I torsdags publicerades en debatt skriven av oppositionsrådet och centerpartisten Karl Arne Löthgren. Hans syn och åsikter om kommunsammanslagningar fick snabbt kritik från våra läsare. Karl Arne missar poängen och riskerna, skriver flera insändare. Här nedan publiceras tre debattsvar på Karl Arnes debatt.
Debatt:
Syftet med kommunsammanslagningarna är att spara pengar. Utredarna inser att det orättvisa utjämningssystemet där bla Stockholm bidrar till vår försörjning måste ändras. Möjligen kan man räkna med hjälp till vård skola och omsorg men knappast till arenabyggen, miss skötta fastighetsbolag eller obetalda pensioner.
Vidare räknar utredarna med att den åldrande befolkningen kommer att medföra en ökning av välfärdskostnaderna med 25 %.
Lägre intäkter från de rika kommunerna och högre kostnader för en åldrande befolkning. För att lösa ekvationen återstår bara att driva kommunen effektivare. Då det är svårt att dra ned på vårdpersonal och lärare återstår att dra ned på politiker och kommun ledning. Om man tex slår ihop Lindesberg med Nora, Hällefors och Ljusnarsberg sparar man in 100 politiker. Det räcker ju med en kommunfullmäktige istället för fyra. Vidare räcker det med ett kommunalråd en kommundirektör en ekonomichef en kulturchef en turistchef en näringslivschef osv
Större och bärkraftiga kommuner stärker den kommunala självstyrelsen men minskar antalet förtroendevalda. Färre politiskt valda kan kompenseras genom att låta medborgarna direkt själva få delta i de nära lokala besluten i skola och dagis genom föräldramedverkan, man kan ge föreningar och byalag bidrag för att de sköter driften av idrottsanläggningar bibliotek muser osv
Det är redan idag, så få som känner någon politiker, så vi kommer inte att märka någon skillnad.
Hoppas att de inte slår ihop kommunerna. Jag tror att de styrande skulle komma för långt bort verkliga livet, Ibland är de allt för bort redan. Sedan det här med BKT bryt upp detta bolag det blev inte bättre service inte ivart fall här i Lindesberg Frövi Fellingsbro snarare sämre.
Sammanslagningarna kommer att bli nödvändiga men med vilka kommuner?
Vilken kommun vill ha oss? Åt vilket håll vill vi vända oss?
Vill vi tillhöra region Värmland-Dalarna eller Mälardalen?
Det är den viktiga frågan.
Tidigare debatt i debatten: klicka här>>
Meddelande från redaktionen:
– Tack Karl Arne och ni andra som deltagit i debatten.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.