Karusellerna snurrar en sista gång på traditionell mark
På fredag är det dags för 300 knallar att inta centrala Lindesberg – och på tivoliplanen snurrar karusellerna för sista gången på just denna plats.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan som tivolit placeras nästa år, berättar Bengt-Göran Karlsson på Lions Club Lindesberg, som arrangerar Lindemarken.
Ända sedan planerna att bygga bostäder kom på tal, har det bollats fram och tillbaka hur man skall hantera tivolit i framtiden. Redan tidigt i dessa diskussioner har grusplanen vid Lindeskolan varit en tänkbar plats och nu pekar det mesta åt att det blir så också.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan, säger Bengt-Göran som samtidigt markerar att man ändå är öppen för andra platser närmare centrum.
– Vi hade faktiskt planer på det här redan i fjol, att placera tivolit i centrum. Vi föreslog att använda den stora parkeringen vid ICA, men det visade sig inte fungera för livsmedelsbutikerna, säger han.
Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Man har även tittat på platsen där den gamla brandstationen nyligen jämnades med marken, men ytan är inte tillräckligt stor för att hålla ett tivoli av den storlek som Lindemarken brukar leverera.
– Sedan är det ju precis bredvid järnvägen och det kan också vara något som gör det hela besvärligt, men vi får se. Just nu har vi i alla fall grusplanen vid Lindeskolan som gångbart alternativ, säger Bengt-Göran.
Om det blir som marknadsarrangören tror, att tivolit placeras vid skolan, kommer man samtidigt se över placeringen av knallar.
– Man vill ju gärna att marknaden och tivolit hör ihop. Det får inte vara ett stort glapp. Här kan tänkas att man förlänger den marknadsgata som går förbi badhuset, så att den fortsätter hela vägen till den nya tivoliplatsen. Det här är något vi får se över inför nästa år, säger Karlsson.
Att fylla ut den sträckan ser man inga problem med. Man har så pass många knallar på kö till Lindemarken, att det täcker upp en eventuell utökad marknadsgata.
– Vi har 300 knallar klara för marken – och drygt 100 på kö, avslutar Bengt-Göran Karlsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...