I torsdags publicerades en debatt skriven av oppositionsrådet och centerpartisten Karl Arne Löthgren. Hans syn och åsikter om kommunsammanslagningar fick snabbt kritik från våra läsare. Karl Arne missar poängen och riskerna, skriver flera insändare. Här nedan publiceras tre debattsvar på Karl Arnes debatt.
Debatt:
Syftet med kommunsammanslagningarna är att spara pengar. Utredarna inser att det orättvisa utjämningssystemet där bla Stockholm bidrar till vår försörjning måste ändras. Möjligen kan man räkna med hjälp till vård skola och omsorg men knappast till arenabyggen, miss skötta fastighetsbolag eller obetalda pensioner.
Vidare räknar utredarna med att den åldrande befolkningen kommer att medföra en ökning av välfärdskostnaderna med 25 %.
Lägre intäkter från de rika kommunerna och högre kostnader för en åldrande befolkning. För att lösa ekvationen återstår bara att driva kommunen effektivare. Då det är svårt att dra ned på vårdpersonal och lärare återstår att dra ned på politiker och kommun ledning. Om man tex slår ihop Lindesberg med Nora, Hällefors och Ljusnarsberg sparar man in 100 politiker. Det räcker ju med en kommunfullmäktige istället för fyra. Vidare räcker det med ett kommunalråd en kommundirektör en ekonomichef en kulturchef en turistchef en näringslivschef osv
Större och bärkraftiga kommuner stärker den kommunala självstyrelsen men minskar antalet förtroendevalda. Färre politiskt valda kan kompenseras genom att låta medborgarna direkt själva få delta i de nära lokala besluten i skola och dagis genom föräldramedverkan, man kan ge föreningar och byalag bidrag för att de sköter driften av idrottsanläggningar bibliotek muser osv
Det är redan idag, så få som känner någon politiker, så vi kommer inte att märka någon skillnad.
Hoppas att de inte slår ihop kommunerna. Jag tror att de styrande skulle komma för långt bort verkliga livet, Ibland är de allt för bort redan. Sedan det här med BKT bryt upp detta bolag det blev inte bättre service inte ivart fall här i Lindesberg Frövi Fellingsbro snarare sämre.
Sammanslagningarna kommer att bli nödvändiga men med vilka kommuner?
Vilken kommun vill ha oss? Åt vilket håll vill vi vända oss?
Vill vi tillhöra region Värmland-Dalarna eller Mälardalen?
Det är den viktiga frågan.
Tidigare debatt i debatten: klicka här>>
Meddelande från redaktionen:
– Tack Karl Arne och ni andra som deltagit i debatten.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.