INSÄNDARE/DEBATT: Vi kristdemokrater i Lindesberg har vid ett flertal tillfällen försökt att få svar på vad man har tänkt att tjäna ekonomiskt på denna nedskärning på akuten.
Enligt beslut i hälso- och sjukvårdsnämnden så ska man stänga ned akutortopedin på helger och vardagar mellan 21:00-07:30. fr.o.m den 28/9. Även primärjouren tas bort under dessa tider. På grund av detta beslut så kommer man att behöva köra ca 1000 extra ambulans transporter till Örebro enligt uppgifter från närsjukvården. Detta medför att man måste utöka ambulansverksamheten i den norra länsdelen för att säkra upp patientsäkerheten.
Enligt regionen så blir kostnad för att utöka ambulansverksamheten med 1:st ambulans inklusive personal ca 9 milj kr/år.
Man skapar även en oro på Lasarettet som medför en risk för att personalen inte trivs och man har redan sett att kompetent personal har sagt upp sig.
Tar man bort kirurgin och primärjouren så försämras den standard som har skapat det goda rykte som Linde Lasarett har bland patienter och anställda idag.
2018 var man bästa sjukhus i Sverige enligt en enkät gällande patientnöjdhet. Sjukhuset låg också i topp i en enkät bland AT-läkare i Sverige. AT-läkare ansåg att det var en stor fördel att tjänstgöra på ett mindre sjukhus eftersom man då fick arbeta inom flera olika områden under sin AT.
Förlorar man detta rykte så kan det medföra att det blir svårare att rekrytera kompetent personal och då kan det gå på samma sätt som det gjort på andra mindre Lasarett i våra grannregioner.
Som vi skrev i en insändare redan i februari så kräver vi att regionen tar fram en handlingsplan för en långsiktig utveckling av våra lasarett i regionen. Detta för att vi ska kunna behålla den goda kvalitet som vi har på Lindesbergs lasarett idag. Vi vill se en utveckling och inte en avveckling av våra Lasarett i Regionen.
Kristdemokraterna i Lindesberg
Markus Lundin
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.