DEBATT: Detta är en fråga som vi i KD Lindesberg ställde innan valet 2018. Redan då såg vi att det fanns en farhåga för kraftiga försämringar på flera av Lindesbergs lasaretts verksamheter. Redan då började diskussionen om diverse förändringar och omorganisation på våra lasarett i regionen.
2018-2019 så gjorde de styrande på lasarettet en kraftig omorganisation på flertalet avdelningar på lasarettet vilket ledde till en stor oro bland de anställda och att lasarettet tappade mycket kompetent personal till angränsande regioner.
Sedan kom förslaget att stänga ned viss verksamhet på akuten mellan 21:00-07:00 på vardagar och 21:00 fredag till 07:00 måndag. Det verkställdes hösten 2020. Genom detta förslag så ville man spara 5-7 miljoner kronor/år. Det orsakade ytterligare oro bland de anställda och nu också bland invånare och företag i Lindesbergs kommun. Man orsakade en situation med högre press på personalen att hinna avsluta operationer eller att inte påbörja vissa operationer inom tidsramen. Man orsakade också en högre press på den redan ansträngda situationen för ambulansverksamheten i de norra delarna av länet. Konsekvensen blev att kompetent personal lämnade verksamheten i ännu högre utsträckning.
Beslutet skulle utredas efter 6 månader men nu har man valt att skjuta det på framtiden vilket skapar ytterligare oro och otrygghet bland lasarettets anställda på berörda avdelningar.
Beslut har också fattats om att slå ihop ambulansverksamheten i regionen från tre separata organisationer till en länsklinik, styrd från Örebro. Även detta skapade ytterligare oro bland personalen. Denna förändring kommer ställa höga krav på förutsättningar för samverkan i praktiken för att de tre organisationerna ska få en chans att hitta gemensamma lösningar.
2018 var Lindesbergs lasarett ett av de högst rankade lasaretten i Sverige enligt en patientnöjdhets-enkät. Lasarettet låg även i topp på AT-läkarnas utvärdering av platser för tjänstgöring. Dessa två perspektiv var KD Lindesberg väldigt stolta över och insåg också vikten av att ta vara på.
Redan 2018 beskrev KD Lindesberg behovet av en handlingsplan för Lindesbergs Lasaretts utveckling. Det behovet är lika stort idag, om inte större.
Vad blir nästa förslag på nedmontering av en fungerande verksamhet?
Regionen behöver avbryta nedmonteringen av Lindesbergs och andra lasarett i Örebro region. KD Lindesberg vill utveckla vården, inte avveckla. Vi vill skapa en trygghet bland de anställda igen så verksamhetens kompetenta personal stannar kvar. Vi vill också erbjuda invånarna kvalitativ vård i Lindesberg under dygnets alla timmar.
Markus Lundin
Ordförande KD Lindesberg
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.