Lindesberg skulle bättre leva upp till epitetet sjöstaden om möjligheterna att ha båt i sjön blir bättre än vad som är fallet idag. Detta menar Kristdemokraterna, som i en motion påpekar att tillgången till båtplatser är mycket liten i förhållande till en mycket stor efterfrågan.
Enligt KD:s uppgifter skall ett 60-tal båtägare ha stått i kö för en båtplats förra sommaren. I en stad som marknadsför sig som ”sjöstad” är brist på båtplatser – och även gästbryggor – något som bör åtgärdas, menar partiet genom Markus Lundin och Margareta Andergard. Motionen i sin helhet finns att läsa nedan.
Lindesberg kallar sig sjöstaden. Det finns många i Lindesberg med omnejd som har båt. I förhållande till antal båtar finns det alltför få bryggplatser runt om Lindessjön för att möta upp behovet och i realiteten leva upp till epitetet sjöstaden.
Förra sommaren så stod ett 60 tal båtägare i kö för att få en båtplats i Lindessjön.
Nu när Gröna bron ska tas bort föreslår KD att man undersöker möjligheten att förlänga Libos bryggor för att bättre möta upp behovet av båtplatser. Ett ökat antal båtplatser på båda sidor om ån för uthyrning skulle utgöra en mer samlad båthamn/marina.
KD föreslår vidare att en förfrågan ställs till den befintliga båtklubben i Lindesberg om intresse finns från deras håll att anlägga en brygga vid platsen.
KD föreslår också att tillgången på gästbryggor också bör ses över. En vacker sommardag befinner sig många båtar ute på Lindessjön. Idag finns ett fåtal platser där man kan gå iland på för att t.ex. äta eller att göra ärenden på stan. De få platserna som finns är inte tillräckligt tydligt utmärkta och är för få till antalet.
Med utgångspunkt i ovan förslag skulle Lindesberg bättre leva upp till epitetet sjöstaden.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.