- Min sambo kallar mig för Lindesbergs snabbaste kärring numera, skrattar Karin Sander. Foto: Camilla Lagerman
Karin om åket: ”Det var störtmysigt”
Med 800 hästar i ryggen fick Karin Sander uppleva extrem acceleration när hon i lördags spändes fast i en dragster och dundrade fram längs dragracingbanan ”Linde Raceway”. Och hon fick snabbt blodad tand.
– Jag hade gärna åkt en gång till, utbrister Karin Sander.
I full mundering och redo att uppleva hästkrafterna. Foto: Camilla Lagerman
68-åriga Karin Sander blev som tidigare nämnt vinnare av en åktur i en dragster när Linde Open arrangerades den gångna helgen. Full av förväntan tog hon sig till Linde Raceway på lördagen påhejad av sitt alldeles egna entourage.
– Jag har släktingar i Hällefors, som hade åkt hit för att se på när jag åkte dragster. Så jag hade min alldeles egna lilla publik på plats, ler Karin Sander.
Själva åket gick strålande och Karin kände aldrig av några fjärilsvingar i magen inför starten.
– Jag blev aldrig nervös, men full av förväntan. Jag såg så fram emot att få prova det här och det blev verkligen en härlig upplevelse också. Det var störtmysigt, både åket i sig och det otroligt fina bemötandet av arrangören. Man blev så fint bemött av dessa härliga och ödmjuka människorna, säger Karin.
Här åker Karin i dubbeldragstern. Foto: Camilla Lagerman
192 km/h noterades som topphastighet när Karin åkte – ett åk hon gärna hade tagit en repris på direkt.
– Jag hade gärna åkt en gång till, det var så härligt när vi körde iväg. Det tryckte på rejält och vi kom upp i 192 km/h innan åket var slut. Min sambo har haft lite kul åt det hela, för nu kallar han mig för ”Lindesbergs snabbaste kärring”, skrattar Karin.
Karin har i en tidigare intervju påpekat att hon älskar upplevelser och att hon bland annat hoppat bungyjump tidigare. Så vad blir nästa upplevelse månne?
– Något jag verkligen skulle vilja prova på, är att hoppa fallskärm. Vi får se om jag får möjlighet att prova det någon gång, avslutar Karin Sander.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.