LindeNytt startar denna vecka en tipsavdelning för alla travintresserade läsare. Med hjälp av vår lokale amatörtränare Kåre Axelsson ger vi våra tips och systemförslag varje vecka. Det gäller både onsdagens V 64 och lördagens stora tävlingar i V 75. Initiativtagare och spåman i LindeNytts nya tjänst är Kåre själv. Med hjälp av sina erfarenheter på området ska han förhoppningsvis ge er ett par stensäkra spikar och några trygga garderingar i veckans travtävlingar. Med tiden hoppas både LindeNytt och Kåre att en stående travsida kommer att byggas upp och bli lika uppskattad som välbesökt med resultat och mer info kring häst och kusk. Dock blir premiären mer blygsam med ett enkelt tips inför helgens V 75 på Solänget.
Kåres stalltips v.39
Avd. 1
I första avdelningen väljer jag att spika häst nr. 5, Picture Ås. Jag tror att Picture Ås får en bra start och kommer ut kvickt och går ner ett spår. Sedan blir det ledning från start till mål. Reserver i loppet har jag valt häst nr. 7 och 8.
Avd. 2
I andra loppet har jag valt att gardera med tre hästar. Nr. 4 (Magic Road) nr. 6 (Global Bounty) och häst nr. 7 (Jupiter). Reserver: 1, 8
Avd. 3
Dags för systemets andra spik med häst nr. 4, Mastery. Det motiverar jag med att hästen är i toppform inför lördagen och står på tur att vinna. Kusk: Stig H Johansson. Reserver: 2, 10
Avd. 4
Garderar med samtliga 12 hästar.
Avd. 5
I lopp nummer fem ser det mer öppet ut och därför väljer vi att gardera med sex hästar. De mest troliga vinnarna ser jag i häst nr 2, 4, 6, 7, 10 och 14. Reserver: 12, 1
Avd. 6
Med anledning av ett ruskigt bra resultat på Jägersro och ett bättre läge i loppet, så spikar jag häst nr. 3, Crowning Blonde. Jag tror på ledning från start till mål. Reserver: 4, 1
Avd. 7
Omgångens sista lopp i V 75:an. Här garderar vi upp med hästarna 1, 7, 8, 9 och 12. Reserver: 6, 3
Systemet är på 1080 rader och kostar 540 kr. Lycka till på lördag!
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.