Personalen i klädbutiker har i dagarna hittat larmbrickor som har avlägsnats från ett plagg och gömts i ett annat. Detta är inget ovanligt i sig utan händer med jämna mellanrum, men vad som anses desto mer unikt i sammanhanget är att tjuvarna i det ena fallet har visat sig ta till mycket drastiska och märkliga metoder för att avlägsna larmbrickorna.
Det är klädbutiken Titt-in i Lindesberg vars personal tidigare i veckan upptäckte en samling larmbrickor som fått den mest luttrade att höja på ögonbrynen.
– Som du ser har de klippt eller skurit bort larmbrickorna, säger Pernilla Sjöstedt och håller fram larmbrickorna som visar att tjuvarna inte verkar bry sig så mycket om hur plagget ser ut, bara de får det med sig.
– Plaggen blir ju förstörda. Det måste vara någon eller några som inte bryr sig om att ha ett stort hål i jackan, kommenterar Helena Fernström.
Totalt tre jackor och en tröja stals vid detta tillfälle. Brickorna hade tjuvarna lagt i fickan på ett annat plagg i butiken.
Polisen kan inte erinra sig att man hört talas om något liknande i Lindesberg tidigare. Men om man nu skall se något positivt i eländet, så är det att metoden tjuvarna visat prov på kan vara till fördel vid en eventuell utredning (stölden är ej polisanmäld). Om man stulit kläderna för eget ändamål så öronmärker de sig själva.
– Om de går omkring med en ny jacka som har ett stort hål i sig, eller att man tydligt ser en lagning i den nya jackan, så är det självklart till vår fördel om brottet nu kommer att anmälas, kommenterar man hos polisen i Lindesberg.
Även hos Eira Skyttestrand med sin klädbutik iiS, har man i veckan funnit avlägsnade larmbrickor.
Upptäckten gjordes när man såg att två plagg var ”dubbellarmade”, det vill säga att någon lyckats avlägsna larmet från två plagg och fäst dem på två andra. Här skiljer sig alltså tillvägagångssättet från stölden hos Titt-in.
– Ja, här har man använt sig av ett ”verktyg” så att larmbrickan kan tas bort utan att skada plagget man vill stjäla av mig, suckar Eira. Det har varit ganska mycket i vinter och jag måste säga att jag börjar bli så fruktansvärt trött på alla stölder och snatterier vi handlare tar stryk av. Och att polisanmäla leder ju aldrig till något, så man ser ju ingen som helst hjälp att få mot butiksstölderna, avslutar Eira Skyttestrand.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.