I torsdags publicerades en debatt skriven av oppositionsrådet och centerpartisten Karl Arne Löthgren. Hans syn och åsikter om kommunsammanslagningar fick snabbt kritik från våra läsare. Karl Arne missar poängen och riskerna, skriver flera insändare. Här nedan publiceras tre debattsvar på Karl Arnes debatt.
Debatt:
Syftet med kommunsammanslagningarna är att spara pengar. Utredarna inser att det orättvisa utjämningssystemet där bla Stockholm bidrar till vår försörjning måste ändras. Möjligen kan man räkna med hjälp till vård skola och omsorg men knappast till arenabyggen, miss skötta fastighetsbolag eller obetalda pensioner.
Vidare räknar utredarna med att den åldrande befolkningen kommer att medföra en ökning av välfärdskostnaderna med 25 %.
Lägre intäkter från de rika kommunerna och högre kostnader för en åldrande befolkning. För att lösa ekvationen återstår bara att driva kommunen effektivare. Då det är svårt att dra ned på vårdpersonal och lärare återstår att dra ned på politiker och kommun ledning. Om man tex slår ihop Lindesberg med Nora, Hällefors och Ljusnarsberg sparar man in 100 politiker. Det räcker ju med en kommunfullmäktige istället för fyra. Vidare räcker det med ett kommunalråd en kommundirektör en ekonomichef en kulturchef en turistchef en näringslivschef osv
Större och bärkraftiga kommuner stärker den kommunala självstyrelsen men minskar antalet förtroendevalda. Färre politiskt valda kan kompenseras genom att låta medborgarna direkt själva få delta i de nära lokala besluten i skola och dagis genom föräldramedverkan, man kan ge föreningar och byalag bidrag för att de sköter driften av idrottsanläggningar bibliotek muser osv
Det är redan idag, så få som känner någon politiker, så vi kommer inte att märka någon skillnad.
Hoppas att de inte slår ihop kommunerna. Jag tror att de styrande skulle komma för långt bort verkliga livet, Ibland är de allt för bort redan. Sedan det här med BKT bryt upp detta bolag det blev inte bättre service inte ivart fall här i Lindesberg Frövi Fellingsbro snarare sämre.
Sammanslagningarna kommer att bli nödvändiga men med vilka kommuner?
Vilken kommun vill ha oss? Åt vilket håll vill vi vända oss?
Vill vi tillhöra region Värmland-Dalarna eller Mälardalen?
Det är den viktiga frågan.
Tidigare debatt i debatten: klicka här>>
Meddelande från redaktionen:
– Tack Karl Arne och ni andra som deltagit i debatten.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.