PRESSMEDDELANDE: Frågan om badet på Loppholmarna i centrala Lindesberg har blivit en politisk prestigefråga i negativ mening. Eftersom man inte var först på bollen så vill inte den politiska majoriteten i Lindesberg (S och C) erkänna att det är ett bra förslag. I kommunfullmäktige i måndags så avslogs motionen om att återuppbygga ett bad på Loppholmarna med röstsiffrorna 23 mot 20. Vi i KD, L och M reserverade oss mot beslutet.
Se reservationen nedan
Vi vill att det skall anläggas en badplats på Loppholmen och reserverar oss mot kommunfullmäktiges beslut till förmån för eget yrkande.
Kommunfullmäktige beslutade i november att återremittera ärendet till kommunledningskontoret med motivering att:
• redovisa driftkostnad för ett friluftsbad på Loppholmarna enligt det förslag som Samhällsbyggnad Bergslagen presenterades för kommunstyrelsen den 25 februari 2020. I driftkostnaden ska även kapitaltjänstkostnaden ingå, det vill säga räntekostnad för investeringen (6.3 milj. Kr) och avskrivning av densamma.
• undersöka möjligheten till delfinansiering av nu aktuell investering från bolag inom i första hand bostads- och byggentreprenadverksamhet. De kommunala bolagen Falab och Libo skall också ingå i undersökningen. Ovanstående ska göras eftersom det framkommit att det finns sådant intresse för att höja attraktiviteten för bostäder mm i Lindesbergs tätort.
• undersöka möjligheten till förlängning av tillståndet från Mark- och Miljödomstolen till muddring m.m. som löper ut under våren 2022. utreda vad konsekvenserna blir för vattenkvaliteten i Lindessjön och nedströms när det planerade lokala omhändertagande av dagvatten från Kristinavägen inte blir av och vad ersättningen blir
Av dessa frågor har endast en redovisats. Att den ”borttappade” LOD-dammen skall anläggas vilket är bra. Det är dock inte bra att majoritetens saktfärdighet har kostat skattebetalarna cirka 2 miljoner kronor i uteblivet statsstöd för dammen. Övriga frågor är fortfarande obesvarade och frågan är varför. Kan det vara en kombination av politisk prestige och dåligt ledarskap?
Den nu aktuella investeringen är cirka 5,5 miljoner och för att få ett perspektiv på detta överskred majoriteten ett investeringsanslag med 7,2 miljoner under 2020 för en bussangöringsplats utan såvitt känt någon som helst diskussion.
Vår uppfattning är att det finns ett stort behov av en badplats centralt i Lindesberg. Idag finns inget bad i Lindesbergs som klarar av en större mängd badgäster. De mindre bad som finns runt Lindessjön rymmer inte så många besökare, har inga eller få parkeringsplatser och saknar sanitära faciliteter.
En placering av ett bad på Loppholmen ger möjligheter att använda Arenans resurser och det ligger dessutom nära centrum med affärer, restauranger och annan service. Det finns också färdiga tillstånd från Mark och Miljödomstolen beträffande muddring m m och planer för iordningställande av Loppholmen. De tillstånd som finns har kostat skattebetalarna mycket pengar att ta fram och kommer att gå ut inom kort. Driftskostnaderna efter iordningsställande beräknas bli låga och investeringskostnaden skrivs av på mycket lång tid så det är ingen dyr investering räknat över tid.
Vi tycker att det är dags att lösa badplatsfrågan på Loppholmen nu en gång för alla!
Markus Lundin (KD) Pär-Ove Lindqvist (M) Nils Detlofsson (L)
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.