BillerudKorsnäs växer så det knakar. Man gör en storsatsning såväl i Frövi som i Rockhammar. Denna investering ska komma att leda till ökad produktionskapacitet och förbättrad kvalitet. Sammanlagt kommer det att bli en produktionsökning på 160 000 ton!
BillerudKorsnäs satsar nu miljontals kronor på produktionsanläggningarna i Frövi och Rockhammar. 900 miljoner kronor ligger på projektets investering på. Anledningen till satsningen är en del av BillerudKorsnäs plan för tillväxt och dessutom ett gensvar på kundernas efterfrågan. Sofia Collén, pressansvarig vid BillerudKorsnäs berättar:
– Det kommer att leda till ökad produktionskapacitet och en förbättrad kvalitet på den producerade förpacknings- och vätskekartongen.
I Frövi kommer en ombyggnation av kartongmaskinen att ske, och i Rockhammar en kapacitetsuppgradering av massaproduktionen. Där byggs en helt ny fabrik och fiberlinje När projektet är färdigställt under år 2018, kommer BillerudKorsnäs Frövi att ha den största kartongmaskinen i världen i sitt slag, och produktionsanläggningen kommer att nå en kapacitet om 555 000 ton om året. Fabriken i Rockhammar kommer att nå en kapacitet om 150 000 ton CTMP-massa per år.
– Det är en ökning på 100 000 respektive 60 000 ton då vi idag har en produktionskapacitet i Frövi på 450 000 ton och i Rockhammar 90 000 ton, förklarar Sofia och fortsätter:
– Denna framtidssatsning säkrar framförallt befintliga anställningar, men vi hoppas ju självklart på att växa ytterligare i framtiden vilket i så fall skulle kunna innebära fler anställningsmöjligheter.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.