lindesberg gjorde Ingvar Oldsberg och Björn Hellberg idag tillsammans med ett gediget kamerateam. Inspelningen av
Inspelning pågår. Foto: Ida Lindkvist
TV4:s Sverigequizen pågår för fullt och duon far omkring i Sverige. Här i Lindesberg hade SHRA under eftermiddagen förberett sig för att visa upp dragracing och tillhörande bilar. Däckskrik, lukten av avgaser och bränt gummi präglar området, och mitt i röken står Oldsberg och Hellberg framför kameran och intervjuar flertalet från SHRA.
När inspelningen är avklarad är Ingvar fylld av entusiasm.
– Det var fantastiskt kul! Enastående att vara med här, och känna den glädjen och inspirationen, ler Oldsberg.
– Jag har varit på dragster tidigare och kommenterat, och det är fascinerande och mycket spänning, man är hela tiden två och två.
Hellberg däremot är inte lika bevandrad som sin kollega på området.
– Det här var debut för mig, men jag delar Ingvars uppfattning. Det är riktiga eldsjälar som håller igång här, och det är jätteviktigt, tycker Björn.
– Ja, det här är inte något plötsligt infall, utan man håller på dag ut och dag in, vinter och sommar, tillägger Ingvar.
– Och det är kostsamt!, inflikar Björn.
Foto: Ida Lindkvist
Man konstaterar att det är såväl tjejer som killar som är aktiva och kör i klubben.
– Det var en åttaåring med och körde nyss, berättar Björn imponerat.
Ingen i duon åkte själva någonting vare sig under eller efter inspelningen.
– Det där är farliga grejer om man inte kan, säger Björn.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
12 september 2025 klockan 15:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
12 september 2025 klockan 10:49 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
10 september 2025 klockan 12:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
Ny regnvarning – risk för skyfall
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan...
Trafikolycka i centrum – rörigt på platsen
Två personbilar kolliderade i centrala Lindesberg på onsdagen. Enligt polisen skall det ha varit upprörd stämning mellan inblandade parter.
- Vi...