Efter klagomål från allmänheten kring besvär med utplaceringarna av gatupratare och skyltar på Norrtullsstorget kommer nu kommunen att ha ett samtal med Linde City. Nu hotas den tysta överenskommelse som gett handlarna ett undantag i att söka skylttillstånd.- Det bästa är om vi kan lösa den här frågan i samförstånd, säger Gunnar Jaxell, Näringsliv och Utveckling. Givetvis ska det finnas säkra passager för gångtrafikanter och i synnerhet för synskadade. Men det är också viktigt att handeln får möjlighet att göra reklam.
Det har kommit in klagomål till kommunen över antalet skyltar och gatupratare på Norrtullstorget, kallat Varuhallstorget, i Lindesberg. Klagomålet berör också själva utplaceringen av gatupratarna som kan vara en fara för synskadade.
Formellt är det näringsidkarens skyldighet att söka tillstånd hos polisen för att ställa ut en gatupratare på gatan. Kommunen ska då yttra sig över dessa tillståndsansökningar om det handlar om kommunens mark. Men så fungerar det inte i verkligheten.
-Det har länge funnits en tyst överenskommelse mellan handeln, polisen och kommunen att handeln kan ställa ut sin skylt, utan tillstånd, om man sköter det bra, förklarar Gunnar Jaxell. Det betyder att skylten inte ska stå i vägen vid gångpassager eller vara till fara för synskadade. Och detta har fungerat länge.
Gunnar Jaxell påpekar att kommunen har ett stort intresse i att stödja handeln i Lindesbergs centrum. Samtidigt betonar han vikten av att handlarna placerar ut gatupratare och skyltar på ett ansvarsfullt sätt.
– Jag ska idag ta ett samtal med Linde City, säger Gunnar Jaxell. Det som står på spel är den ”gentlemens agreement” vi har haft i många år. Om vi inte kan lösa frågan i samförstånd kan konsekvensen bli att alla skyltar måste bort och att handeln måste söka tillstånd för varje gatupratare som man vill ställa ut.
Socialnämndens ordförande Irja Gustavsson har tagit del av klagomålet och bekräftar oron kring skyltutvecklingen som finns hos de organisationer som företräder funktionshindrade.
– Det är nu viktigt att vi i en dialog hittar en samförståndslösning, säger Irja Gustavsson, Det är bra om köpmännen förstår att funktionshindrade är en stor kundgrupp som man bör underlätta för i centrum.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.