Många sökte sig till Munkhyttans skola i söndags. Foto: Leif Andersson
Kilovis med paj och litervis med vaniljsås gick åt i ett nafs
I söndags höll Lindesbergs Hembygdsförening den allra sista ”sommarsöndagen” vid Munkhyttans skola för i år. Sedan i mitten av juni har man välkomnat allmänheten dit för ett, som man uttrycker det, coronaanpassat umgänge i avkopplande miljö. När man så i söndags hade dukat upp för säsongsavslutning, kom det överraskande många besökare dit.
– Det kom mer än dubbelt så många jämfört med tidigare söndagar i sommar, så det var riktigt roligt och vi hade ju bra väder också, berättar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
På grund av rådande coronarestriktioner och förbud, ställdes de populära sommaraktiviteterna vid Munkhyttans skola in detta året. Tidigare har man hållit den gamla skolbyggnaden öppen för allmänheten och samtidigt hållit olika aktiviteter som skattjakter, hattparader och andra uppskattade teman. I år blev det inget sådant sommarprogram.
Trivsel och trevnad under enkla och uppskattade former har varit den röda tråden för Lindesbergs Hembygdsförening i sommar. Foto: Ingegerd Olofsson
– Vi kände ju ändå att det finns ett behov att umgås och att komma ut. Därför valde vi att stänga skolan och hålla oss utomhus istället, där man kan hålla avstånd till varandra. Det har fungerat bra och vi har haft cirka 15-20 besökare vid varje tillfälle nu under sommaren, berättar Ingegerd Olofsson.
Foto: Ingegerd Olofsson
När man i söndags skulle knyta ihop säcken för den här gången, var det under absolut bästa omständigheter. Den stora parkeringen kändes plötsligt inte längre så stor i takt med att det fylldes på med bilar.
– Det var helt fantastiskt. Det var nog omkring 25 bilar som mest på parkeringen och ett 40-tal besökare. Det kom så många, att vi inte ens hade fika så det räckte till alla. Vi hade ordnat en hel plåt med smulpaj och blandat tre liter vaniljsås, men det räckte ju inte till alla, tyvärr. Det kändes lite tråkigt, men vi hade naturligtvis inte förväntat oss att det skulle komma så här många, berättar Ingegerd.
Foto: Ingegerd Olofsson
På plats fanns också ”Ullgruppen” vars stora intresse för ull och vad man kan göra med det samt vilken fårras som ger den bästa ullen var frågor som avhandlades.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Därför råder ”båtförbud”
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt ...