Många sökte sig till Munkhyttans skola i söndags. Foto: Leif Andersson
Kilovis med paj och litervis med vaniljsås gick åt i ett nafs
I söndags höll Lindesbergs Hembygdsförening den allra sista ”sommarsöndagen” vid Munkhyttans skola för i år. Sedan i mitten av juni har man välkomnat allmänheten dit för ett, som man uttrycker det, coronaanpassat umgänge i avkopplande miljö. När man så i söndags hade dukat upp för säsongsavslutning, kom det överraskande många besökare dit.
– Det kom mer än dubbelt så många jämfört med tidigare söndagar i sommar, så det var riktigt roligt och vi hade ju bra väder också, berättar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
På grund av rådande coronarestriktioner och förbud, ställdes de populära sommaraktiviteterna vid Munkhyttans skola in detta året. Tidigare har man hållit den gamla skolbyggnaden öppen för allmänheten och samtidigt hållit olika aktiviteter som skattjakter, hattparader och andra uppskattade teman. I år blev det inget sådant sommarprogram.
Trivsel och trevnad under enkla och uppskattade former har varit den röda tråden för Lindesbergs Hembygdsförening i sommar. Foto: Ingegerd Olofsson
– Vi kände ju ändå att det finns ett behov att umgås och att komma ut. Därför valde vi att stänga skolan och hålla oss utomhus istället, där man kan hålla avstånd till varandra. Det har fungerat bra och vi har haft cirka 15-20 besökare vid varje tillfälle nu under sommaren, berättar Ingegerd Olofsson.
Foto: Ingegerd Olofsson
När man i söndags skulle knyta ihop säcken för den här gången, var det under absolut bästa omständigheter. Den stora parkeringen kändes plötsligt inte längre så stor i takt med att det fylldes på med bilar.
– Det var helt fantastiskt. Det var nog omkring 25 bilar som mest på parkeringen och ett 40-tal besökare. Det kom så många, att vi inte ens hade fika så det räckte till alla. Vi hade ordnat en hel plåt med smulpaj och blandat tre liter vaniljsås, men det räckte ju inte till alla, tyvärr. Det kändes lite tråkigt, men vi hade naturligtvis inte förväntat oss att det skulle komma så här många, berättar Ingegerd.
Foto: Ingegerd Olofsson
På plats fanns också ”Ullgruppen” vars stora intresse för ull och vad man kan göra med det samt vilken fårras som ger den bästa ullen var frågor som avhandlades.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...