Många Lindesbergare satt säkerligen som på nålar när det var dags för slutaudition i Tv4:s Idol under tisdagskvällen. Flera deltagares drömmar om en artistkarriär gick i stöpet när de fick lämna tävlingen, men för Lindesbergs Chris Kläfford gick det betydligt bättre.
Under tisdagskvällens avsnitt av Idol var det dags för den första delen av slutaudition, där ett hundratal nervösa deltagare återigen skulle framträda inför den hårda juryn. Den här gången stod ett fortsatt deltagande i tävlingen på spel, och många undrade så klart hur det skulle gå för Chris Kläfford från Lindesberg.
Med stor säkerhet greppade han micken och framförde ”Imagine” av John Lennon, och responsen från juryn kom omedelbart.
– Grattis att du är du, Chris, det vill alla vara, sade en mäkta imponerad Alexander Kronlund.
– I think we had a Hallelujah Moment there! utbrast Kishti Tomita.
Så imorgon sjunger Chris vidare i tävlingen, då i gruppmomentet, i hopp om att få fortsätta sin Idolresa.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.