Personalen i klädbutiker har i dagarna hittat larmbrickor som har avlägsnats från ett plagg och gömts i ett annat. Detta är inget ovanligt i sig utan händer med jämna mellanrum, men vad som anses desto mer unikt i sammanhanget är att tjuvarna i det ena fallet har visat sig ta till mycket drastiska och märkliga metoder för att avlägsna larmbrickorna.
Det är klädbutiken Titt-in i Lindesberg vars personal tidigare i veckan upptäckte en samling larmbrickor som fått den mest luttrade att höja på ögonbrynen.
– Som du ser har de klippt eller skurit bort larmbrickorna, säger Pernilla Sjöstedt och håller fram larmbrickorna som visar att tjuvarna inte verkar bry sig så mycket om hur plagget ser ut, bara de får det med sig.
– Plaggen blir ju förstörda. Det måste vara någon eller några som inte bryr sig om att ha ett stort hål i jackan, kommenterar Helena Fernström.
Totalt tre jackor och en tröja stals vid detta tillfälle. Brickorna hade tjuvarna lagt i fickan på ett annat plagg i butiken.
Polisen kan inte erinra sig att man hört talas om något liknande i Lindesberg tidigare. Men om man nu skall se något positivt i eländet, så är det att metoden tjuvarna visat prov på kan vara till fördel vid en eventuell utredning (stölden är ej polisanmäld). Om man stulit kläderna för eget ändamål så öronmärker de sig själva.
– Om de går omkring med en ny jacka som har ett stort hål i sig, eller att man tydligt ser en lagning i den nya jackan, så är det självklart till vår fördel om brottet nu kommer att anmälas, kommenterar man hos polisen i Lindesberg.
Även hos Eira Skyttestrand med sin klädbutik iiS, har man i veckan funnit avlägsnade larmbrickor.
Upptäckten gjordes när man såg att två plagg var ”dubbellarmade”, det vill säga att någon lyckats avlägsna larmet från två plagg och fäst dem på två andra. Här skiljer sig alltså tillvägagångssättet från stölden hos Titt-in.
– Ja, här har man använt sig av ett ”verktyg” så att larmbrickan kan tas bort utan att skada plagget man vill stjäla av mig, suckar Eira. Det har varit ganska mycket i vinter och jag måste säga att jag börjar bli så fruktansvärt trött på alla stölder och snatterier vi handlare tar stryk av. Och att polisanmäla leder ju aldrig till något, så man ser ju ingen som helst hjälp att få mot butiksstölderna, avslutar Eira Skyttestrand.
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.