Karusellerna snurrar en sista gång på traditionell mark
På fredag är det dags för 300 knallar att inta centrala Lindesberg – och på tivoliplanen snurrar karusellerna för sista gången på just denna plats.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan som tivolit placeras nästa år, berättar Bengt-Göran Karlsson på Lions Club Lindesberg, som arrangerar Lindemarken.
Ända sedan planerna att bygga bostäder kom på tal, har det bollats fram och tillbaka hur man skall hantera tivolit i framtiden. Redan tidigt i dessa diskussioner har grusplanen vid Lindeskolan varit en tänkbar plats och nu pekar det mesta åt att det blir så också.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan, säger Bengt-Göran som samtidigt markerar att man ändå är öppen för andra platser närmare centrum.
– Vi hade faktiskt planer på det här redan i fjol, att placera tivolit i centrum. Vi föreslog att använda den stora parkeringen vid ICA, men det visade sig inte fungera för livsmedelsbutikerna, säger han.
Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Man har även tittat på platsen där den gamla brandstationen nyligen jämnades med marken, men ytan är inte tillräckligt stor för att hålla ett tivoli av den storlek som Lindemarken brukar leverera.
– Sedan är det ju precis bredvid järnvägen och det kan också vara något som gör det hela besvärligt, men vi får se. Just nu har vi i alla fall grusplanen vid Lindeskolan som gångbart alternativ, säger Bengt-Göran.
Om det blir som marknadsarrangören tror, att tivolit placeras vid skolan, kommer man samtidigt se över placeringen av knallar.
– Man vill ju gärna att marknaden och tivolit hör ihop. Det får inte vara ett stort glapp. Här kan tänkas att man förlänger den marknadsgata som går förbi badhuset, så att den fortsätter hela vägen till den nya tivoliplatsen. Det här är något vi får se över inför nästa år, säger Karlsson.
Att fylla ut den sträckan ser man inga problem med. Man har så pass många knallar på kö till Lindemarken, att det täcker upp en eventuell utökad marknadsgata.
– Vi har 300 knallar klara för marken – och drygt 100 på kö, avslutar Bengt-Göran Karlsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...