Många Lindesbergare satt säkerligen som på nålar när det var dags för slutaudition i Tv4:s Idol under tisdagskvällen. Flera deltagares drömmar om en artistkarriär gick i stöpet när de fick lämna tävlingen, men för Lindesbergs Chris Kläfford gick det betydligt bättre.
Under tisdagskvällens avsnitt av Idol var det dags för den första delen av slutaudition, där ett hundratal nervösa deltagare återigen skulle framträda inför den hårda juryn. Den här gången stod ett fortsatt deltagande i tävlingen på spel, och många undrade så klart hur det skulle gå för Chris Kläfford från Lindesberg.
Med stor säkerhet greppade han micken och framförde ”Imagine” av John Lennon, och responsen från juryn kom omedelbart.
– Grattis att du är du, Chris, det vill alla vara, sade en mäkta imponerad Alexander Kronlund.
– I think we had a Hallelujah Moment there! utbrast Kishti Tomita.
Så imorgon sjunger Chris vidare i tävlingen, då i gruppmomentet, i hopp om att få fortsätta sin Idolresa.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.