Mogrens öppnar idag, onsdag, en ny skobutik på Kungsgatan i Lindesberg.
Allt började på 70-talet med att Carola och Torgny Mogrens mormor Britta Nordberg startade Skohörnan i Hällefors. Numera heter även den butiken Mogren och till våren planerar man ytterligare expansion genom att köpa Lundbergs Skor i Nora. Carola, som vanligtvis jobbar i affären i Hällefors, säger att hon har en stor fördel av att känna alla leverantörer sedan tidigare och de har hjälpt henne mycket. – Det är alltid lättare när en butik är inarbetad och det finns en kundkrets än att börja från noll. Vi kommer inte bara att vara modeinriktade utan kommer även att satsa på praktiska, bekväma skor för människor mellan 0-100 år, berättar Carola Mogren.
Carolina Sollin-Palm (till höger i bild) kommer att vara den som arbetar på heltid med hjälp av Mikaela Eriksson som är timanställd. Carolina har erfarenhet av skobranschen sedan tidigare då hon arbetade på Wedins Skor på Marieberg.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.