Lindesberg skulle bättre leva upp till epitetet sjöstaden om möjligheterna att ha båt i sjön blir bättre än vad som är fallet idag. Detta menar Kristdemokraterna, som i en motion påpekar att tillgången till båtplatser är mycket liten i förhållande till en mycket stor efterfrågan.
Enligt KD:s uppgifter skall ett 60-tal båtägare ha stått i kö för en båtplats förra sommaren. I en stad som marknadsför sig som ”sjöstad” är brist på båtplatser – och även gästbryggor – något som bör åtgärdas, menar partiet genom Markus Lundin och Margareta Andergard. Motionen i sin helhet finns att läsa nedan.
Lindesberg kallar sig sjöstaden. Det finns många i Lindesberg med omnejd som har båt. I förhållande till antal båtar finns det alltför få bryggplatser runt om Lindessjön för att möta upp behovet och i realiteten leva upp till epitetet sjöstaden.
Förra sommaren så stod ett 60 tal båtägare i kö för att få en båtplats i Lindessjön.
Nu när Gröna bron ska tas bort föreslår KD att man undersöker möjligheten att förlänga Libos bryggor för att bättre möta upp behovet av båtplatser. Ett ökat antal båtplatser på båda sidor om ån för uthyrning skulle utgöra en mer samlad båthamn/marina.
KD föreslår vidare att en förfrågan ställs till den befintliga båtklubben i Lindesberg om intresse finns från deras håll att anlägga en brygga vid platsen.
KD föreslår också att tillgången på gästbryggor också bör ses över. En vacker sommardag befinner sig många båtar ute på Lindessjön. Idag finns ett fåtal platser där man kan gå iland på för att t.ex. äta eller att göra ärenden på stan. De få platserna som finns är inte tillräckligt tydligt utmärkta och är för få till antalet.
Med utgångspunkt i ovan förslag skulle Lindesberg bättre leva upp till epitetet sjöstaden.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.