Lindesbergs kommun har fått klagomål, från allmänheten, om att det är för oroligt inne i stadsbiblioteket för att man skall finna anledning att återvända dit. Kulturchef Kristina Öster har förståelse för att vissa kan uppleva det som störande, att många sitter och använder datorer och mobiltelefoner, men menar att det inte är något man kommer sätta stopp för.
– Att hålla sig uppdaterad med en dator eller telefon är inget vi tänker hindra människor från, det är en del av hur samhället ser ut idag och biblioteket är och skall vara en del av samhället, kommenterar Öster.
Det är en privatperson, och tillika frekvent låntagare, som nu upplyst kommunen om att deras upplevelse av biblioteksbesöken inte längre är särskilt trevliga. Anledningen är bland annat att många sitter och håller på med sina mobiltelefoner eller surfar på datorerna, enligt den klagande som efterfrågar en avkopplande plats med utrymme för filosoferande och ett lugn.
Kulturkontoret har tagit del av klagomålet och kulturchef, Kristina Öster, menar att man kan förstå att vissa upplever biblioteket som en mindre lugn plats jämfört med hur det var förr.
– Dels handlar det om att vi har betydligt fler besökare idag än för bara några år sedan. Nu besöker 900 personer biblioteket – varje dag, säger Kristina Öster.
Hon menar också att biblioteket i modern tid är en mötesplats.
– Och det är också många nyanlända som kommer hit och använder datorerna för att hålla sig uppdaterade på vad som händer hemma samt få kontakt med anhöriga och vänner, säger kulturchefen.
Hon understryker dock att biblioteket ändå skall vara en plats för alla och då måste man respektera varandra. Det får inte vara hur stökigt som helst.
– Det får naturligtvis inte bli för högljutt, det finns gränser, säger hon.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.