Lindesbergs kommun har fått klagomål, från allmänheten, om att det är för oroligt inne i stadsbiblioteket för att man skall finna anledning att återvända dit. Kulturchef Kristina Öster har förståelse för att vissa kan uppleva det som störande, att många sitter och använder datorer och mobiltelefoner, men menar att det inte är något man kommer sätta stopp för.
– Att hålla sig uppdaterad med en dator eller telefon är inget vi tänker hindra människor från, det är en del av hur samhället ser ut idag och biblioteket är och skall vara en del av samhället, kommenterar Öster.
Det är en privatperson, och tillika frekvent låntagare, som nu upplyst kommunen om att deras upplevelse av biblioteksbesöken inte längre är särskilt trevliga. Anledningen är bland annat att många sitter och håller på med sina mobiltelefoner eller surfar på datorerna, enligt den klagande som efterfrågar en avkopplande plats med utrymme för filosoferande och ett lugn.
Kulturkontoret har tagit del av klagomålet och kulturchef, Kristina Öster, menar att man kan förstå att vissa upplever biblioteket som en mindre lugn plats jämfört med hur det var förr.
– Dels handlar det om att vi har betydligt fler besökare idag än för bara några år sedan. Nu besöker 900 personer biblioteket – varje dag, säger Kristina Öster.
Hon menar också att biblioteket i modern tid är en mötesplats.
– Och det är också många nyanlända som kommer hit och använder datorerna för att hålla sig uppdaterade på vad som händer hemma samt få kontakt med anhöriga och vänner, säger kulturchefen.
Hon understryker dock att biblioteket ändå skall vara en plats för alla och då måste man respektera varandra. Det får inte vara hur stökigt som helst.
– Det får naturligtvis inte bli för högljutt, det finns gränser, säger hon.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!