BillerudKorsnäs växer så det knakar. Man gör en storsatsning såväl i Frövi som i Rockhammar. Denna investering ska komma att leda till ökad produktionskapacitet och förbättrad kvalitet. Sammanlagt kommer det att bli en produktionsökning på 160 000 ton!
BillerudKorsnäs satsar nu miljontals kronor på produktionsanläggningarna i Frövi och Rockhammar. 900 miljoner kronor ligger på projektets investering på. Anledningen till satsningen är en del av BillerudKorsnäs plan för tillväxt och dessutom ett gensvar på kundernas efterfrågan. Sofia Collén, pressansvarig vid BillerudKorsnäs berättar:
– Det kommer att leda till ökad produktionskapacitet och en förbättrad kvalitet på den producerade förpacknings- och vätskekartongen.
I Frövi kommer en ombyggnation av kartongmaskinen att ske, och i Rockhammar en kapacitetsuppgradering av massaproduktionen. Där byggs en helt ny fabrik och fiberlinje När projektet är färdigställt under år 2018, kommer BillerudKorsnäs Frövi att ha den största kartongmaskinen i världen i sitt slag, och produktionsanläggningen kommer att nå en kapacitet om 555 000 ton om året. Fabriken i Rockhammar kommer att nå en kapacitet om 150 000 ton CTMP-massa per år.
– Det är en ökning på 100 000 respektive 60 000 ton då vi idag har en produktionskapacitet i Frövi på 450 000 ton och i Rockhammar 90 000 ton, förklarar Sofia och fortsätter:
– Denna framtidssatsning säkrar framförallt befintliga anställningar, men vi hoppas ju självklart på att växa ytterligare i framtiden vilket i så fall skulle kunna innebära fler anställningsmöjligheter.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.