I torsdags publicerades en debatt skriven av oppositionsrådet och centerpartisten Karl Arne Löthgren. Hans syn och åsikter om kommunsammanslagningar fick snabbt kritik från våra läsare. Karl Arne missar poängen och riskerna, skriver flera insändare. Här nedan publiceras tre debattsvar på Karl Arnes debatt.
Debatt:
Syftet med kommunsammanslagningarna är att spara pengar. Utredarna inser att det orättvisa utjämningssystemet där bla Stockholm bidrar till vår försörjning måste ändras. Möjligen kan man räkna med hjälp till vård skola och omsorg men knappast till arenabyggen, miss skötta fastighetsbolag eller obetalda pensioner.
Vidare räknar utredarna med att den åldrande befolkningen kommer att medföra en ökning av välfärdskostnaderna med 25 %.
Lägre intäkter från de rika kommunerna och högre kostnader för en åldrande befolkning. För att lösa ekvationen återstår bara att driva kommunen effektivare. Då det är svårt att dra ned på vårdpersonal och lärare återstår att dra ned på politiker och kommun ledning. Om man tex slår ihop Lindesberg med Nora, Hällefors och Ljusnarsberg sparar man in 100 politiker. Det räcker ju med en kommunfullmäktige istället för fyra. Vidare räcker det med ett kommunalråd en kommundirektör en ekonomichef en kulturchef en turistchef en näringslivschef osv
Större och bärkraftiga kommuner stärker den kommunala självstyrelsen men minskar antalet förtroendevalda. Färre politiskt valda kan kompenseras genom att låta medborgarna direkt själva få delta i de nära lokala besluten i skola och dagis genom föräldramedverkan, man kan ge föreningar och byalag bidrag för att de sköter driften av idrottsanläggningar bibliotek muser osv
Det är redan idag, så få som känner någon politiker, så vi kommer inte att märka någon skillnad.
Hoppas att de inte slår ihop kommunerna. Jag tror att de styrande skulle komma för långt bort verkliga livet, Ibland är de allt för bort redan. Sedan det här med BKT bryt upp detta bolag det blev inte bättre service inte ivart fall här i Lindesberg Frövi Fellingsbro snarare sämre.
Sammanslagningarna kommer att bli nödvändiga men med vilka kommuner?
Vilken kommun vill ha oss? Åt vilket håll vill vi vända oss?
Vill vi tillhöra region Värmland-Dalarna eller Mälardalen?
Det är den viktiga frågan.
Tidigare debatt i debatten: klicka här>>
Meddelande från redaktionen:
– Tack Karl Arne och ni andra som deltagit i debatten.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.