Lindesbergs kommun har fått klagomål, från allmänheten, om att det är för oroligt inne i stadsbiblioteket för att man skall finna anledning att återvända dit. Kulturchef Kristina Öster har förståelse för att vissa kan uppleva det som störande, att många sitter och använder datorer och mobiltelefoner, men menar att det inte är något man kommer sätta stopp för.
– Att hålla sig uppdaterad med en dator eller telefon är inget vi tänker hindra människor från, det är en del av hur samhället ser ut idag och biblioteket är och skall vara en del av samhället, kommenterar Öster.
Det är en privatperson, och tillika frekvent låntagare, som nu upplyst kommunen om att deras upplevelse av biblioteksbesöken inte längre är särskilt trevliga. Anledningen är bland annat att många sitter och håller på med sina mobiltelefoner eller surfar på datorerna, enligt den klagande som efterfrågar en avkopplande plats med utrymme för filosoferande och ett lugn.
Kulturkontoret har tagit del av klagomålet och kulturchef, Kristina Öster, menar att man kan förstå att vissa upplever biblioteket som en mindre lugn plats jämfört med hur det var förr.
– Dels handlar det om att vi har betydligt fler besökare idag än för bara några år sedan. Nu besöker 900 personer biblioteket – varje dag, säger Kristina Öster.
Hon menar också att biblioteket i modern tid är en mötesplats.
– Och det är också många nyanlända som kommer hit och använder datorerna för att hålla sig uppdaterade på vad som händer hemma samt få kontakt med anhöriga och vänner, säger kulturchefen.
Hon understryker dock att biblioteket ändå skall vara en plats för alla och då måste man respektera varandra. Det får inte vara hur stökigt som helst.
– Det får naturligtvis inte bli för högljutt, det finns gränser, säger hon.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.