Kantsten blev hinder – och GC-väg fortsätter förfalla
INSÄNDARE/DEBATT: Sommaren 2017 skrev undertecknad till BKT (Bergslagens Kommunalteknik) och påpekade de undermåligt underhållna gång- och cykelvägarna i del av Östermalm. Jag fick svar att ärendet lämnats till berörd avdelning.
Den trasiga trottoaren mellan Norevägen och Björkhyttevägen förstärktes och asfalterades dock våren 2019. Som f.d. stadsplanerare blev jag ganska upprörd då kantstenen höjdes från 3 cm till 12 cm där man skall korsa Björkhyttevägen till ICA-östermalm.
Trots mail till BKT angående den lagda kantstenen (innan asfaltering) skedde ingen ändring. Även affärsinnehavaren påpekade på plats den olämpliga kantstenen men fick till svar ”det är klart nu”.
Jag undrar vilken kunskap projektörerna har i fråga om tillgänglighet. Entreprenörers arbeten brukar godkännas av en besiktningsman, med öppna ögon. Denna tjänst antar jag är bortprutad i budget och existerar inte. Bevis på detta finns i området där bl.a. nyasfalterade gator har svackor på ca 5 cm där vatten samlas efter minsta regnskur. Lagning efter vattenskada på Norevägen asfalterades hjälpligt med ca 3 cm asfalt och är dessutom ”knölig” från början. Gör om gör rätt.
Parti av nämnda gång- och cykelväg. Obs höjdskillnad mellan topp och ”hjulspår”. Privat foto.
Den största skamfläcken i området är dock gång- och cykelvägen från Bondskogsvägen mot Björkhagaskolan. Denna var från början en grusväg (Vita stigen kallad) som asfalterats utan bärlager. Nu är denna väg helt sönderkörd. Förmodligen först av snöröjningsfordon och vidare av diverse tyngre transporter. Skadorna förvärrades då vissa tunga transporter skedde när Björkhagaskolan byggdes till 2018-19. Snöröjning av vägen blir dessutom väldigt undermålig p.g.a. vägprofilen.
Personer med nedsatt rörelseförmåga har för mig påpekat svårigheten att gå utmed vägen utan måste ta gatan som alternativ. Även som nykter och i mörker är denna väg mycket jobbig att ta sig fram på.
Jag skulle gärna träffa representant för BKT på platsen och förklara problemet för dem. Om de inte hittar hit kan möte anordnas för dem känd plats i Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...