Kantsten blev hinder – och GC-väg fortsätter förfalla
INSÄNDARE/DEBATT: Sommaren 2017 skrev undertecknad till BKT (Bergslagens Kommunalteknik) och påpekade de undermåligt underhållna gång- och cykelvägarna i del av Östermalm. Jag fick svar att ärendet lämnats till berörd avdelning.
Den trasiga trottoaren mellan Norevägen och Björkhyttevägen förstärktes och asfalterades dock våren 2019. Som f.d. stadsplanerare blev jag ganska upprörd då kantstenen höjdes från 3 cm till 12 cm där man skall korsa Björkhyttevägen till ICA-östermalm.
Trots mail till BKT angående den lagda kantstenen (innan asfaltering) skedde ingen ändring. Även affärsinnehavaren påpekade på plats den olämpliga kantstenen men fick till svar ”det är klart nu”.
Jag undrar vilken kunskap projektörerna har i fråga om tillgänglighet. Entreprenörers arbeten brukar godkännas av en besiktningsman, med öppna ögon. Denna tjänst antar jag är bortprutad i budget och existerar inte. Bevis på detta finns i området där bl.a. nyasfalterade gator har svackor på ca 5 cm där vatten samlas efter minsta regnskur. Lagning efter vattenskada på Norevägen asfalterades hjälpligt med ca 3 cm asfalt och är dessutom ”knölig” från början. Gör om gör rätt.
Parti av nämnda gång- och cykelväg. Obs höjdskillnad mellan topp och ”hjulspår”. Privat foto.
Den största skamfläcken i området är dock gång- och cykelvägen från Bondskogsvägen mot Björkhagaskolan. Denna var från början en grusväg (Vita stigen kallad) som asfalterats utan bärlager. Nu är denna väg helt sönderkörd. Förmodligen först av snöröjningsfordon och vidare av diverse tyngre transporter. Skadorna förvärrades då vissa tunga transporter skedde när Björkhagaskolan byggdes till 2018-19. Snöröjning av vägen blir dessutom väldigt undermålig p.g.a. vägprofilen.
Personer med nedsatt rörelseförmåga har för mig påpekat svårigheten att gå utmed vägen utan måste ta gatan som alternativ. Även som nykter och i mörker är denna väg mycket jobbig att ta sig fram på.
Jag skulle gärna träffa representant för BKT på platsen och förklara problemet för dem. Om de inte hittar hit kan möte anordnas för dem känd plats i Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...