Karusellerna snurrar en sista gång på traditionell mark
På fredag är det dags för 300 knallar att inta centrala Lindesberg – och på tivoliplanen snurrar karusellerna för sista gången på just denna plats.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan som tivolit placeras nästa år, berättar Bengt-Göran Karlsson på Lions Club Lindesberg, som arrangerar Lindemarken.
Ända sedan planerna att bygga bostäder kom på tal, har det bollats fram och tillbaka hur man skall hantera tivolit i framtiden. Redan tidigt i dessa diskussioner har grusplanen vid Lindeskolan varit en tänkbar plats och nu pekar det mesta åt att det blir så också.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan, säger Bengt-Göran som samtidigt markerar att man ändå är öppen för andra platser närmare centrum.
– Vi hade faktiskt planer på det här redan i fjol, att placera tivolit i centrum. Vi föreslog att använda den stora parkeringen vid ICA, men det visade sig inte fungera för livsmedelsbutikerna, säger han.
Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Man har även tittat på platsen där den gamla brandstationen nyligen jämnades med marken, men ytan är inte tillräckligt stor för att hålla ett tivoli av den storlek som Lindemarken brukar leverera.
– Sedan är det ju precis bredvid järnvägen och det kan också vara något som gör det hela besvärligt, men vi får se. Just nu har vi i alla fall grusplanen vid Lindeskolan som gångbart alternativ, säger Bengt-Göran.
Om det blir som marknadsarrangören tror, att tivolit placeras vid skolan, kommer man samtidigt se över placeringen av knallar.
– Man vill ju gärna att marknaden och tivolit hör ihop. Det får inte vara ett stort glapp. Här kan tänkas att man förlänger den marknadsgata som går förbi badhuset, så att den fortsätter hela vägen till den nya tivoliplatsen. Det här är något vi får se över inför nästa år, säger Karlsson.
Att fylla ut den sträckan ser man inga problem med. Man har så pass många knallar på kö till Lindemarken, att det täcker upp en eventuell utökad marknadsgata.
– Vi har 300 knallar klara för marken – och drygt 100 på kö, avslutar Bengt-Göran Karlsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.