Karusellerna snurrar en sista gång på traditionell mark
På fredag är det dags för 300 knallar att inta centrala Lindesberg – och på tivoliplanen snurrar karusellerna för sista gången på just denna plats.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan som tivolit placeras nästa år, berättar Bengt-Göran Karlsson på Lions Club Lindesberg, som arrangerar Lindemarken.
Ända sedan planerna att bygga bostäder kom på tal, har det bollats fram och tillbaka hur man skall hantera tivolit i framtiden. Redan tidigt i dessa diskussioner har grusplanen vid Lindeskolan varit en tänkbar plats och nu pekar det mesta åt att det blir så också.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan, säger Bengt-Göran som samtidigt markerar att man ändå är öppen för andra platser närmare centrum.
– Vi hade faktiskt planer på det här redan i fjol, att placera tivolit i centrum. Vi föreslog att använda den stora parkeringen vid ICA, men det visade sig inte fungera för livsmedelsbutikerna, säger han.
Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Man har även tittat på platsen där den gamla brandstationen nyligen jämnades med marken, men ytan är inte tillräckligt stor för att hålla ett tivoli av den storlek som Lindemarken brukar leverera.
– Sedan är det ju precis bredvid järnvägen och det kan också vara något som gör det hela besvärligt, men vi får se. Just nu har vi i alla fall grusplanen vid Lindeskolan som gångbart alternativ, säger Bengt-Göran.
Om det blir som marknadsarrangören tror, att tivolit placeras vid skolan, kommer man samtidigt se över placeringen av knallar.
– Man vill ju gärna att marknaden och tivolit hör ihop. Det får inte vara ett stort glapp. Här kan tänkas att man förlänger den marknadsgata som går förbi badhuset, så att den fortsätter hela vägen till den nya tivoliplatsen. Det här är något vi får se över inför nästa år, säger Karlsson.
Att fylla ut den sträckan ser man inga problem med. Man har så pass många knallar på kö till Lindemarken, att det täcker upp en eventuell utökad marknadsgata.
– Vi har 300 knallar klara för marken – och drygt 100 på kö, avslutar Bengt-Göran Karlsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...