Lindesberg skulle bättre leva upp till epitetet sjöstaden om möjligheterna att ha båt i sjön blir bättre än vad som är fallet idag. Detta menar Kristdemokraterna, som i en motion påpekar att tillgången till båtplatser är mycket liten i förhållande till en mycket stor efterfrågan.
Enligt KD:s uppgifter skall ett 60-tal båtägare ha stått i kö för en båtplats förra sommaren. I en stad som marknadsför sig som ”sjöstad” är brist på båtplatser – och även gästbryggor – något som bör åtgärdas, menar partiet genom Markus Lundin och Margareta Andergard. Motionen i sin helhet finns att läsa nedan.
Lindesberg kallar sig sjöstaden. Det finns många i Lindesberg med omnejd som har båt. I förhållande till antal båtar finns det alltför få bryggplatser runt om Lindessjön för att möta upp behovet och i realiteten leva upp till epitetet sjöstaden.
Förra sommaren så stod ett 60 tal båtägare i kö för att få en båtplats i Lindessjön.
Nu när Gröna bron ska tas bort föreslår KD att man undersöker möjligheten att förlänga Libos bryggor för att bättre möta upp behovet av båtplatser. Ett ökat antal båtplatser på båda sidor om ån för uthyrning skulle utgöra en mer samlad båthamn/marina.
KD föreslår vidare att en förfrågan ställs till den befintliga båtklubben i Lindesberg om intresse finns från deras håll att anlägga en brygga vid platsen.
KD föreslår också att tillgången på gästbryggor också bör ses över. En vacker sommardag befinner sig många båtar ute på Lindessjön. Idag finns ett fåtal platser där man kan gå iland på för att t.ex. äta eller att göra ärenden på stan. De få platserna som finns är inte tillräckligt tydligt utmärkta och är för få till antalet.
Med utgångspunkt i ovan förslag skulle Lindesberg bättre leva upp till epitetet sjöstaden.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.