LindeNytt startar denna vecka en tipsavdelning för alla travintresserade läsare. Med hjälp av vår lokale amatörtränare Kåre Axelsson ger vi våra tips och systemförslag varje vecka. Det gäller både onsdagens V 64 och lördagens stora tävlingar i V 75. Initiativtagare och spåman i LindeNytts nya tjänst är Kåre själv. Med hjälp av sina erfarenheter på området ska han förhoppningsvis ge er ett par stensäkra spikar och några trygga garderingar i veckans travtävlingar. Med tiden hoppas både LindeNytt och Kåre att en stående travsida kommer att byggas upp och bli lika uppskattad som välbesökt med resultat och mer info kring häst och kusk. Dock blir premiären mer blygsam med ett enkelt tips inför helgens V 75 på Solänget.
Kåres stalltips v.39
Avd. 1
I första avdelningen väljer jag att spika häst nr. 5, Picture Ås. Jag tror att Picture Ås får en bra start och kommer ut kvickt och går ner ett spår. Sedan blir det ledning från start till mål. Reserver i loppet har jag valt häst nr. 7 och 8.
Avd. 2
I andra loppet har jag valt att gardera med tre hästar. Nr. 4 (Magic Road) nr. 6 (Global Bounty) och häst nr. 7 (Jupiter). Reserver: 1, 8
Avd. 3
Dags för systemets andra spik med häst nr. 4, Mastery. Det motiverar jag med att hästen är i toppform inför lördagen och står på tur att vinna. Kusk: Stig H Johansson. Reserver: 2, 10
Avd. 4
Garderar med samtliga 12 hästar.
Avd. 5
I lopp nummer fem ser det mer öppet ut och därför väljer vi att gardera med sex hästar. De mest troliga vinnarna ser jag i häst nr 2, 4, 6, 7, 10 och 14. Reserver: 12, 1
Avd. 6
Med anledning av ett ruskigt bra resultat på Jägersro och ett bättre läge i loppet, så spikar jag häst nr. 3, Crowning Blonde. Jag tror på ledning från start till mål. Reserver: 4, 1
Avd. 7
Omgångens sista lopp i V 75:an. Här garderar vi upp med hästarna 1, 7, 8, 9 och 12. Reserver: 6, 3
Systemet är på 1080 rader och kostar 540 kr. Lycka till på lördag!
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.