Efter klagomål från allmänheten kring besvär med utplaceringarna av gatupratare och skyltar på Norrtullsstorget kommer nu kommunen att ha ett samtal med Linde City. Nu hotas den tysta överenskommelse som gett handlarna ett undantag i att söka skylttillstånd.- Det bästa är om vi kan lösa den här frågan i samförstånd, säger Gunnar Jaxell, Näringsliv och Utveckling. Givetvis ska det finnas säkra passager för gångtrafikanter och i synnerhet för synskadade. Men det är också viktigt att handeln får möjlighet att göra reklam.
Det har kommit in klagomål till kommunen över antalet skyltar och gatupratare på Norrtullstorget, kallat Varuhallstorget, i Lindesberg. Klagomålet berör också själva utplaceringen av gatupratarna som kan vara en fara för synskadade.
Formellt är det näringsidkarens skyldighet att söka tillstånd hos polisen för att ställa ut en gatupratare på gatan. Kommunen ska då yttra sig över dessa tillståndsansökningar om det handlar om kommunens mark. Men så fungerar det inte i verkligheten.
-Det har länge funnits en tyst överenskommelse mellan handeln, polisen och kommunen att handeln kan ställa ut sin skylt, utan tillstånd, om man sköter det bra, förklarar Gunnar Jaxell. Det betyder att skylten inte ska stå i vägen vid gångpassager eller vara till fara för synskadade. Och detta har fungerat länge.
Gunnar Jaxell påpekar att kommunen har ett stort intresse i att stödja handeln i Lindesbergs centrum. Samtidigt betonar han vikten av att handlarna placerar ut gatupratare och skyltar på ett ansvarsfullt sätt.
– Jag ska idag ta ett samtal med Linde City, säger Gunnar Jaxell. Det som står på spel är den ”gentlemens agreement” vi har haft i många år. Om vi inte kan lösa frågan i samförstånd kan konsekvensen bli att alla skyltar måste bort och att handeln måste söka tillstånd för varje gatupratare som man vill ställa ut.
Socialnämndens ordförande Irja Gustavsson har tagit del av klagomålet och bekräftar oron kring skyltutvecklingen som finns hos de organisationer som företräder funktionshindrade.
– Det är nu viktigt att vi i en dialog hittar en samförståndslösning, säger Irja Gustavsson, Det är bra om köpmännen förstår att funktionshindrade är en stor kundgrupp som man bör underlätta för i centrum.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.