BillerudKorsnäs växer så det knakar. Man gör en storsatsning såväl i Frövi som i Rockhammar. Denna investering ska komma att leda till ökad produktionskapacitet och förbättrad kvalitet. Sammanlagt kommer det att bli en produktionsökning på 160 000 ton!
BillerudKorsnäs satsar nu miljontals kronor på produktionsanläggningarna i Frövi och Rockhammar. 900 miljoner kronor ligger på projektets investering på. Anledningen till satsningen är en del av BillerudKorsnäs plan för tillväxt och dessutom ett gensvar på kundernas efterfrågan. Sofia Collén, pressansvarig vid BillerudKorsnäs berättar:
– Det kommer att leda till ökad produktionskapacitet och en förbättrad kvalitet på den producerade förpacknings- och vätskekartongen.
I Frövi kommer en ombyggnation av kartongmaskinen att ske, och i Rockhammar en kapacitetsuppgradering av massaproduktionen. Där byggs en helt ny fabrik och fiberlinje När projektet är färdigställt under år 2018, kommer BillerudKorsnäs Frövi att ha den största kartongmaskinen i världen i sitt slag, och produktionsanläggningen kommer att nå en kapacitet om 555 000 ton om året. Fabriken i Rockhammar kommer att nå en kapacitet om 150 000 ton CTMP-massa per år.
– Det är en ökning på 100 000 respektive 60 000 ton då vi idag har en produktionskapacitet i Frövi på 450 000 ton och i Rockhammar 90 000 ton, förklarar Sofia och fortsätter:
– Denna framtidssatsning säkrar framförallt befintliga anställningar, men vi hoppas ju självklart på att växa ytterligare i framtiden vilket i så fall skulle kunna innebära fler anställningsmöjligheter.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.