BillerudKorsnäs växer så det knakar. Man gör en storsatsning såväl i Frövi som i Rockhammar. Denna investering ska komma att leda till ökad produktionskapacitet och förbättrad kvalitet. Sammanlagt kommer det att bli en produktionsökning på 160 000 ton!
BillerudKorsnäs satsar nu miljontals kronor på produktionsanläggningarna i Frövi och Rockhammar. 900 miljoner kronor ligger på projektets investering på. Anledningen till satsningen är en del av BillerudKorsnäs plan för tillväxt och dessutom ett gensvar på kundernas efterfrågan. Sofia Collén, pressansvarig vid BillerudKorsnäs berättar:
– Det kommer att leda till ökad produktionskapacitet och en förbättrad kvalitet på den producerade förpacknings- och vätskekartongen.
I Frövi kommer en ombyggnation av kartongmaskinen att ske, och i Rockhammar en kapacitetsuppgradering av massaproduktionen. Där byggs en helt ny fabrik och fiberlinje När projektet är färdigställt under år 2018, kommer BillerudKorsnäs Frövi att ha den största kartongmaskinen i världen i sitt slag, och produktionsanläggningen kommer att nå en kapacitet om 555 000 ton om året. Fabriken i Rockhammar kommer att nå en kapacitet om 150 000 ton CTMP-massa per år.
– Det är en ökning på 100 000 respektive 60 000 ton då vi idag har en produktionskapacitet i Frövi på 450 000 ton och i Rockhammar 90 000 ton, förklarar Sofia och fortsätter:
– Denna framtidssatsning säkrar framförallt befintliga anställningar, men vi hoppas ju självklart på att växa ytterligare i framtiden vilket i så fall skulle kunna innebära fler anställningsmöjligheter.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.