PRESSMEDDELANDE: Frågan om badet på Loppholmarna i centrala Lindesberg har blivit en politisk prestigefråga i negativ mening. Eftersom man inte var först på bollen så vill inte den politiska majoriteten i Lindesberg (S och C) erkänna att det är ett bra förslag. I kommunfullmäktige i måndags så avslogs motionen om att återuppbygga ett bad på Loppholmarna med röstsiffrorna 23 mot 20. Vi i KD, L och M reserverade oss mot beslutet.
Se reservationen nedan
Vi vill att det skall anläggas en badplats på Loppholmen och reserverar oss mot kommunfullmäktiges beslut till förmån för eget yrkande.
Kommunfullmäktige beslutade i november att återremittera ärendet till kommunledningskontoret med motivering att:
• redovisa driftkostnad för ett friluftsbad på Loppholmarna enligt det förslag som Samhällsbyggnad Bergslagen presenterades för kommunstyrelsen den 25 februari 2020. I driftkostnaden ska även kapitaltjänstkostnaden ingå, det vill säga räntekostnad för investeringen (6.3 milj. Kr) och avskrivning av densamma.
• undersöka möjligheten till delfinansiering av nu aktuell investering från bolag inom i första hand bostads- och byggentreprenadverksamhet. De kommunala bolagen Falab och Libo skall också ingå i undersökningen. Ovanstående ska göras eftersom det framkommit att det finns sådant intresse för att höja attraktiviteten för bostäder mm i Lindesbergs tätort.
• undersöka möjligheten till förlängning av tillståndet från Mark- och Miljödomstolen till muddring m.m. som löper ut under våren 2022. utreda vad konsekvenserna blir för vattenkvaliteten i Lindessjön och nedströms när det planerade lokala omhändertagande av dagvatten från Kristinavägen inte blir av och vad ersättningen blir
Av dessa frågor har endast en redovisats. Att den ”borttappade” LOD-dammen skall anläggas vilket är bra. Det är dock inte bra att majoritetens saktfärdighet har kostat skattebetalarna cirka 2 miljoner kronor i uteblivet statsstöd för dammen. Övriga frågor är fortfarande obesvarade och frågan är varför. Kan det vara en kombination av politisk prestige och dåligt ledarskap?
Den nu aktuella investeringen är cirka 5,5 miljoner och för att få ett perspektiv på detta överskred majoriteten ett investeringsanslag med 7,2 miljoner under 2020 för en bussangöringsplats utan såvitt känt någon som helst diskussion.
Vår uppfattning är att det finns ett stort behov av en badplats centralt i Lindesberg. Idag finns inget bad i Lindesbergs som klarar av en större mängd badgäster. De mindre bad som finns runt Lindessjön rymmer inte så många besökare, har inga eller få parkeringsplatser och saknar sanitära faciliteter.
En placering av ett bad på Loppholmen ger möjligheter att använda Arenans resurser och det ligger dessutom nära centrum med affärer, restauranger och annan service. Det finns också färdiga tillstånd från Mark och Miljödomstolen beträffande muddring m m och planer för iordningställande av Loppholmen. De tillstånd som finns har kostat skattebetalarna mycket pengar att ta fram och kommer att gå ut inom kort. Driftskostnaderna efter iordningsställande beräknas bli låga och investeringskostnaden skrivs av på mycket lång tid så det är ingen dyr investering räknat över tid.
Vi tycker att det är dags att lösa badplatsfrågan på Loppholmen nu en gång för alla!
Markus Lundin (KD) Pär-Ove Lindqvist (M) Nils Detlofsson (L)
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.