På måndag kväll den 28 september försvinner primärjouren vid den mottagning som fram till detta datum varit en Akutmottagning vid Akutsjukhuset i Lindesberg.
I NA kan vi i dag, torsdag, läsa om hur de som bor i den norra länsdelen framledes ska förfara vid vissa skador och sjukdomar och upplever problem. – Åk till USÖ eller Karlskoga om du -har fastnat med fingrarna i en fräs – ramlat ner från en byggnadsställning – är tolv år och har svåra feberproblem – är gammal gubbe och har svårt att kissa – slått huvudet i en plåtkant – är påkörd av en lastbil – vält med en traktorgrävare – kolliderat med bil och motorcykel – ramlat ner för en källartrappa – är en tonåring som har ont i nedre delen av magen – är gammal och har fallit och har ont.
Samtidigt kan vi för tredje dagen i rad läsa om den pressade situationen på USÖ-akuten. ”Nu är det kris” säger sjukvårdsdirektören. Personalen vittnar om kaos. Men verksamhetschefen vid akutkliniken USÖ säger att det är en missuppfattning. Nu får de i alla fall tusentals ytterligare patienter när primärjouren i kirurgi i Lindesberg delvis dras in.
Utsläppet av växthusgaser måste enligt dagens ledare i NA minska med 55% till år 2030 för att rädda klimatet. Men, säger ledningen för Örebro Läns region – blir ni sjuka i norra länsdelen ska ni åka till Örebro eller Karlskoga med bil eller ambulans. Följden blir ökade utsläpp. För det är väl sällan det passar med tåg eller buss nattetid, särskilt om man inte mår bra.
Enligt dagens LindeNytt ligger Lindesberg kvar på en dålig placering i Svensk Näringslivs ranking. Nummer 285 av landets 290 kommuner. Just nu är våra företag bekymrade för följderna av den försämring för dem som följer av neddragningen av primärjouren på Lasarettets Akutmottagning. Men Regionstyrelsens ordförande vill inte träffa dem innan neddragningen.
Lindesberg 24 september 2020
Ingemar Engstrand, Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg istället för landsvägen. Det är sådan jag är och många av mina tidigare bilder har fotats längs med just dessa omvägar.