Det har blivit dags för sista omgången av hockeytipparna innan det brakar lös!
På lördag är det nedsläpp i Nacka och första matchen av – eventuellt – tre dundrar igång. Men dessförinnan levererar vi alltså en sista omgång kända ansikten från bygden som gissar utgången av dramatiken.
Fredagens trio ser ut som följer:
Mikael Zetterberg
Tidigare däckgeneral i stan och numera företagaren med nya idéer i bakfickan. Byggde alldeles nyligen en stor industrilokal i vilken flera företagare nu huserar och donar.
Mikael är inte helt övertygad om att det kommer att krävas tre omgångar för ett avgörande, men till sist säger han ändå att det nog blir så trots allt.
-Jag tror det börjar med en förlust, men sedan sätter Löven stopp. Jag tror att Thom Nordin kommer att vara en spelare vi ser mycket av, och om Sammy fortsätter att storspela lär Nacka få det riktigt svårt att finna en lucka i målet.
Mikael tippar följande resultat:
Första matchen vinner Nacka med 4-2
Andra matchen vinner Löven med 5-1
Tredje matchen vinner Löven med 3-2
Johnny Johansson
Lindesbergs rallyhjälte med flera miljoner segrar på meritlistan. Ja…nästan i alla fall. Miljoner måltider har han i alla fall serverat under åren med sitt Lindegården och Arnolds Diner.
Istället för en dagens lunch, serverar han idag en minst lika välsmakande ”tipsrad”. För vinsten kommer att infinna sig, men det blir riktigt tufft och inte alls så jädra enkelt för Lindes hockeykillar, säger han.
-Först blir det stryk, sedan en vinst och sista matchen kommer att bli riktig Rock N´Roll där Löven går vinnande ur det hela med blotta förskräckelsen. Det blir fight, konstaterar han.
Johnny tippar följande resultat:
Första matchen vinner Nacka med 3-1
Andra matchen vinner Löven med 4-2
Tredje matchen vinner Löven med 4-3 (efter rock n´roll)
John Falck
Lindlövens sportchef får sista ordet idag. John är bergsäker på att Löven inte alls får några större bekymmer – bara de spelar den hockey vi sett laget leverera sedan tidigt i vintras.
-Spelar vi som tidigare behövs det inte tre matcher. Jag har studerat Nackas spel och vet vad vi har att vänta oss. Det här grejar vi, säger John.
John tippar följande resultat:
Första matchen vinner Löven med 4-2
Andra matchen vinner Löven med 3-1
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.