Kantsten blev hinder – och GC-väg fortsätter förfalla
INSÄNDARE/DEBATT: Sommaren 2017 skrev undertecknad till BKT (Bergslagens Kommunalteknik) och påpekade de undermåligt underhållna gång- och cykelvägarna i del av Östermalm. Jag fick svar att ärendet lämnats till berörd avdelning.
Den trasiga trottoaren mellan Norevägen och Björkhyttevägen förstärktes och asfalterades dock våren 2019. Som f.d. stadsplanerare blev jag ganska upprörd då kantstenen höjdes från 3 cm till 12 cm där man skall korsa Björkhyttevägen till ICA-östermalm.
Trots mail till BKT angående den lagda kantstenen (innan asfaltering) skedde ingen ändring. Även affärsinnehavaren påpekade på plats den olämpliga kantstenen men fick till svar ”det är klart nu”.
Jag undrar vilken kunskap projektörerna har i fråga om tillgänglighet. Entreprenörers arbeten brukar godkännas av en besiktningsman, med öppna ögon. Denna tjänst antar jag är bortprutad i budget och existerar inte. Bevis på detta finns i området där bl.a. nyasfalterade gator har svackor på ca 5 cm där vatten samlas efter minsta regnskur. Lagning efter vattenskada på Norevägen asfalterades hjälpligt med ca 3 cm asfalt och är dessutom ”knölig” från början. Gör om gör rätt.
Parti av nämnda gång- och cykelväg. Obs höjdskillnad mellan topp och ”hjulspår”. Privat foto.
Den största skamfläcken i området är dock gång- och cykelvägen från Bondskogsvägen mot Björkhagaskolan. Denna var från början en grusväg (Vita stigen kallad) som asfalterats utan bärlager. Nu är denna väg helt sönderkörd. Förmodligen först av snöröjningsfordon och vidare av diverse tyngre transporter. Skadorna förvärrades då vissa tunga transporter skedde när Björkhagaskolan byggdes till 2018-19. Snöröjning av vägen blir dessutom väldigt undermålig p.g.a. vägprofilen.
Personer med nedsatt rörelseförmåga har för mig påpekat svårigheten att gå utmed vägen utan måste ta gatan som alternativ. Även som nykter och i mörker är denna väg mycket jobbig att ta sig fram på.
Jag skulle gärna träffa representant för BKT på platsen och förklara problemet för dem. Om de inte hittar hit kan möte anordnas för dem känd plats i Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...