Lindesbergs kommun har fått klagomål, från allmänheten, om att det är för oroligt inne i stadsbiblioteket för att man skall finna anledning att återvända dit. Kulturchef Kristina Öster har förståelse för att vissa kan uppleva det som störande, att många sitter och använder datorer och mobiltelefoner, men menar att det inte är något man kommer sätta stopp för.
– Att hålla sig uppdaterad med en dator eller telefon är inget vi tänker hindra människor från, det är en del av hur samhället ser ut idag och biblioteket är och skall vara en del av samhället, kommenterar Öster.
Det är en privatperson, och tillika frekvent låntagare, som nu upplyst kommunen om att deras upplevelse av biblioteksbesöken inte längre är särskilt trevliga. Anledningen är bland annat att många sitter och håller på med sina mobiltelefoner eller surfar på datorerna, enligt den klagande som efterfrågar en avkopplande plats med utrymme för filosoferande och ett lugn.
Kulturkontoret har tagit del av klagomålet och kulturchef, Kristina Öster, menar att man kan förstå att vissa upplever biblioteket som en mindre lugn plats jämfört med hur det var förr.
– Dels handlar det om att vi har betydligt fler besökare idag än för bara några år sedan. Nu besöker 900 personer biblioteket – varje dag, säger Kristina Öster.
Hon menar också att biblioteket i modern tid är en mötesplats.
– Och det är också många nyanlända som kommer hit och använder datorerna för att hålla sig uppdaterade på vad som händer hemma samt få kontakt med anhöriga och vänner, säger kulturchefen.
Hon understryker dock att biblioteket ändå skall vara en plats för alla och då måste man respektera varandra. Det får inte vara hur stökigt som helst.
– Det får naturligtvis inte bli för högljutt, det finns gränser, säger hon.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.