Kristdemokraterna i Lindesberg ställer nu barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson, mot väggen och vill reda ut hur miljön för småbarn på dagis egentligen är. Mår barn och personal verkligen bra idag av växande barngrupper? Att för stora barngrupper inte är bra för de små är ju ett välkänt faktum, konstaterar kristdemokraterna. Man vill därför i en interpellation reda ut begreppen. Skrivelsen ser ut som följer:
Interpellation: Ang. minigrupper på dagis.
Det är allmänt känt, att ett- och tvååringar inte klarar av att vistas i alltför stora grupper hela dagarna utan att deras utveckling påverkas negativt. Många äldre barn har också behov av att vara i mindre grupper.
Maxtaxan har nyligen införts i de flesta kommunerna i landet och redan nu kan vi se att barngrupperna på många daghem blivit alltför stora.
– Hur ser läget ut i Lindesbergs kommun just nu? Har vistelsetiderna ökat?
– Har barngrupperna blivit större? Är det fler barn på förmiddagarna?
– Finns det något ”tak” för hur stora barngrupperna kan vara? – Finns det en gräns för hur stora grupperna högst ska vara i respektive åldersgrupp.
– Hur ser situationen ut för personalen?
– Löser maxtaxan kommunens ekonomiska problem eller har vi fått ökade kostnader?
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.