Kristdemokraterna i Lindesberg ställer nu barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson, mot väggen och vill reda ut hur miljön för småbarn på dagis egentligen är. Mår barn och personal verkligen bra idag av växande barngrupper? Att för stora barngrupper inte är bra för de små är ju ett välkänt faktum, konstaterar kristdemokraterna. Man vill därför i en interpellation reda ut begreppen. Skrivelsen ser ut som följer:
Interpellation: Ang. minigrupper på dagis.
Det är allmänt känt, att ett- och tvååringar inte klarar av att vistas i alltför stora grupper hela dagarna utan att deras utveckling påverkas negativt. Många äldre barn har också behov av att vara i mindre grupper.
Maxtaxan har nyligen införts i de flesta kommunerna i landet och redan nu kan vi se att barngrupperna på många daghem blivit alltför stora.
– Hur ser läget ut i Lindesbergs kommun just nu? Har vistelsetiderna ökat?
– Har barngrupperna blivit större? Är det fler barn på förmiddagarna?
– Finns det något ”tak” för hur stora barngrupperna kan vara? – Finns det en gräns för hur stora grupperna högst ska vara i respektive åldersgrupp.
– Hur ser situationen ut för personalen?
– Löser maxtaxan kommunens ekonomiska problem eller har vi fått ökade kostnader?
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.