Karusellerna snurrar en sista gång på traditionell mark
På fredag är det dags för 300 knallar att inta centrala Lindesberg – och på tivoliplanen snurrar karusellerna för sista gången på just denna plats.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan som tivolit placeras nästa år, berättar Bengt-Göran Karlsson på Lions Club Lindesberg, som arrangerar Lindemarken.
Ända sedan planerna att bygga bostäder kom på tal, har det bollats fram och tillbaka hur man skall hantera tivolit i framtiden. Redan tidigt i dessa diskussioner har grusplanen vid Lindeskolan varit en tänkbar plats och nu pekar det mesta åt att det blir så också.
– Förmodligen blir det på Lindeskolans grusplan, säger Bengt-Göran som samtidigt markerar att man ändå är öppen för andra platser närmare centrum.
– Vi hade faktiskt planer på det här redan i fjol, att placera tivolit i centrum. Vi föreslog att använda den stora parkeringen vid ICA, men det visade sig inte fungera för livsmedelsbutikerna, säger han.
Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Man har även tittat på platsen där den gamla brandstationen nyligen jämnades med marken, men ytan är inte tillräckligt stor för att hålla ett tivoli av den storlek som Lindemarken brukar leverera.
– Sedan är det ju precis bredvid järnvägen och det kan också vara något som gör det hela besvärligt, men vi får se. Just nu har vi i alla fall grusplanen vid Lindeskolan som gångbart alternativ, säger Bengt-Göran.
Om det blir som marknadsarrangören tror, att tivolit placeras vid skolan, kommer man samtidigt se över placeringen av knallar.
– Man vill ju gärna att marknaden och tivolit hör ihop. Det får inte vara ett stort glapp. Här kan tänkas att man förlänger den marknadsgata som går förbi badhuset, så att den fortsätter hela vägen till den nya tivoliplatsen. Det här är något vi får se över inför nästa år, säger Karlsson.
Att fylla ut den sträckan ser man inga problem med. Man har så pass många knallar på kö till Lindemarken, att det täcker upp en eventuell utökad marknadsgata.
– Vi har 300 knallar klara för marken – och drygt 100 på kö, avslutar Bengt-Göran Karlsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...