I torsdags publicerades en debatt skriven av oppositionsrådet och centerpartisten Karl Arne Löthgren. Hans syn och åsikter om kommunsammanslagningar fick snabbt kritik från våra läsare. Karl Arne missar poängen och riskerna, skriver flera insändare. Här nedan publiceras tre debattsvar på Karl Arnes debatt.
Debatt:
Syftet med kommunsammanslagningarna är att spara pengar. Utredarna inser att det orättvisa utjämningssystemet där bla Stockholm bidrar till vår försörjning måste ändras. Möjligen kan man räkna med hjälp till vård skola och omsorg men knappast till arenabyggen, miss skötta fastighetsbolag eller obetalda pensioner.
Vidare räknar utredarna med att den åldrande befolkningen kommer att medföra en ökning av välfärdskostnaderna med 25 %.
Lägre intäkter från de rika kommunerna och högre kostnader för en åldrande befolkning. För att lösa ekvationen återstår bara att driva kommunen effektivare. Då det är svårt att dra ned på vårdpersonal och lärare återstår att dra ned på politiker och kommun ledning. Om man tex slår ihop Lindesberg med Nora, Hällefors och Ljusnarsberg sparar man in 100 politiker. Det räcker ju med en kommunfullmäktige istället för fyra. Vidare räcker det med ett kommunalråd en kommundirektör en ekonomichef en kulturchef en turistchef en näringslivschef osv
Större och bärkraftiga kommuner stärker den kommunala självstyrelsen men minskar antalet förtroendevalda. Färre politiskt valda kan kompenseras genom att låta medborgarna direkt själva få delta i de nära lokala besluten i skola och dagis genom föräldramedverkan, man kan ge föreningar och byalag bidrag för att de sköter driften av idrottsanläggningar bibliotek muser osv
Det är redan idag, så få som känner någon politiker, så vi kommer inte att märka någon skillnad.
Hoppas att de inte slår ihop kommunerna. Jag tror att de styrande skulle komma för långt bort verkliga livet, Ibland är de allt för bort redan. Sedan det här med BKT bryt upp detta bolag det blev inte bättre service inte ivart fall här i Lindesberg Frövi Fellingsbro snarare sämre.
Sammanslagningarna kommer att bli nödvändiga men med vilka kommuner?
Vilken kommun vill ha oss? Åt vilket håll vill vi vända oss?
Vill vi tillhöra region Värmland-Dalarna eller Mälardalen?
Det är den viktiga frågan.
Tidigare debatt i debatten: klicka här>>
Meddelande från redaktionen:
– Tack Karl Arne och ni andra som deltagit i debatten.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.