Efter 10 år i storstaden återvände Kicki Westergren till hemkommunen och med i bagaget fanns ett företag vid namn Kixon. Idag driver hon företaget med framgång och siktar på att i framtiden hålla en personalstab om 10 anställda.
I företaget Kixon är ingen för gammal eller för ung. En blandning av generationerna skapar bara bättre förutsättningar, menar Kicki vars yngsta anställda är 19 år och den äldsta 65 år.
-Jag har lyckats få tag på några riktiga guldkorn och jättehärliga människor att få arbeta med. Då är det ju också väldigt roligt att hålla på med det här, förklarar hon.
Hon förklarar vidare att det är företagets A och O att ”se personen” och människan man arbetar med, oavsett om det är en kund eller en anställd.
Kicki Westergren bor idag i Ramsberg tillsammans med familjen, sin man och ett barn. Företaget Kixon startade hon år 2000 i Stockholm där hon bodde under en 10-årsperiod. När hon för drygt ett år sedan återvände hem tog hon tillfället i akt och lät företaget växa utanför storstadsregionen genom att ta företaget med sig.
-I Stockholm har jag 14 anställda och cirka 50 återkommande kunder. I Lindesberg är vi fyra som jobbar och har idag ca 17 fasta kunder. Men naturligtvis hoppas och tror jag på expandering och fler kunder i framtiden, säger hon.
-Målsättningen är att ha 10 anställda i framtiden, tillägger en mycket målmedveten företagare.
Företaget Kixon erbjuder städtjänster till företag och privatpersoner och omsätter cirka 2,5 miljoner kronor om året. Innan företaget startades arbetade Kicki Westergren som undersköterska samt en tid i Vattenfestivalens organisation.
Fakta Kicki Westergren
Ålder: 31 år.
Bor: Ramsberg (sedan 2004).
Född och uppväxt: Lindesberg / Gusselhyttan.
Utbildning/yrke: Undersköterska samt div. utbildningar genom arbeten.
Familj: Gift. Har en son på 9 månader.
Tycker om: Hålla på i trädgården, naturintresse.
Tycker illa om: När människor behandlar andra människor illa.
Drömmar: Att få ordentlig snurr på företaget i Lindesberg.
Kontaktinformation: www.kixon.se
Har Du startat eget företag och vill berätta om din verksamhet? Tipsa oss om det>>
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.