Lindesberg skulle bättre leva upp till epitetet sjöstaden om möjligheterna att ha båt i sjön blir bättre än vad som är fallet idag. Detta menar Kristdemokraterna, som i en motion påpekar att tillgången till båtplatser är mycket liten i förhållande till en mycket stor efterfrågan.
Enligt KD:s uppgifter skall ett 60-tal båtägare ha stått i kö för en båtplats förra sommaren. I en stad som marknadsför sig som ”sjöstad” är brist på båtplatser – och även gästbryggor – något som bör åtgärdas, menar partiet genom Markus Lundin och Margareta Andergard. Motionen i sin helhet finns att läsa nedan.
Lindesberg kallar sig sjöstaden. Det finns många i Lindesberg med omnejd som har båt. I förhållande till antal båtar finns det alltför få bryggplatser runt om Lindessjön för att möta upp behovet och i realiteten leva upp till epitetet sjöstaden.
Förra sommaren så stod ett 60 tal båtägare i kö för att få en båtplats i Lindessjön.
Nu när Gröna bron ska tas bort föreslår KD att man undersöker möjligheten att förlänga Libos bryggor för att bättre möta upp behovet av båtplatser. Ett ökat antal båtplatser på båda sidor om ån för uthyrning skulle utgöra en mer samlad båthamn/marina.
KD föreslår vidare att en förfrågan ställs till den befintliga båtklubben i Lindesberg om intresse finns från deras håll att anlägga en brygga vid platsen.
KD föreslår också att tillgången på gästbryggor också bör ses över. En vacker sommardag befinner sig många båtar ute på Lindessjön. Idag finns ett fåtal platser där man kan gå iland på för att t.ex. äta eller att göra ärenden på stan. De få platserna som finns är inte tillräckligt tydligt utmärkta och är för få till antalet.
Med utgångspunkt i ovan förslag skulle Lindesberg bättre leva upp till epitetet sjöstaden.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.