Den rädda lilla kissen som fått namnet Lee, visade sig vara en hona utan id-märkning. Foto: Privat

Katten på Granngårdens lager har fått komma in i värmen

Den skygga lilla katten som under en tid huserat på lagret hos Granngården i Lindesberg, kunde under måndagen äntligen fångas in och tas i säkerhet. Efter en veterinärundersökning står det nu klart att kissen är en hona i sexårsåldern, och att hon helt saknar id-märkning. Dessutom har man nu upptäckt ytterligare en katt på Granngårdens lager.

Under måndagseftermiddagen kunde personalen på Granngården glädjande konstatera att deras rädda lilla inneboende äntligen hade gått i fällan som placerats ut av föreningen Hemlösa Tassar. Kissen, som fick namnet Lee, fick sedan följa med hem till Melissa Andersson som är en av eldsjälarna i föreningen, där en kontroll av chip-märkning planerades. Det visade sig dock att Lee var så pass skräckslagen att man istället fick boka in ett veterinärbesök under tisdagen, där man med hjälp av lugnande medicin kunde kontrollera eventuella id-märkningar.

– Kissen visade sig vara en hona, utan någon som helst märkning. Hon hade en tova i storleken av en mandarin som måste ha varit otroligt smärtsam. Hennes tassar och öron är smutsiga, och veterinären bedömde att hon är cirka 6 år gammal, berättar Melissa.

Trots att katten såg relativt stor ut, visade det sig att hon var väldigt mager under all päls, något som uppdagades då veterinären rakade bort hennes tovor.

– Kroppen var full av tovor så nu är hon rakad, vaccinerad och kastrerad. Veterinären trodde också att den här rädda lilla tjejen har varit ute länge, och hon väger endast 2,6 kilo, vilket är alldeles för lite för en katt i den storleken, förklarar Melissa.

Foto: Privat

Efter veterinärbesöket fick Lee följa med hem till Melissa igen, där hon nu bor i jourhem tills vidare.

– Här får hon äta upp sig, bli avmaskad, vaccinerad igen, och där får hon även vila upp sig och bli socialiserad av oss. Sedan kommer hon att läggas ut för adoption när hon är redo. Majoriteten av de katterna vi tar in är skygga och rädda. Men vi har alltid hittat hem då vi vet att en skyggis kan bli en tryggis med rätt tålamod. Hemlösa Tassar är en no-kill förening så om det senare skulle visa sig att hon lider av någon sjukdom eller behöver annan vårdåtgärd så bekostar vi det och ger henne all den tid hon behöver, säger Melissa.

I samband med att man hämtade Lee på Granngårdens lager passade man även på att kika igenom bilderna från den kamera som placerats ut i anslutning till fällan. Där visade det sig att det faktiskt fanns ytterligare en katt som tagit sin tillflykt på lagret.

– Det är ju inte helt omöjligt att det är ett barn, förälder eller dylikt till denna. För två år sedan fångade vi in en kattmamma och kattungar vid Hidingen, det kan ju vara från samma familj. Vi har sagt att personalen får hålla lite koll så hjälper vi självklart den kissen också i så fall, avslutar Melissa glatt.

 

Publicerad 28 januari 2021 klockan 08:21

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”

Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.

27 november 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra


Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Smånissarna Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage julade till det med deras chokladhjul. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.

24 november 2025 klockan 12:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes - men varför är ...
18 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-27 15:55