INSÄNDARE/DEBATT: Vi kristdemokrater i Lindesberg har vid ett flertal tillfällen försökt att få svar på vad man har tänkt att tjäna ekonomiskt på denna nedskärning på akuten.
Enligt beslut i hälso- och sjukvårdsnämnden så ska man stänga ned akutortopedin på helger och vardagar mellan 21:00-07:30. fr.o.m den 28/9. Även primärjouren tas bort under dessa tider. På grund av detta beslut så kommer man att behöva köra ca 1000 extra ambulans transporter till Örebro enligt uppgifter från närsjukvården. Detta medför att man måste utöka ambulansverksamheten i den norra länsdelen för att säkra upp patientsäkerheten.
Enligt regionen så blir kostnad för att utöka ambulansverksamheten med 1:st ambulans inklusive personal ca 9 milj kr/år.
Man skapar även en oro på Lasarettet som medför en risk för att personalen inte trivs och man har redan sett att kompetent personal har sagt upp sig.
Tar man bort kirurgin och primärjouren så försämras den standard som har skapat det goda rykte som Linde Lasarett har bland patienter och anställda idag.
2018 var man bästa sjukhus i Sverige enligt en enkät gällande patientnöjdhet. Sjukhuset låg också i topp i en enkät bland AT-läkare i Sverige. AT-läkare ansåg att det var en stor fördel att tjänstgöra på ett mindre sjukhus eftersom man då fick arbeta inom flera olika områden under sin AT.
Förlorar man detta rykte så kan det medföra att det blir svårare att rekrytera kompetent personal och då kan det gå på samma sätt som det gjort på andra mindre Lasarett i våra grannregioner.
Som vi skrev i en insändare redan i februari så kräver vi att regionen tar fram en handlingsplan för en långsiktig utveckling av våra lasarett i regionen. Detta för att vi ska kunna behålla den goda kvalitet som vi har på Lindesbergs lasarett idag. Vi vill se en utveckling och inte en avveckling av våra Lasarett i Regionen.
Kristdemokraterna i Lindesberg
Markus Lundin
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.