Lindesbergs kommun har fått klagomål, från allmänheten, om att det är för oroligt inne i stadsbiblioteket för att man skall finna anledning att återvända dit. Kulturchef Kristina Öster har förståelse för att vissa kan uppleva det som störande, att många sitter och använder datorer och mobiltelefoner, men menar att det inte är något man kommer sätta stopp för.
– Att hålla sig uppdaterad med en dator eller telefon är inget vi tänker hindra människor från, det är en del av hur samhället ser ut idag och biblioteket är och skall vara en del av samhället, kommenterar Öster.
Det är en privatperson, och tillika frekvent låntagare, som nu upplyst kommunen om att deras upplevelse av biblioteksbesöken inte längre är särskilt trevliga. Anledningen är bland annat att många sitter och håller på med sina mobiltelefoner eller surfar på datorerna, enligt den klagande som efterfrågar en avkopplande plats med utrymme för filosoferande och ett lugn.
Kulturkontoret har tagit del av klagomålet och kulturchef, Kristina Öster, menar att man kan förstå att vissa upplever biblioteket som en mindre lugn plats jämfört med hur det var förr.
– Dels handlar det om att vi har betydligt fler besökare idag än för bara några år sedan. Nu besöker 900 personer biblioteket – varje dag, säger Kristina Öster.
Hon menar också att biblioteket i modern tid är en mötesplats.
– Och det är också många nyanlända som kommer hit och använder datorerna för att hålla sig uppdaterade på vad som händer hemma samt få kontakt med anhöriga och vänner, säger kulturchefen.
Hon understryker dock att biblioteket ändå skall vara en plats för alla och då måste man respektera varandra. Det får inte vara hur stökigt som helst.
– Det får naturligtvis inte bli för högljutt, det finns gränser, säger hon.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.