Kantsten blev hinder – och GC-väg fortsätter förfalla
INSÄNDARE/DEBATT: Sommaren 2017 skrev undertecknad till BKT (Bergslagens Kommunalteknik) och påpekade de undermåligt underhållna gång- och cykelvägarna i del av Östermalm. Jag fick svar att ärendet lämnats till berörd avdelning.
Annons
Den trasiga trottoaren mellan Norevägen och Björkhyttevägen förstärktes och asfalterades dock våren 2019. Som f.d. stadsplanerare blev jag ganska upprörd då kantstenen höjdes från 3 cm till 12 cm där man skall korsa Björkhyttevägen till ICA-östermalm.
Trots mail till BKT angående den lagda kantstenen (innan asfaltering) skedde ingen ändring. Även affärsinnehavaren påpekade på plats den olämpliga kantstenen men fick till svar ”det är klart nu”.
Jag undrar vilken kunskap projektörerna har i fråga om tillgänglighet. Entreprenörers arbeten brukar godkännas av en besiktningsman, med öppna ögon. Denna tjänst antar jag är bortprutad i budget och existerar inte. Bevis på detta finns i området där bl.a. nyasfalterade gator har svackor på ca 5 cm där vatten samlas efter minsta regnskur. Lagning efter vattenskada på Norevägen asfalterades hjälpligt med ca 3 cm asfalt och är dessutom ”knölig” från början. Gör om gör rätt.
Parti av nämnda gång- och cykelväg. Obs höjdskillnad mellan topp och ”hjulspår”. Privat foto.
Den största skamfläcken i området är dock gång- och cykelvägen från Bondskogsvägen mot Björkhagaskolan. Denna var från början en grusväg (Vita stigen kallad) som asfalterats utan bärlager. Nu är denna väg helt sönderkörd. Förmodligen först av snöröjningsfordon och vidare av diverse tyngre transporter. Skadorna förvärrades då vissa tunga transporter skedde när Björkhagaskolan byggdes till 2018-19. Snöröjning av vägen blir dessutom väldigt undermålig p.g.a. vägprofilen.
Personer med nedsatt rörelseförmåga har för mig påpekat svårigheten att gå utmed vägen utan måste ta gatan som alternativ. Även som nykter och i mörker är denna väg mycket jobbig att ta sig fram på.
Jag skulle gärna träffa representant för BKT på platsen och förklara problemet för dem. Om de inte hittar hit kan möte anordnas för dem känd plats i Lindesberg.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas ...