Personalen i klädbutiker har i dagarna hittat larmbrickor som har avlägsnats från ett plagg och gömts i ett annat. Detta är inget ovanligt i sig utan händer med jämna mellanrum, men vad som anses desto mer unikt i sammanhanget är att tjuvarna i det ena fallet har visat sig ta till mycket drastiska och märkliga metoder för att avlägsna larmbrickorna.
Det är klädbutiken Titt-in i Lindesberg vars personal tidigare i veckan upptäckte en samling larmbrickor som fått den mest luttrade att höja på ögonbrynen.
– Som du ser har de klippt eller skurit bort larmbrickorna, säger Pernilla Sjöstedt och håller fram larmbrickorna som visar att tjuvarna inte verkar bry sig så mycket om hur plagget ser ut, bara de får det med sig.
– Plaggen blir ju förstörda. Det måste vara någon eller några som inte bryr sig om att ha ett stort hål i jackan, kommenterar Helena Fernström.
Totalt tre jackor och en tröja stals vid detta tillfälle. Brickorna hade tjuvarna lagt i fickan på ett annat plagg i butiken.
Polisen kan inte erinra sig att man hört talas om något liknande i Lindesberg tidigare. Men om man nu skall se något positivt i eländet, så är det att metoden tjuvarna visat prov på kan vara till fördel vid en eventuell utredning (stölden är ej polisanmäld). Om man stulit kläderna för eget ändamål så öronmärker de sig själva.
– Om de går omkring med en ny jacka som har ett stort hål i sig, eller att man tydligt ser en lagning i den nya jackan, så är det självklart till vår fördel om brottet nu kommer att anmälas, kommenterar man hos polisen i Lindesberg.
Även hos Eira Skyttestrand med sin klädbutik iiS, har man i veckan funnit avlägsnade larmbrickor.
Upptäckten gjordes när man såg att två plagg var ”dubbellarmade”, det vill säga att någon lyckats avlägsna larmet från två plagg och fäst dem på två andra. Här skiljer sig alltså tillvägagångssättet från stölden hos Titt-in.
– Ja, här har man använt sig av ett ”verktyg” så att larmbrickan kan tas bort utan att skada plagget man vill stjäla av mig, suckar Eira. Det har varit ganska mycket i vinter och jag måste säga att jag börjar bli så fruktansvärt trött på alla stölder och snatterier vi handlare tar stryk av. Och att polisanmäla leder ju aldrig till något, så man ser ju ingen som helst hjälp att få mot butiksstölderna, avslutar Eira Skyttestrand.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.