Många sökte sig till Munkhyttans skola i söndags. Foto: Leif Andersson
Kilovis med paj och litervis med vaniljsås gick åt i ett nafs
I söndags höll Lindesbergs Hembygdsförening den allra sista ”sommarsöndagen” vid Munkhyttans skola för i år. Sedan i mitten av juni har man välkomnat allmänheten dit för ett, som man uttrycker det, coronaanpassat umgänge i avkopplande miljö. När man så i söndags hade dukat upp för säsongsavslutning, kom det överraskande många besökare dit.
– Det kom mer än dubbelt så många jämfört med tidigare söndagar i sommar, så det var riktigt roligt och vi hade ju bra väder också, berättar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
På grund av rådande coronarestriktioner och förbud, ställdes de populära sommaraktiviteterna vid Munkhyttans skola in detta året. Tidigare har man hållit den gamla skolbyggnaden öppen för allmänheten och samtidigt hållit olika aktiviteter som skattjakter, hattparader och andra uppskattade teman. I år blev det inget sådant sommarprogram.
Trivsel och trevnad under enkla och uppskattade former har varit den röda tråden för Lindesbergs Hembygdsförening i sommar. Foto: Ingegerd Olofsson
– Vi kände ju ändå att det finns ett behov att umgås och att komma ut. Därför valde vi att stänga skolan och hålla oss utomhus istället, där man kan hålla avstånd till varandra. Det har fungerat bra och vi har haft cirka 15-20 besökare vid varje tillfälle nu under sommaren, berättar Ingegerd Olofsson.
Foto: Ingegerd Olofsson
När man i söndags skulle knyta ihop säcken för den här gången, var det under absolut bästa omständigheter. Den stora parkeringen kändes plötsligt inte längre så stor i takt med att det fylldes på med bilar.
– Det var helt fantastiskt. Det var nog omkring 25 bilar som mest på parkeringen och ett 40-tal besökare. Det kom så många, att vi inte ens hade fika så det räckte till alla. Vi hade ordnat en hel plåt med smulpaj och blandat tre liter vaniljsås, men det räckte ju inte till alla, tyvärr. Det kändes lite tråkigt, men vi hade naturligtvis inte förväntat oss att det skulle komma så här många, berättar Ingegerd.
Foto: Ingegerd Olofsson
På plats fanns också ”Ullgruppen” vars stora intresse för ull och vad man kan göra med det samt vilken fårras som ger den bästa ullen var frågor som avhandlades.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...