Efter 10 år i storstaden återvände Kicki Westergren till hemkommunen och med i bagaget fanns ett företag vid namn Kixon. Idag driver hon företaget med framgång och siktar på att i framtiden hålla en personalstab om 10 anställda.
I företaget Kixon är ingen för gammal eller för ung. En blandning av generationerna skapar bara bättre förutsättningar, menar Kicki vars yngsta anställda är 19 år och den äldsta 65 år.
-Jag har lyckats få tag på några riktiga guldkorn och jättehärliga människor att få arbeta med. Då är det ju också väldigt roligt att hålla på med det här, förklarar hon.
Hon förklarar vidare att det är företagets A och O att ”se personen” och människan man arbetar med, oavsett om det är en kund eller en anställd.
Kicki Westergren bor idag i Ramsberg tillsammans med familjen, sin man och ett barn. Företaget Kixon startade hon år 2000 i Stockholm där hon bodde under en 10-årsperiod. När hon för drygt ett år sedan återvände hem tog hon tillfället i akt och lät företaget växa utanför storstadsregionen genom att ta företaget med sig.
-I Stockholm har jag 14 anställda och cirka 50 återkommande kunder. I Lindesberg är vi fyra som jobbar och har idag ca 17 fasta kunder. Men naturligtvis hoppas och tror jag på expandering och fler kunder i framtiden, säger hon.
-Målsättningen är att ha 10 anställda i framtiden, tillägger en mycket målmedveten företagare.
Företaget Kixon erbjuder städtjänster till företag och privatpersoner och omsätter cirka 2,5 miljoner kronor om året. Innan företaget startades arbetade Kicki Westergren som undersköterska samt en tid i Vattenfestivalens organisation.
Fakta Kicki Westergren
Ålder: 31 år.
Bor: Ramsberg (sedan 2004).
Född och uppväxt: Lindesberg / Gusselhyttan.
Utbildning/yrke: Undersköterska samt div. utbildningar genom arbeten.
Familj: Gift. Har en son på 9 månader.
Tycker om: Hålla på i trädgården, naturintresse.
Tycker illa om: När människor behandlar andra människor illa.
Drömmar: Att få ordentlig snurr på företaget i Lindesberg.
Kontaktinformation: www.kixon.se
Har Du startat eget företag och vill berätta om din verksamhet? Tipsa oss om det>>
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.