Reidar Johansson är ordförande i PRO Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Karin Sundins svar på PRO:s kritik är osann

DEBATTSVAR: Om Du Karin Sundin (K S ) läser igenom Ditt svar så förstår vi att Du rodnar, håller Dina tummar och hoppas på att inte bli avslöjad.

Det kändes som ett långt samtal på fyra till max fem minuter ute i snålblåsten på trappan vid Eklundavägen. En välkommen gäst hade blivit inbjuden och då hade att långt samtal kunnat genomföras, men så blev aldrig fallet.

Det rekommenderade brevet var ställt till Andreas Svan.
Där påstår Du K S att Andreas Svan (A S) svarat på brevet i särskild ordning vilket Reidar Johansson (R J) och Jerry Elvin (J E) är mycket väl medvetna om.

Brevet till A S blev inte utlöst! Så hur kan A S svara på ett innehåll som han ej känner till? Om A S svarat så har det i varje fall inte kommit något svar till vare sig R J eller J E. Det är brukligt att man svarar avsändarna.

Vi känner till andra rekommenderade brev som visserligen blev utkvitterade men aldrig besvarade.

Vid ett tillfälle har det funnits en viss kontakt mellan A S och J E.
Den 25 maj sände J E ett mail till A S. Eftersom vi tidigare, och även därefter, blivit nonchalerade och aldrig fått något svar från någon av Er. Så avslutades brevet med följande text: Om Regionledningen väljer att besvara oss på sedvanligt sätt, d.v.s. med tystnad, i så fall bekräftar Ni därmed ovanstående.

92 minuter efter avsänt mail svarar A S dess text var;
Hej Jerry! I samband med Hälso- och sjukvårdsnämndens möte 10 juni kommer uppföljningens resultat redovisas. Uppföljningen skulle ske sex månader efter ikraftträdandet, så har också skett. Dock ska uppgifter samlas in och analyseras vilket gör att en seriös bedömning tar några veckor. Snart kommer vi alla kunna ta del av resultaten.

En kännedoms kopia är sänd till Dig KS, den finns säkert i Din diarieföring. Vi gjorde en ny upptäckt i Ditt svar K S Du skriver att Du den 11 juni i mail om uppföljning av förändringar på akutmottagningen med kopior till R J och J E. Några kopior har ingen av oss fått. Inte ens i papperskorgen kan vi finna någonting från Dig.

Det är enkelt att hänvisa till en diarieföring men vi finns inte med i Ditt utskick då borde vi mottagit detta.
Ett tips! Man måste trycka på skicka rutan, annars händer ingenting.

Det är även enkelt att skapa ett diarieföringsregister, det kan även vi.
Vår moral förbjuder oss att hänvisa till ett diarienummer med osanningar.
Vi har hävdat och gör det fortfarande. Journedstängningen mellan 21.00 till 07.30 på Lindesbergs lasarett gäller för årets alla dagar vilket betyder att kirurgi- ortopedi och urologi patienter inte kan behandlas på Lindesbergs lasarett utan måste åka till USÖ alt. Karlskoga lasarett om man insjuknar under ovan nämnda tid. När denna patientgrupp kan få vård på Lindesbergs lasarett dygnet runt och året runt först då är Lindesbergs lasarett ett fullvärdigt lasarett igen, öppet för samtliga patientgrupper.

Du hävdar att Du är mån om att sköta alla kontakter bra.
Men i detta ärende finns det kontaktbrister.
I en radio intervju sa Du själv att det skulle vara en bra ide att ringa R J, det gav ju Du radiolyssnarna ett förtroende. Du har ännu ej uppfyllt detta löfte.

Ärlighet varar längst.

K S i Ditt senaste påstående i brev 11 juni har gjort att Du sett till att måttet har blivit rågat, det finns gränser som Du nu har överträtt.
Varför är frågeställningen?
Kan det vara så att Du har gjort bedömningen att pensionärer från Lindesberg dribblar jag lätt bort? K S vi är ännu inte drabbade av demens.
Vi kräver en ursäkt av alla Dina falska påhopp på oss.

Vi känner oss därför nödgade att skriva, sluta sprida felaktigheter om oss och det omedelbart. Sluta med att försöka undanröja det av oss framförda fakta.
Det kan enbart bero på att Du önskar att läsarna skall se oss som syndarna, men den skarpögda läsaren ser omedelbart vem som besitter sansen och
balansen.

Vi kan komma överens om en sak och det är att vi förmodligen aldrig kommer att komma överens. Vi avslutar nu all korrespondens med Dig K S tills Du bett oss om ursäkt för alla Dina falska påhopp.

Mvh.
Reidar Johansson ordf. PRO Lindesberg
Jerry Elvin sekr. PRO Lindesberg.

Publicerad 13 oktober 2021 klockan 10:15

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

På söndag öppnar Gun-Britt Svensson upp sin trädgård på 1900 kvadratmeter för allmän beskådan inom konceptet Tusen Trädgårdar. Foto: Timmy Lundegård

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.

25 juni 2026 klockan 13:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i ...
24 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.

15 juni 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
12 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-30 01:36