Kristdemokraterna i Lindesberg ställer nu barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson, mot väggen och vill reda ut hur miljön för småbarn på dagis egentligen är. Mår barn och personal verkligen bra idag av växande barngrupper? Att för stora barngrupper inte är bra för de små är ju ett välkänt faktum, konstaterar kristdemokraterna. Man vill därför i en interpellation reda ut begreppen. Skrivelsen ser ut som följer:
Interpellation: Ang. minigrupper på dagis.
Det är allmänt känt, att ett- och tvååringar inte klarar av att vistas i alltför stora grupper hela dagarna utan att deras utveckling påverkas negativt. Många äldre barn har också behov av att vara i mindre grupper.
Maxtaxan har nyligen införts i de flesta kommunerna i landet och redan nu kan vi se att barngrupperna på många daghem blivit alltför stora.
– Hur ser läget ut i Lindesbergs kommun just nu? Har vistelsetiderna ökat?
– Har barngrupperna blivit större? Är det fler barn på förmiddagarna?
– Finns det något ”tak” för hur stora barngrupperna kan vara? – Finns det en gräns för hur stora grupperna högst ska vara i respektive åldersgrupp.
– Hur ser situationen ut för personalen?
– Löser maxtaxan kommunens ekonomiska problem eller har vi fått ökade kostnader?
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.